וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק מול ביבי, טייק 2

11.12.2000 / 7:24

"אני מתמודד כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה לשעבר בנאום החזרה שלו; מוקדם יותר בחר מרכז העבודה בברק כמועמד לראשות הממשלה בהצבעה שנמשכה חצי דקה בלבד

מאתמול בערב זה רשמי – הקרב על ראשות הממשלה מתנהל שוב בין אהוד ברק לבנימין נתניהו. בנאום שנשמע כמו נאום ניצחון הכריז אמש נתניהו על מועמדותו לראשות הממשלה. "כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל - אני מציב היום את מועמדותי לראשות תנועת הליכוד ולראשות ממשלת ישראל", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים במלון המלך דוד בירושלים, וסיים בכך פסק זמן בן שנה וחצי בלבד.

נתניהו פתח את דבריו בביקורת קשה של ראש הממשלה, אהוד ברק: "מדיניות ברק הפגינה חולשה כרונית. האיש שהבטיח להביא שלום - הביא אותנו על סף מלחמה". הוא תלה בהליכתו של ברק לקמפ דיוויד את הסיבה לפרוץ המהומות: "מדינת ישראל במשבר העמוק בתולדותיה. ברק הלך לקמפ דיוויד והסכים לעשות ויתורים לפלסטינים בניגוד לעמדת העם והכנסת. הוא הסכים לחלק את ירושלים והחזרת פליטים והפקרת בקעת הירדן". לדברי נתניהו, הפלסטינים הוכיחו שממשלה חלשה מזמינה עוד ועוד התקפות.

"התרגיל לא יצליח: יהיו בחירות כלליות"

לאחר ההתקפה על ברק החל נתניהו לדבר על עצמו. הוא הציג את השינוי שחל בו בשנה וחצי האחרונות והודה כי כהונתו לא היתה מושלמת: "במהלך שלוש שנות כהונתי כראש ממשלה לא הייתי חף משגיאות, אבל בנושאי הביטחון הקיומיים - הצלחנו. אנחנו הצלחנו לעצור את הטרור."

נתניהו משוכנע כי בסופו של דבר, יהיו בחירות כלליות לראשות הממשלה והכנסת: "זה אפילו לא תהיה בדיחה גרועה, זה יהיה טראגי לאפשר לתרגיל השקוף הזה (ההתפטרות של ברק) לנטרל את רצון הציבור לבחור בדרך חדשה".

ראש ממשלה התפטר, לדעת נתניהו, לא כדי לאפשר למישהו אחר להתמודד, כפי שראוי, "אלא כדי לעקוף את רצון העם". נתניהו, לא דיבר על האפשרות שיחוקק חוק מיוחד כדי שיוכל להתמודד אלא חזר שוב ושוב על כך שרצון הכנסת להתפזר ויש לערוך בחירות כלליות, בהם יוכל להתמודד במילא.

נתניהו, תקף את השמאל שטוען כי אין לו אלטרנטיבה לתהליך אוסלו: "לנו יש אלטרנטיבה, וצריך לתת לעם לבחור בה. נוכל להשיג שלום קר עם שכנינו - לא אחרית הימים, ולא שלום של סקנדינביה - פה זה לא סקנדינביה".

המתמודד החדש, נתניהו, סיפר כי החליט לחזור, בין היתר בשל לחץ הציבור ש"עצר אותי ברחוב וביקש תחזור תחזור".

בכירי עבודה: שתיקה רועמת

כתבתנו הלית לוי מוסיפה: שלוש שעות לפני הכרזתו של נתניהו על מועמדותו, בחר מרכז העבודה את ראש הממשלה אהוד ברק כמועמד המפלגה לראשות הממשלה גם בבחירות הבאות. זו היתה ללא ספק אחת ההצבעות הקצרות בהיסטוריה הפוליטית של ישראל, ומיד בסיומה זכתה לכינוי "מחטף". תוך 30 שניות מרגע שהעלה מזכ"ל המפלגה את מועמדותו של ברק הונפו הידיים - וברק הוכרז במועמד המפלגה לראשות הממשלה.

בעד ברק הצביע רוב גורף של חברי המרכז, אולם חשוב יותר מי נמנע או התנגד: ח"כ עוזי ברעם נמנע בהצבעה, השר חיים רמון ביטל את נאומו המתוכנן והשר לפיתוח אזורי, שמעון פרס, נעדר מהכינוס. יו"ר הכנסת, אברהם בורג, המתין בחוץ בעת שברק נבחר. בצעד שנראה מחושב, הוא נכנס בעת נאומו של ראש הממשלה, וזכה למחיאות כפיים מהקהל. הדוברת של בורג מסרה כי הוא נשאר בחוץ כאות הזדהות עם חברי מרכז שלא ניתן להם להיכנס לאולם. מאוחר יותר אמר בורג כי אילו היה נוכח באולם - היה מצביע בעד מועמדותו של ברק.

ברק הודה למרכז שבחר בו ופצח בנאום בחירות נוסף. "נעמיד בבחירות למבחן את תמיכת העם בדרכנו, שהיא הדרך היחידה של עם ישראל להגיע לחוף מבטחים של ביטחון ושלום". בהתייחסו לליכוד אמר ברק: "הבעיה היא לא מי יעמוד בראשו, אלא העובדה שאין לליכוד דרך ועמדה אלטרנטיבית שיכולה לשנות את המציאות".

לאור השתיקה הרועמת של בכירי העבודה, השר לפיתוח אזורי שמעון פרס כלל לא הגיע למרכז ובכך נמנעה ממנו הזכות להצביע עבור ברק לראשות הממשלה, בלטה תמיכתם של השר לביטחון פנים, שלמה בן עמי, ושר המשפטים, יוסי ביילין, בברק. גם נוער נעבודה והסטודנטים שהגיעו למקום לבושים בחולצות העבודה ומניפים שלטים לא הותירו מקום לספק – מערכת הבחירות החלה.

שרון: מברך על כל מועמד

מה שלא הצליח לעשות ברק בנאומי הטרום-בחירות שלו, הצליח נתניהו – והכוונה היא לאיחוד השמאל סביב ברק. ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי "זה היה נתניהו הישן, שחזר לשקר בטלווזייה".

יו"ר הקואליציה אופיר פינס אמר, בפראפרזה על דברי קודמו של נתניהו בליכוד, יצחק שמיר, "הים הוא אותו ים וביבי הוא אותו ביבי".

יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר אתמול כי "זה יה נתניהו במיטבו, כלומר במירעו – נתניהו הישן והרע. הוא היה ונשאר שרלטן שהעובדות לא מבלבלות אותו".

השר אמנון ליפקין שחק אמר כי אינו מאמין שנתניהו השתנה. "אינני מתגעגע אליו – לא לרגע ולא לשעה".

לעומת זאת מפלגות הימין מברכות על חזרתו של נתניהו. יו"ר הליכוד, שכאמור לא הוזכר אפילו ברמז בנאומו של נתניהו, אמר כי הוא שמח על כל מועמד. שרון אמר כי ההכרעה על מועמד הליכוד תוכרע בפריימריז, וברמז אמר כי "הבטחתי שאנצח, ואני מקיים את הבטחתי".

ח"כ לימור לבנת, ששוקלת בעצמה להתמודד על ראשות הממשלה אם נתניהו לא יתמודד, אמרה כי "נפתחה דרך המלך לחזרתו של הליכוד לשלוטן. עלינו לעמוד מאחורי המועמד הבטוח ביותר שיכול להחזירנו לשלטון – וזה נתניהו".

ש"ס והמפד"ל הודיעו כי הן מברכות את נתניהו על שובו וכי יעשו כל שביכולתם כדי לעזור לו להיבחר, על ידי תמיכה בשנוי החוק בכנסת.

ח"כ אביגדור ליברמן (האיחוד הלואמי- ישראל ביתנו), שהיה עוזרו של נתניהו בקדנציה הקודמת שלו, בירך את נתניהו על שובו למחנה הלאומי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully