וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינתיפאדת אל-אקצה: הקרב על הכבישים

11.12.2000 / 10:27

קבוצות הגנה פרטיות של מתנחלים מוקמות ברחבי הגדה; ביקורת בצה"ל על הוראת הרמטכ"ל למנוע נסיעת גברים פלסטינים; ברגותי: ההוראה - אפרטהייד; מספר אירועי ירי הלילה בגדה וברצועה

המהומה במערכת הפוליטית בישראל לא משפיעה ממש על המאורעות בשטחים. במהלך הלילה נרשמו מספר תקריות ירי ביהודה, שומרון ועזה. פלסטינים ירו מתוך רכב נוסע לעבר כוח צה"ל בכביש שכם. צה"ל השיב אש, לא היו נפגעים. אש נורתה לעבר הישוב פסגות ולעבר מספר בסיסי צה"ל. לא היו נפגעים.

אש נורתה גם לעבר כפר דרום מתוך מבנה הנמצא בשטח הרשות הפלסטינית. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ירי גם על אזור התעשייה נווה דקלים ומוצב צה"ל סמוך לרפיח.

למעלה מ-800 תלמידים בבקעת הירדן מושבתים זה היום השני מלימודים במחאה על כך שלתלמידים אין אוטובוסים ממוגנים. ההחלטה על ההשבתה התקבלה לאחר הפיגוע בכביש עוקף יריחו, בו נהרג ביום שישי סמל טל גורדון ז"ל. במועצה האזורית בקעת הירדן מתכוונים להשבית את הלימודים עד לקבלת כל חמשת האוטובוסים הממוגנים שהובטחו להם. כיום יש במועצה אוטובוס אחד בלבד שלהם, ועוד שניים שהושאלו להם מישובי הגליל. גם הליווי הצה"לי מתבצע בכפוף לאילוצים בטחוניים.

"הארץ" מפרסם הבוקר כי אנשיו של תאופיק טיראווי, מפקד המנגנון המודיעין הכללי הפלשתיני בגדה המערבית, הם שאחראים לפיגוע בו נהרג גורדון ז"ל. מתחקיר האירוע עולה כי שני היורים ארבו לאוטובוס במרחק 80 מטר מהכביש. הם ירו לעברו כמה צרורות משני כלי נשק ונמלטו במכונית.

אין הוכחות לכך שטיראווי הורה לאנשיו לבצע את הפיגוע הזה, אך בצה"ל מזהים נוכחות בולטת של אנשי המודיעין הפלשתיני בתקריות בשבועות האחרונים, אולי בניסיון "להתחרות" במפקד הביטחון המסכל בגדה, מוחמד דחלאן, הנחשב לאחד מאנשי המפתח באינתיפאדת אל-אקצה. בימים האחרונים עצרו צה"ל והשב"כ שניים מאנשי טיראווי בחשד למעורבות בפיגועים. טיראווי עצמו עוכב על ידי חיילי צה"ל במחסום ממערב לרמאללה. הוא השליך את תעודת האח"ם שלו בזעם ועזב את המקום.

קצינים בכירים במיל. מסייעים למתנחלים

בשבועות האחרונים עובר המאבק בין ישראל לפלסטינים לכבישים. בקורת חריפה נמתחה אתמול בצה"ל על הוראת הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, להגביל את נסיעתם של גברים פלסטינים בכבישי הגדה, בניסיון למנוע פיגועי ירי מתוך מכוניות, שהפכו לשיטת הפיגועים הנפוצה ביותר בימים האחרונים. על פי הוראת מופז, במקרה שנתפסת מכונית ובה גברים בלבד החיילים אמורים להורות לנהגה לחזור לישוב ממנו הגיעו. ההוראה אינה חלה על כלי רכב ציבוריים ועל נסיעות למטרות הומניטריות.

קצינים בצה"ל אמרן בתגובה כי ההוראה אינה ניתנת לישום ולאכיפה. לדבריהם אין כמעט סיכוי שסיור צה"לי יצליח לעצור מחבלים בזמן הקצר בין היציאה מהכפר הפלסטיני ועד לביצוע הפיגוע.

הוראת מופז עוררה לגלוג וזעם רב בצד הפלסטיני. בכירי הפת"ח, בהם ראש התנזים מרואן ברגותי, הגדירו אותה כאפרטהייד וטענו כי אם ישראל רוצה בשלום עליה לעצור את תנועת המתנחלים, לא הפלסטינים.

אלא שהמתנחלים דווקא מגבירים את סיוריהם, ולא רק למטרות אזרחיות. בשלושת השבועות האחרונים מקיימים המתנחלים סיורי ביטחון משלהם ברחבי השטחים. כל המעורבים בכך מדגישים כי לא מדובר בצעד המכוון נגד צה"ל, אלא בסיוע לכוחות הביטחון.

מטה חדש, ששמו "לא נשאיר אותם לבד", בראשות קצינים בכירים במילואים שאינם תושבי האזור, מסייע בימים האחרונים לתושבי בקעת הירדן. בין אנשי המטה תא"ל עוזי קרן מקיבוץ עין גב, אל"מ משה פלד ושמעון כהנוי (קצ'ה).

מתנחלים מהישובים במרכז השומרון, בהם קרני שומרון, קדומים ואלפי מנשה, החלו לאייש ארבעה אוטובוסים ממוגני ירי שהוצבו כעמדות שמירה בכביש 55 בין עוקף קלקיליה לקדומים ואלפי מנשה. ראש המועצה האזורית קרני שומרון, הודי ליברמן, אמר כי המתנחלים עשו זאת מכיוון שצה"ל לא איבטח אותם. לאחר שהמתנחלים החלו לשמור – אץ הצבא לאבטח אותם, ובכך הושגה המטרה.

גם בגוש עציון נערכים סיורי אבטחה של הישובים ובאזור שומרון מתארגנת עכשיו פעולה כזו.

רק בדרום הר חברון מסרב ראש המועצה, צביקי בר-חי, להקים קבוצה להגנה עצמית. לדבריו "מתנהלת מלחמה על הכבישים, אבל צבא פרטי אינו הפתרון".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully