וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ל-25 אחוזים מהתלמידים יש חבר שמשתמש בסמים

12.12.2000 / 9:34

תלמידים ממוצא מזרחי מכירים פי 2 משתמשים בסמים מאשר אשכנזים; בת"א מכירים יותר משתמשים לעומת חיפה וירושלים; עלייה ניכרת בשימוש באקסטזי ופתיחת תיקים לבני נוער על עבירות סמים

השבוע הוא שבוע המאבק במלחמה בסמים, ונתונים חדשים מראים כי השימוש בסמים בקרב בני נוער בארץ נמצא במגמת עליה.

סקר שביצעה חברת "גיאוקרטוגרפיה" עבור ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי, מצביע על כך שלאחד מכל ארבעה תלמידים, בגילאים 13 עד 18, יש חבר שמשתמש בסמים. "מעריב" מפרסם הבוקר את תוצאות הסקר, לפיו מספר התלמידים שהעידו כי חבריהם משתמשים בסמים באזור תל-אביב והמרכז הוא הגבוה ביותר, 27.4 אחוזים. באזור ירושלים והדרום עומד מספר התלמידים על 25.7 אחוזים, ובחיפה על 21 אחוזים.

עוד עולה מהסקר כי מספר התלמידים ממוצא מזרחי שדיווחו כי חבריהם משתמשים בסמים גבוה פי שניים ממספר התלמידים האשכנזים.
בעקבות ממצאי הסקר אמר יו"ר ועדת החינוך במרכז השלטון המקומי, שמואל אבואב, כי "הנתונים צריכים להדאיג מאוד את הציבור. על משרדי החינוך, המשפטים, הפנים והרווחה להכין יחדיו תכנית לאומית למניעת המשך התדרדרות הנוער לסמים".

אתמול פירסמה הרשות למלחמה בסמים נתונים לפיהם השימוש בסם האקסטזי גדל בשנה האחרונה באופן ניכר. בשנה שעברה תפסה המשטרה 180 אלף כדורים ואילו השנה כבר התגלו 600 אלף כדורים. לפני נתוני המשטרה נפתחו בשנת 1999 3,030 תיקים לבני נוער על עבירות סמים, לעומת 2,431 תיקים ב-1998 ו-,1728 ב-1997. מכך עולה כי מדי שנה עולה מספר התיקים בכ-25 אחוזים.

גם בצבא נלחמים בנתונים המדאיגים והרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, כתב באיגרת מיוחדת למפקדים "על צה"ל, כארגון איכותי, חלה החובה לנהוג ביד קשה ובלתי מתפשרת בנגע הסמים". סגן ראש אגף כח אדם, תת אלוף גיל רגב, אמר בפורום מטכ"ל כי לגידול במספר המשתמשים בסמים בגיל צעיר יש השלכות חמורות על המתגייסים לצבא.

עשרות תלמידי תיכון נחקרו בשבועות האחרונים

בשבועות האחרונים נחשפו מספר פרשות סמים ברחבי הארץ: בירושלים חשודים עשרות תלמידי תיכון בשימוש במריחואנה ואקסטזי. חמישה חשודים נעצרו אתמול בחשד לעסקאות שנערכו במתנ"סים בעיר, בעיקר בשכונת פסגת זאב ונווה יעקב.

באזור הקריות חקרה המשטרה 72 תלמידי תיכון בגילאים 16-18, בחשד לשימוש במריחואנה ואקסטזי. המשטרה עצרה שלושה חשודים, ביניהם חייל, בחשד כי סיפקו את הסם לתלמידים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully