וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קצב: מקווה שלא ייווצר קרע עם ערביי ישראל

1.1.2003 / 17:10

הנשיא קרא לציבור הערבי בישראל לא להרגיש משבר אמון בעקבות פסילת מועמדות בשארה וטיבי מהתמודדות; בבל"ד מתכננים להחרים הבחירות; בית המשפט העליון ידון בשבוע הבא בפסילות

נשיא המדינה, משה קצב, הביע תקווה כי פסילת התמודדותם בבחירות של חברי הכנסת עזמי בשארה (בל"ד) ואחמד טיבי (תע"ל), לא יגרמו לקרע בין הערבים ליהודים במדינה. לדבריו, המצביעים עצמם יקבעו את מספר חברי הכנסת הערבים שיכהנו בכנסת הבאה, ולא ועדת הבחירות, כך דווח בקול ישראל.

"אני פונה לציבור הערבי בישראל שלא יראו בהחלטות האלה, כהחלטות שמצדיקות תקיעת טריז ויצירת משבר של אמון בינם לבין החברה בישראל ושלטונות המדינה", אמר קצב. "אני מצפה שערביי ישראל יבינו שמדינת ישראל פועלת על פי תהליכים של חוק ומשפט, ועומדים לרשותם האמצעים להתמודד עם הצעדים האלה. עדיין פתוחה לפניהם הדרך לפנות לבית המשפט, ואני בטוח שערביי ישראל מאמינים במערכת המשפט הישראלית שתהיה הוגנת, עניינית ואחראית וכל החלטה שתתקל תהיה החלטה לגופו של עניין.

"אני מודאג מהקולות שאני שומע כאילו ערביי ישראל מרגישים נפגעים. אני שוב אומר, אם ערביי ישראל יחליטו להצביע עבור מפלגה כל שהיא, הם יקבעו לבד בסופו של דבר כמה חברי כנסת מהמגזר הערבי יהיו בכנסת. כך שאין פה שום חשש לצמצום הייצוג של ערביי ישראל בבית הנבחרים".

בוטלה התמודדות גשר

כתבי הארץ, יוסי ורטר, יאיר אטינגר, גדעון אלון ושירות "הארץ"' מוסיפים:

פרקליטות המדינה ביקשה היום מבג"ץ, בשמו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, לדחות על הסף את עתירתו של משה פייגלין נגד פסילת מועמדותו לכנסת מטעם הליכוד. בהודעתה טענה הפרקליטות כי חשין פעל במסגרת סמכותו על פי חוק הבחירות לפסול מועמדים שריצו עונש מאסר של יותר משלושה חודשי מאסר בפועל על עבירות שיש עימן קלון. זאת, אם עדיין לא מלאו שבע שנים לתום ריצוי העונש. הפרקליטות הדגישה כי פייגלין פעל בחוסר ניקיון כפיים, כאשר הסתיר מוועדת הבחירות המרכזית את העובדה שהורשע בעבירה שיש עימה קלון ונידון ליותר משלוש שנות מאסר לפני פחות משבע שנים.

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה היום לרשם המפלגות ולוועדת הבחירות המרכזית לבטל את רישומה של מפלגת גשר לבחירות לכנסת. הצו הוצא לבקשתם של נציגי גשר בכנסת היוצאת, שהוכיחו לבית המשפט כי החלטת התנועה להפסיק את פעילותה ולא להתמודד בבחירות התקבלה כחוק, לאחר שמנהיגי גשר, הח"כים דוד לוי ומוטי משעני, הצטרפו לליכוד. השופט קבע כי פעילי התנועה שהחליטו לחדש את פעילותה ולהרשם לבחירות לכנסת עשו זאת בחוסר סמכות.

שר הביטחון, שאול מופז, הגיש היום בקשה רשמית לוועדת הבחירות המרכזית לאשר את מועמדותו לכנסת. זאת, בעקבות החלטת השופט חשין לפסול את מועמדותו בגלל החוק המחייב צינון של שישה חודשים ממועמד שחרורו מצה"ל ועד הבחירות. ועדת הבחירות אמורה להתכנס מחר כדי לאשר סופית את כל רשימות המועמדים.

"אפרטהייד פוליטי לערבים בישראל"

בעקבות החלטת ועדת הבחירות המרכזית הלילה לפסול את מפלגת בל"ד, ואת ח"כ עזמי בשארה העומד בראשה, מלהתמודד בכנסת ה-16, אומר היום ג'מאל זחאלקה, מספר שתיים ברשימת בל"ד לכנסת, כי "זו החלטה פוליטית גרידא. הימין הישראלי ממשיך בניסיונותיו לבצע אפרטהייד פוליטי לערבים בישראל".

לדברי זחאלקה, נערכים המפלגה ופרקליטיה להתמודדות בבית המשפט העליון, שידון ביום שלישי הבא, בהרכב של 11 שופטים, בפסילות להתמודדות לכנסת. הכרעת השופטים תינתן בתוך יומיים.

בבל"ד התקבלה בשבועות האחרונים החלטה, שעדיין אין לה תוקף רשמי, לקרוא להחרמת הבחירות במקרה שבו בית המשפט העליון יפסול את בשארה או את הרשימה כולה. "עזמי ובל"ד חד הם", אומר זחאלקה. "הגישה שלנו היא כי גם אם ייפסל בשארה לבדו בל"ד כולה לא תתמודד". המפלגות שנפגעו מהחלטת ועדת הבחירות, בל"ד וחד"ש-תע"ל, מתכננות להרחיב את היקף פעולות המחאה לקראת הדיון בבית המשפט העליון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully