"ערב חג, בלי מקום לישון": האש לא השאירה דבר מביתו של אספן האמנות

אייזיק קירמן, ערירי בן 60, התגורר עם כל נכסיו בחדר במפעל בדים בדרום ת"א. בליל הבחירות, המקום ששימש בעבר כנקודת מפגש עבור אוהדי הפועל ת"א הוצת ע"פ החשד ע"י אוהדי בית"ר י-ם, והוא נותר חסר כול. האוהדים החלו לגייס כסף למפעל, אך הוא נותר מאחור. "אייזיק נשכח"

אתר רשמי
"חושב על איך להתחיל מחדש". קירמן (צילום: ראובן קסטרו)

בליל הבחירות הוצת מפעל בדים ברחוב אברבאנל בתל אביב. המפעל, ששימש עד לפני שלוש שנים למקום מפגש של אוהדי הפועל תל אביב, הושכר מאז לאייזיק קירמן, בן 60 ערירי, המתפרנס מאספנות חפצי אמנות ועתיקות. מאז המקרה לפני כשבועיים תושבי השכונה אספו עבור קירמן בגדים ואוכל והוא נודד בין בית הכנסת השכונתי לביתו של רפאל אסולין, האמן מגלריה "פחות מאלף".

על פי דיווח בחדשות 13, במשטרת מרחב יפתח חושדים כי המקום הוצת על ידי אוהדי בית"ר ירושלים שביקשו לנקום באוהדי הפועל תל אביב, שבעבר היה זה מקום מפגשם. בעקבות האירוע החלו אוהדי הפועל תל אביב לאסוף כסף ותרומות לטובת הבעלים של מפעל הבדים, אלא שאף אחד לא דאג לשלומו של קירמן, שנותר חסר כול אחרי שחפציו האישיים, כמו גם פריטי האמנות מהם הוא מתפרנס, עלו באש.

"אני כרגע מחוץ לבית, אין לי כלום", סיפר קירמן לוואלה! NEWS. "אני חושב על איך להתחיל מחדש, להתחיל מצעד ראשון. לפני השריפה עוד הייתי מסודר, אך אחריה הייתי בדכאון. בכבאות ניסו להאשים אותי, שהשריפה קרתה בגלל הסוללה של האופניים החשמליים שלי, אך אמרתי להם שזו הצתה". לדברי קירמן, יומיים לאחר האירוע חברו סיפר לו כי ישנו תיעוד ממצלמות האבטחה ממנו עולה כי מדובר בהצתה. "רואים שם מישהו זורק בקבוק תבערה על הבית שלי. הכל נשרף לי, אני נותרתי חסר כל, בלי בגדים, בלי נעליים".

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
"בלי בגדים, בלי נעלים", המפעל שעלה באש (צילום: ראובן קסטרו)

בהמשך סיפר קירמן כי כשהאירוע התרחש - הוא בכלל ישן. ריח עז של עשן גרם לו לברוח מהמפעל כשהוא כמעט בלי בגדים. "הרחתי ריח שרוף, קמתי וחיפשתי מאיפה הריח מגיע, ואז חזרתי למיטה ופתאום הריח הפך לחריף", שחזר קירמן. "פתאום ראיתי מלא עשן, הגעתי לחדר המדרגות וראיתי להבות שמתחילות להגיע מהקומה למטה. זה היה אינסטינקט של שנייה, הבנתי שאני חייב לברוח ואני לא יכול לקחת איתי כלום. ברחתי מהר ואז הלהבות חדרו לחדר שלי והכל עלה באש".

קירמן ניצל בנס, אך נותר ללא כל רכוש. שכנים ותושבים התגייסו לאסוף לו אוכל ובגדים. "יצאתי משם כמו משוגע", תיאר. "לא היה לי טלפון, רציתי להתקשר לכיבוי אש, רצתי שתי רחובות עד שמצאתי מישהו וצעקתי 'מהר מהר', ברגע שחזרתי הלהבות הגיעו לגובה של חמישה מטרים ואז הבנתי שלא נותר דבר".

"ערב ראש השנה ואין לי איפה לישון", הוסיף. "אני בלי בית, בלי כלום, אנשים טובים בשכונה עוזרים לי, יש לי שני מכנסיים ושתי חולצות שתרמו לי, אפילו תחתונים נתנו לי. בזמן שנאספות תרומות לבעלי המפעל, אותי שכחו. לפחות הבריאות שלי לא נהרסה מכל הסיפור הזה".

"נותר חסר כל". חפציו של קירמן (צילום: ראובן קסטרו)

בשכונת פלורנטין מנסים לסייע לקירמן. "זמן קצר אחרי השריפה ואחרי שהבינו שכל מה שהיה לאייזיק נשרף, אחת מתושבות השכונה העלתה פוסט לפייסבוק, בתוך כמה שעות אנשים באו והביאו בגדים, נעליים, תחתונים, אוכל ועוד", סיפרה אחת מתושבות השכונה לוואלה! NEWS. "בית הכנסת השכונתי נתן לאייזיק לישון שם וגם רפאל מגלריה פחות מאלף הזמין אותו לישון אצלו".

"הבן של אחד העובדים במפעל פתח האדסטרט לאסוף סכום כסף ונאסף סכום כסף נכבד לטובת המפעל עצמו, אבל כרגע אייזיק היחיד שאין לו איפה לגור, אין לו איפה לחיות", הוסיפה התושבת. "הוא מגיע לשם כל ערב למקום המפוחם שבו התגורר בעבר להאכיל את החתולה שלו ולא ברור איך הוא יכול אי פעם לחזור למעגל העבודה כי כל מה שהיה לו בעולם הלך. הוא צריך עזרה בשביל להתגלגל ויום אחד לחזור למקום שהיה בו".

רפאל אסולין מגלרית "פחות מאלף", סיפר כי קירמן מוכר היטב בקהילת האספנות. "הוא אספן אמנות כבר 30 שנה, מאוד מוכר בתחום הזה של ספרים ודברי ערך כגון תמונות וענתיקות. הוא חי לבד, והעיסוק שלו הוא מציאת דברים מיוחדים ומכירתם. אנשים נותנים לו המון כבוד, אספנים מהארץ ומהעולם באים אליו".

"נותנים המון כבוד". דירתו השרופה של קירמן (צילום: ראובן קסטרו)

על אותו ערב אמר אסולין כי "באישון לילה זרקו בקבוק תבערה על הדלת של המפעל. זה הצית את המקום בשנייה, מדובר בבניין ישן ותוך דקות התלקח". מאז האירוע, לדבריו, אסולין ישן גם אצלו בבית. "לפעמים הוא ישן בבית כנסת, הוא ישן שם על הרצפה וממש כעסתי עליו. אמרתי לו תבוא אליי מה אתה רוצה מיטה או ספה, הוא מגיע, ישן אצלי, קמים בבוקר שותים קפה, אני מנסה לעודד אותו כמה שאפשר".

"אייזיק הוא מלאך, באמת, הוא בן אדם ישר, יש לו את הקטע של האופטימיות, הוא תמיד אומר 'נבנה הכל מחדש', הוא איש מאוד חזק. אני קורא לכל מי שקורא את הכתבה לעזור לו, הוא צריך להיכנס לבית, לאיזה מקום שתהיה לו התחלה טובה".


לפניות: רפאל אסולין 055-9871397 ; אייזיק קירמן 054-9209347

לתרומות - העתיקו את הקישור לשורת הכתובות:
https://pb-idb-prod-web.payboxapp.com/?v=j&g=5d81eb98b8fee100186fe89c&fbclid=IwAR1Mqq92xbJ9bYguxM10Hsrs5tYtPFhSBwd4lNrpBmlCgg4ANzTKyEGamQw&mobile=1&platform=android&_branch_match_id=583958912480378557#/

(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully