וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החיזבאללה: "שחרור השבויים הפך לרציני, אנחנו אופטימיים"

12.12.2000 / 7:08

גורם ביטחוני גרמני הוסמך על ידי ישראל והחיזבאללה להמשיך במאמצי התיווך; מקורות בלבנון מנמיכים ציפיות; הורי החיילים תוקפים את הצלב האדום: "למה אין לנו עדיין מידע על בנינו?"

מאת שי שריג

דיווחים המגיעים הבוקר מלבנון מגלים כי גורם ביטחוני גרמני בכיר הוא שמנהל את המו"מ בין ישראל לבין החיזבאללה, לאחר שקיבל את אישור שני הצדדים להתחיל במאמצי התיווך לחילופי שבויים.

העוזר המדיני של מזכ"ל החיזבאללה, חוסיין ח'ליל, אמר אתמול בעקבות פגישה עם ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי, שבה נידון גם נושא השבויים: "הנושא הפך רציני. אכן מתקיימים מגעים בנושא זה, ואנחנו אופטימיים. חטפנו את החיילים הישראלים רק כדי לזרז את תהליך שחרור האסירים הלבנונים. כעת, הישראלים מגלים רצינות רבה יותר, והם הסמיכו את הגרמנים להתחיל בתיווך. הטיפול בנושא זה מתבצע על ידי מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה".

עם זאת, בכירים לבנונים ומקורות בחיזבאללה מביעים הבוקר הסתייגות מסוימת לקראת השלמת עסקת חילופי השבויים תוך עשרה ימים, כפי שהודלף אתמול לתקשורת הלבנונית. חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם החיזבאללה, מוחמד רעד, סרב להגדיר פרק זמן מדויק להשלמת העסקה, אך הדגיש כי ישראל הסכימה להתחיל במו"מ עם החיזבאללה ללא כל תנאים מוקדמים.

מקורות לבנוניים יודעי-דבר מוסיפים, כי השיחות בין ישראל לחיזבאללה "עדיין מתנהלות במסגרת כללית, ועדיין לא נכנסו לפרטים". לדבריהם, עדיין לא נקבע מועד מוגדר לביצוע העסקה. "אנחנו עדיין נמצאים בהתחלה, אך מה שחשוב הוא שישראל מגלה נכונות להיענות לעמדת החיזבאללה" – ציינו המקורות.

הנסיגה מחוות שבעא כבר אינה תנאי לשחרור השבויים

גורמים המעורים בפרטי המגעים המתנהלים מאחורי הקלעים מגלים כי החיזבאללה דרש בהתחלה להשיב את כל 19 האסירים הלבנונים המוחזקים בישראל, וכן נסיגה ישראלית מחוות שבעא – כתנאי להשבת החטופים הישראלים. ואולם לאחר שישראל הסכימה לפתוח במו"מ עם הארגון ללא כל תנאי מוקדם, הארגון חזר בו מדרישתו מישראל לסגת גם מחוות שבעא, והסתפק בשחרור האסירים.

ראש הצלב האדום בלבנון, הנרי פורנייה, אמר כי "מוטב שלא להכביר מלים בנושא זה, לטובתם של השבויים". פורנייה הביע תמיהה על ההדלפות לפיהן העסקה בין ישראל לבין החיזבאללה תושלם תוך עשרה ימים. הצלב האדום הבינלאומי צפוי, ככל הנראה, להצטרף למאמצי התיווך הגרמנים רק בשלבים האחרונים של המגעים, כשהצדדים יגיעו להסכם ביניהם ויהיה צורך להוציא את העסקה לפועל.

"כל עסקה חייבת לכלול את רון ארד"

שר הביטחון אפריים סנה אישר אתמול כי מתנהלים מגעים לשחרור החיילים החטופים, זאת לאחר שבמשך מספר שעות הגיעו הידיעות על כך רק מלבנון. מקורות בישראל דורשים מידע על מצב החטופים כתנאי להשלמת העיסקה. עד כה, במשך 66 הימים בהם שוהים החיילים בשבי, לא הצליחו נציגי הצלב האדום להיפגש איתם ואין מידע מוסמך על מצבם.

הורי החיילים החטופים נפגשו אמש עם הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, ועם נציג הצלב האדום בישראל, רנה קורזיק. ההורים העבירו לקורזיק חנוכיה, תנ"ך וקוראן, אותם בקשו להעביר לבניהם שבשבי. בסיום הפגישה הביעו ההורים את אכזבתם הקשה מכך שהצלב האדום לא הצליח להיפגש עם בניהם ואין לו עדיין מידע על מצבם, לאחר 66 ימים בשבי. "למה הצלב האדום לא ממלא את היעוד שלו - להביא לנו אינפורמציה?", שאל חיים אברהם, אביו של בנימין אברהם. "צריך להביא אותם בכל מחיר", אמר לצלב האדום קאסם סועאד, אביו של עומר.

משפחתו של הנווט השבוי רון ארד דורשת לכרוך את שיחרור החיילים החטופים בגורלו של ארד. "כל עסקה, כל שחרור ההולך ומתרקם, חייב לכלול את רון. הפעם חייבים לסיים את הפרשה הזאת", אמר דודו ארד, אחיו של הנווט השבוי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully