וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רופאים: נזלת נגרמת גם בשל זיהום פטרייתי

11.12.2000 / 12:53

מומחים ישראלים טוענים כי נזלת כרונית עשויה להיגרם לא רק בשל חיידקים ונגיפים אלא גם מזיהום פטרייתי; ממליצים במקרים קשים לבצע תרבית מיוחדת לאבחון


מאת מוטי גל

מי אינו מכיר את התחושה המטרידה התוקפת את אפינו עם בוא החורף: נזלת, אף סתום, וכמויות טישיו הממלאות את פח האשפה. עתה מגלים רופאים ישראליים כי חלק ממקרי הנזלת נגרמים לא רק ע"י חיידקים ונגיפים, כי אם בשל נוכחות פטריות בהן ניתן לטפל.
את הממצאים הציגו הרופאים בכנס מיוחד שנערך ביוזמת המרכז הרפואי "אסף הרופא" ובו משתתפים רופאים מובילים בעולם.

המרצים ניסו לעורר בכנס את המודעות לזיהומים הפטרייתים באף. "מי שסובל מנזלת זמן ממושך, האף חסום והטיפולים שקיבל אינם מועילים, מומלץ שייבדק אם אינו סובל מזיהום פטרייתי באף", הסביר ד"ר אפרים אביתר, סגן מנהל מחלקת אף אוזן גרון ב"אסף הרופא" שאירגן את הכנס. "את האבחון מבצעים באמצעות משטח אף, תרבית או ביופסיה", אמר אביתר והדגיש כי יש להעביר את התרבית מיידית למעבדה, אחרת היא עשויה להתייבש ולא ניתן יהיה לזהות האם מדובר בפטרייה.

בכנס הציגו רופאים אחרים התפתחויות בניתוחי סינוסיטיס. כ-20 אחוז מהאוכלוסייה סובלת מדלקת מערות האף וכשלושה אחוז סובלים מגידולים. הסינוסיטיס מאופיינת בדרך כלל בכאבי ראש עזים, נזלת מוגלתית וליחה. אם הטיפול השמרני הכולל אנטיביוטיקה אינו מועיל, מופנה המטופל לניתוח. בחלק ניכר מהמקרים נוהגים כיום לנתח בעזרת אנדוסקופ, מכשיר ניתוח זעיר המוחדר לגוף בעזרת סיב אופטי דקיק. המכשיר מאפשר רמת דיוק גבוהה, אשפוז קצר של המנותח וצלקות מועטות יחסית. נזלת כרונית הנגרמת בשל נוכחות פטריות, עשויה להידרדר למצב של סינוסיטיס, בו ניתן יהיה לטפל בעזרת ההתפתחויות הכירורגיות החדשות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully