וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מאמצים חשאיים להשגת הסכם שלום מהיר עם הפלסטינים

11.12.2000 / 7:26

שר החוץ ייצא היום לפגישה חשאית בפריס; ועדת הבדיקה הבינלאומית לחקירת המהומות תחל את עבודתה היום; חברי הוועדה יפגשו עם ראש הממשלה וישמעו על התנגדות ישראל לעריכת חקירות בשטח

למרות הודעת ההתפטרות של ראש הממשלה, נמשכים המאמצים המדיניים להשגת הסכם שלום עם הפלסטינים. שר החוץ שלמה בן עמי ייצא הבוקר לפגישה חשאית בפריס, ככל הנראה בניסיון לקדם את המשא ומתן.

הפגישה של בן עמי מצטרפת לסדרת פגישות בין בכירים בישראל לעמיתיהם ברשות הפלסטינית. אתמול פורסם כי השר אמנון ליפקין שחק קיים בשבוע שעבר שתי פגישות עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. להערכת מקורביו, ברק פועל להשגת הסכם שלום שיסייע לו בבחירתו מחדש.

הרשות: ישראל היא כוח הכיבוש המלחמתי האחרון בעולם

בתוך כך, ועדת הבדיקה הבינלאומית לחקירת העימותים בשטחים, תחל היום בעבודתה ותיפגש עם ראש הממשלה ועם יו"ר הרשות הפלסטינית. חברי הוועדה בראשות הסנאטור האמריקאי לשעבר, ג'ורג' מיטשל, יבקשו לשמוע את טענותיהם וציפיותיהם של שני הצדדים מהוועדה.

הפגישה מתוכננת להיערך כשלוש וחצי שעות וייקחו בה חלק נציגים ממשרדי ראש הממשלה, הביטחון והחוץ. ישתתפו בה 11 נציגים מכל צד. את הקשר עם הוועדה מרכז שר הבריאות, רוני מילוא.

ברק צפוי לטעון באזני הוועדה שישראל רוצה בשלום, אולם הפלסטינים דוחים כל ניסיון ישראלי להשיגו. כדוגמא יציג ברק את ההצעות שהועלו בפסגת קמפ-דיוויד, פסגת שארם א-שייח והסכמים אחרים. ישראל תמסור לידי הוועדה דו"ח, הנמצא כעת בהכנה, שיטיל את האחריות למהומות על ערפאת, ותנסה להציגו כמי שיזם את האלימות ועודד אותה, למרות ההסכמים שחתם עם ישראל.

ראש הממשלה יבקש לדון עם חברי הוועדה בצורת פעולתה. ישראל אינה מעוניינת שהוועדה תערוך חקירות בשטח, אלא תגיע לידי החלטה על פי מסמכים ועדויות כתובות שישלחו אליה שני הצדדים.

הפלסטינים מנגד מבקשים לתת לוועדה מנדט פעולה וחקירה רחב ככל האפשר, כפי שלדעתם משתמע מהחלטת האו"ם על הקמת הוועדה ומהצהרת הנשיא קלינטון על הקמתה.

הפלסטינים טוענים כי רק מרחב פעולה מסוג זה יאפשר את הצלחת הוועדה, ויזים את חששותיהם שמה מדובר בוועדה שישראל, באמצעות ארה"ב, תכתיב את פעולותיה. הרשות גיבשה מסמך שהוגש ביום שישי לראש הוועדה ובו נטען כי ישראל היא כוח הכיבוש המלחמתי האחרון בעולם שעדיין מעורב בקולוניזציה, ועל רקע זה פרצו המהומות בשטחים.

ועדת הבדיקה תסיים את ביקורה בישראל בערב. מחר תיפגש עם מנהיגי מצרים וירדן ובכך תסיים את מסעה הראשון באזור.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully