למתנגדי הברקזיט ללא הסכם יש שתי ברירות: לשנות את הממשלה - או את החוק

השבוע הקרוב יהיה גורלי, כשחברי הפרלמנט יתכנסו לזמן קצר לפני ההשבתה הכפויה של ג'ונסון. הם יכולים לנסות להפיל את הממשלה, או להעביר חוק שיחייב את דחיית הפרישה מהאיחוד האירופי או יבטל אותה - אך בכל אחד מהשלבים יש סיכונים רבים

רויטרס
02/09/2019
צילום: רויטרס

הפרלמנט בבריטניה יתכנס השבוע כדי לנסות ולעצור את ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מלפרוש מהאיחוד האירופי ללא הסכם. ג'ונסון אומר כי היא רוצה לשכנע את בריסל כדי שזו תשפר את ההסכם, אך הבטיח כי הברקזיט יתקיים במועדו הנוכחי, 31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו.

רוב קטן של מחוקקים הצביעו במהלך השנה בעד לנסות ולעצור את התרחיש הזה, המוכר כno-deal ברקזיט. עם זאת, כשכמה שבועות בודדים נותרו לפני התאריך, ועם זמן מועט בפרלמנט, מהן האפשרויות העומדות בפני המתנגדים של ג'ונסון?

לשנות את החוק
החוק בבריטניה קובע כי הממלכה תעזוב את האיחוד ב-31 באוקטובר. התאריך ניתן לשינוי רק בידי הממשלה, ולכן משמעות הדבר שהמחוקקים יצטרכו למצוא דרך להעביר חוק שיכריח את ג'ונסון לבקש מהאיחוד דחיה נוספת. ואז, אם בריסל תסכים לכך, לערוך שינויים בחוק. במקרה קיצון, השינוי בחוק עשוי להכריח את ראש הממשלה השמרני לבטל את הכוונה לפרוש מהגוש.

עם זאת, העברת חוק בניגוד לרצון הממשלה היא לא מהלך פשוט. זאת משום שלשרים יש כמעט שליטה מוחלטת על האג'נדה שמקדם הפרלמנט. על מנת לעשות זאת, על המחוקקים לעבור שלושה מכשולים עיקריים: למצוא הזדמנות פרוצדורלית להשתלט על סדר היום; לנצח בכמה הצבעות כדי להעביר חוק בבית התחתון; ואז לנצח בסדרת הצבעות בבית הלורדים, הוא הבית העליון.
בכל שלב כזה יש סיכון.

כדי להשתלט על סדר היום הפרלמנטרי, המחוקקים יזדקקו לעזרה מיו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו, שבעבר סייע לאלו שפעלו לסכל את האפשרות לברקזיט ללא הסכם. הלייבור, הגדולה במפלגות האופוזיציה, מקווה להשתמש בדיון חירום בשבוע הבא כדי לעשות, אבל השיטה הזו טרם נוסתה.

עוד בוואלה!

ארוחה שלמה בסיר אחד: תבשיל צ'ילי קון קרנה על מדורה בשטח

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
ג'ונסון ותלמידים בפתיחת שנת הלימודים, אתמול(צילום: רויטרס)

על מנת להשיג רוב בפרלמנט בן 650 המושבים, חברי מפלגת השלטון השמרנית יידרשו למרוד במנהיג שלהם. הם הפגינו נכונות לעשות זאת בעבר, אבל חלק מההחלטות האחרונות התקבלו או נדחו על חודו של קול.

בית הלורדים, שרוב יושביו תומכים בהישארות באיחוד האירופי, יכול להקשות גם כן על המהלך אם מחוקקים שמרנים המתנגדים לאיחוד ינסו לעשות פיליבסטר.

מעל הכול, כל שלב כזה יגזול זמן מהפרלמנט, שהתקצר משמעותית אחרי שג'ונסון הכריז ביום רביעי האחרון כי הוא ישעה אותו למשך יותר מחודש בין אמצע ספטמבר לאמצע אוקטובר.

הגישה הזו צלחה מוקדם יותר השנה, כשהפרלמנט העביר חוק שדרש מראשת הממשלה דאז, תרזה מיי, לדחות את הברקזיט. בסופו של דבר, היא החליטה לעשות זאת בלאו הכי, כך שהיעילות של החקיקה הזו לא נבחנה עד הסוף.

לשנות את הממשלה

הפרלמנט יכול להפיל את הממשלה בהצבעת אי-אמון, וליצור שתי הזדמנויות למחוקקים לעצור את הפרישה ללא הסכם.

דרך אחת בהפלת הממשלה היא הקדמת הבחירות, שלאחריהן עשויה לקום ממשלה עם אסטרטגיה שונה, לדחות את הברקזיט או להישאר באיחוד. עם זאת, ג'ונסון גם יכול לדחות את הבחירות האלו למועד מאוחר יותר מ-31 באוקטובר, ומקורביו רמזו כי הוא מוכן לעשות את הצעד הזה כדי להבטיח את הפרישה.

הדרך השנייה טרם נוסתה וקשה יותר לחזות אותה. לאחר הצבעת אי-אמון מוצלחת, יהיו 14 ימים שבמהלכם ניתן להקים ממשלה חדשה. עם זאת, המפלגות השונות לא הצליחו עד עתה להתאסף סביב מועמד אחד שיוביל כל ממשלה חלופית כזו.

בנוסף לכך, החקיקה האלקטורלית שאפשרה זאת הועברה ב-2011 וטרם נוסתה בדרך הזו. היא ספגה ביקורת על כך שלא הגדירה בדיוק מה יקרה בתקופת 14 הימים ואיזו ומי יחזיק בסמכות במהלכה.

ג'ונסון יכול לטעון שהוא לא מחויב לפרוש, יחליט להישאר בתפקיד עד להקדמת הבחירות, ואז להכריז עליהן אחרי 31 באוקטובר.

אזרחי בריטניה במחאה נגד החלטת ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. 31 באוגוסט 2019(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully