וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סגן שר הביטחון מאשר: מתקיימים מגעים לשחרור החטופים

11.12.2000 / 23:38

סנה: אין לנו מידע על מצבם של החטופים; דיווחים בלבנון: משלחת תיווך גרמנית נועדה במקביל עם ברק ועם בכירי החיזבאללה; הרמטכ"ל: אני לא יכול לאשר את הדברים

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, אמר הערב, כי הוא אינו יכול לאשר את הפירסומים על עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחיזבאללה. מופז אמר את הדברים בפגישה עם נציגי משפחות החיילים, הערב בלשכתו בתל אביב. הרמטכ"ל הוסיף, כי צה"ל יעשה את כל המאמצים ויפעיל את כל הגורמים שברשותו על מנת לתמוך במשפחות ולנסות להחזיר את הבנים הביתה.

מוקדם יותר הודיע סגן שר הביטחון, אפרים סנה, כי ישראל מקיימת מגעים במספר ערוצים כדי להביא לשחרורם של שלושת חיילי צה"ל ושל האזרח, אלחנן טננבאום שנחטפו על ידי ארגון החיזבאללה. סנה אמר, כי עוד לא היתה פריצת דרך שתביא לשחרורם, אולם ישראל עושה כל מאמץ להחזירם ארצה וכי המו"מ לשחרורם מותנה בכך שחיזבאללה ימסור פרטים על מצבם.

משפחות החטופים נועדו הערב עם נציגי הצלב האדום. בתום הפגישה אמרו כי לא שמעו דבר מהנציגים על גורל בניהם, וכי טרם הגיע אישור רשמי לידיעות היום בתקשורת הלבנונית על עסקת השבויים בין ישראל לחיזבאללה. המשפחות העניקו לנציגי הצלב האדום ספר תנ"ך, ספר קוראן וחנוכייה אותם הם מבקשים להעביר ליקיריהם.

כתבנו שי שריג מוסיף: ארבעת השבויים הישראלים, המוחזקים בידי החיזבאללה, עשויים להשתחרר כבר בשבועות הקרובים, במסגרת עסקת חילופי שבויים.

סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת כי מקורות ביטחוניים שביקשו להשאר בעילום שם אמרו כי על פי העסקה ישוחררו 19 אסירים לבנוניים בתמורה לשבויים הישראלים.

העסקה אמורה להתבצע כבר בזמן הקרוב, עוד לפני החג המוסלמי עיד אל פיטר, שחל ב-26 בדצמבר.

בישראל אין אישור לידיעה, אולם נמסר כי נמשכים המאמצים להחזרת השבויים.

העיתון הערבי הבינלאומי "אלחיאת" חושף הבוקר כי גרמניה, ישראל והחיזבאללה מגבשים בימים אלה את סעיפי ההסכם לביצוע עסקת חילופי-שבויים, במהלכה יוחזרו לישראל חיילי צה"ל שנחטפו לפני כחודשיים. סוריה ולבנון עוקבות מקרוב אחר קצב התקדמות התיווך הגרמני, שהחל בביקורו האחרון של קנצלר גרמניה באזור.

משלחת תיווך גרמנית בכירה מנהלת את מאמצי התיווך בין ת"א לביירות, מתוך תקווה להוציא את עסקת החילופים לפועל בהקדם האפשרי. מקורות יודעי-דבר בביירות מוסרים, כי במסגרת העסקה ישוחררו כל האסירים הלבנוניים הכלואים בישראל, בתמורה לשחרור שלושת חיילי צה"ל שנחטפו בהר דב לפני כחודשיים. המקורות מעריכים כי העסקה תכלול גם את שחרורו של אלחנן טננבאום, קצין צה"ל במיל', שנחטף בחו"ל זמן קצר לאחר חטיפת שלושת החיילים.

המקורות מגלים, כי משלחת התיווך הגרמנית קיימה לפני ארבעה ימים שיחות עם בכירים בחיזבאללה בעניין זה. השיחות התקיימו באחד המלונות המפוארים בביירות, ובחשאיות מוחלטת, על מנת לא לפגוע בסיכויי הצלחת היוזמה הגרמנית. המשלחת הציגה בפני בכירי החיזבאללה את תוצאות הפגישות שקיימה לפני כן עם בכירים ישראלים, ובראשם אהוד ברק.

המקורות מדגישים כי הדיונים כעת מתמקדים בניסוח סעיפי ההסכם בין ישראל לחיזבאללה. הם הביעו תקווה כי בתוך שבועיים ניתן יהיה להתגבר על קשיים הקשורים למספר תנאים שהציב החיזבאללה.

גם העיתון הלבנוני הפרו-סורי "א-ספיר" חושף הבוקר את פרטי העסקה המתגבשת מאחורי הקלעים, וכותב כי אם העסקה תצא לפועל, ארגון החיזבאללה ישיג את דרישותיו, לאחר שדחה מספר תנאים שהציבה ישראל לארגון. העיתון מוסיף כי ההסכם, על פרטיו השונים, יושלם תוך 10 ימים.

החיזבאללה מעוניין לבצע את חילופי השבויים בהקדם

הדלפת פרטי היוזמה הגרמנית דווקא בעיתוי הנוכחי, לאחר שהתנהלה עד כה תחת איפול תקשורתי מוחלט כמעט, נובעת כנראה מהרצון של החיזבאללה להשלים את העסקה ולהוציאה לפועל בהקדם האפשרי, בפרט לאחר הודעת ההתפטרות של ראש הממשלה ברק.

זמן קצר לאחר הודעת ברק על התפטרותו, טרח מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, לצאת בהודעה פומבית על ההתקדמות במאמצי התיווך הגרמניים. הבוקר, כאמור, טרחו מקורות בביירות המקורבים מאוד למאמצי התיווך עם החיזבאללה, להדליף פרטים נוספים בעניין זה לכלי התקשורת הערביים.

צה"ל לא מוסר פרטים

דובר צה"ל הודיע הלילה, כי "צה"ל וגורמי הביטחון ממשיכים לפעול בכל הדרכים בכדי להביא לשובם של הבנים הביתה במהרה. צה"ל וגורמי הביטחון העוסקים בנושא בוחנים ופועלים מול כל הערוצים הרלוונטים המסייעים למאמצים של מדינת ישראל להשבת הבנים. צה"ל אינו מוסר פרטים בכל הקשור לשלבי המשא ומתן".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully