פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תיעוד: צוללת רוסית משגרת טיל למרחק של אלפי קילומטרים

   הניסוי בוצע בזמן שהצוללת מסדרת "בוריי" הייתה במי הים הלבן, במסגרת הבדיקות שהיא עוברת לפני כניסתה לשירות. מוסקבה, וושינגטון, מאיצות את פיתוח הארסנל הגרעיני שלהן לאחר קריסת האמנה מתקופת המלחמה הקרה

   תיעוד: צוללת רוסית משגרת טיל למרחק של אלפי קילומטרים
   צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה

   הצוללת הגרעינית המתקדמת ביותר של רוסיה שיגרה לראשונה במסגרת ניסוי טיל בליסטי בין-יבשתי, שפגע במטרתו במרחק של אלפי קילומטרים - כך אמר היום (רביעי) משרד ההגנה של רוסיה.
   הניסוי בוצע בזמן שהצוללת מסדרת "בוריי" הייתה בתוך המים, ובזמן של חשש מפני מרוץ חימוש מתחדש בין מוסקבה למערב בעקבות התפוגגות הסכם גרעיני מתקופת המלחמה הקרה.

   משרד ההגנה אמר כי שיגור הטיל מדגם "בולבה" נעשה בים הלבן, לחופי צפון רוסיה, עם ראש קרב מדומה שהגיע לאתר ניסוי בקמצ'טקה שבמזרח הרחוק של רוסיה. הצוללת "קנייז ולדימיר" היא דגם 955A המשודרג הראשון שמיוצר בסדרת בוריי, הכוללת צוללות בהנעה גרעינית בעלות יכולת לשגר טילים בליסטיים.

   מפקד הצי הצפוני, אלכסנדר מולסב, אמר כי הצוללת תיכנס לשירות בסוף השנה הזו, אחרי שתשלים את הניסויים שלה, כולל בכלי נשק.

   משרד ההגנה הרוסי: טיל בליסטי בין יבשתי שנורה
מהצוללת הגרעינית החדשה פגע ביעד אלפי קילומרים ממנה (רויטרס)
   חשש ממרוץ חימוש גרעיני עולמי. שיגור הטיל מהצוללת (צילום: רויטרס)

   מערכת בקרת הנשק העולמית שהתבססה בתום המלחמה הקרה ספגה טלטלה מאז שפג ההסכם שאסר על טילים גרעיניים לטווח בינוני וקצר. ארצות הברית פרשה ממנו באוגוסט בטענה שמוסקבה מפרה אותו, אך היא מכחישה זאת.

   ההסכם הגדול האחרון בין רוסיה לארצות הברית,New START, יפוג ב-2021. הוא מגביל את מספר ראשי הקרב הגרעיניים האסטרטגיים ששתי המעצמות יכולות לפרוס.