וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

להחליף את הכנסת, בגלל הכלכלה

10.12.2000 / 18:38

בחירות לראשות הממשלה בלבד לא יועילו למשק. מה שנחוץ הוא כנסת יציבה ומאוזנת, כלומר חדשה. כנסת שתוכל לקבל הכרעות חשובות בעידן התחרות הגלובלית. מנהל המחלקה הכלכלית באילנות בטוחה מצביע על יתרון נוסף - בשנה שלאחר בחירות כלליות, שוק המניות פורח

מאת גיורא סרצ'ינסקי

בימים הקרובים צפוי שוק ההון להמשיך ולהיות מושפע מהארועים הפוליטיים ובראשם מהקדמת הבחירות. חוסר הוודאות לגבי קיומן של הבחירות נעלם, אך כרגע אין לדעת האם נראה בחירות כלליות (גם לכנסת וגם לראשות הממשלה) או רק בחירות לראשות הממשלה. גם זהות המתמודדים לראשות הממשלה עדיין לוטה בערפל.

בכדי להבין את ההשפעה של ההליך אותו עוברת הפוליטיקה על שוק ההון הישראלי, יש לתת את הדעת בראש ובראשונה להשפעת הקדמת הבחירות על המערכת הכלכלית. מאז הבחירות בשנת 1999 לא הסתייע בידי הממשלה לבצע צעדים כלכליים מרחיקי לכת. הסיבות לחולשת הממשלה בצד הכלכלי הינן רבות, אך יש לזקוף חלק ניכבד מחולשה זו למבנה הכנסת הרעוע. כנסת ישראל מונה כיום 17 סיעות, פיצול המקשה מאד על פעולתה.

בבחינת הפן הכלכלי, יש יתרון לבחירות, שיאפשרו הקמת כנסת יציבה, שתקבל החלטות בצורה 'מאוזנת' יותר, על פני פתרון המשמר את הכנסת הנוכחית. קשה להעריך כרגע כיצד יוצאת הכלכלה נשכרת ממצב בו נשמר מבנה הכנסת הקיים, ומוחלף (או שאינו מוחלף) ראש ממשלה בלבד.

אפקט שנת הבחירות

פן אחר המשפיע על הפעילות הכלכלית הינו אפקט שנת הבחירות. בשנה שלאחר בחירות, בדרך כלל מכהנת קואליציה רחבה (יחסית), וקבלת החלטות כלכליות חשובות הינה קלה יותר. לכן, יש להעריך כי הבחירות יובילו ליציבות במערכת הכלכלית, לפחות בשנה שלאחר הבחירות.

אלמנט נוסף הקשור בשנה שלאחר הבחירות עולה מבדיקה אותה ערכנו באילנות בטוחה על שש מערכות הבחירות האחרונות. הממצא המעניין הוא כי בשנה שלאחר הבחירות נרשמות תשואות חיוביות בשוק המניות, הגבוהות במידה ניכרת מתשואת השוק בשנה ממוצעת. 32 אחוז בממוצע בשנה שלאחר הבחירות לעומת כ-10 אחוז בשנה ממוצעת. כמובן, שבדיקה זו נערכה על מערכות בחירות כלליות ולא מערכות לראשות הממשלה בלבד (שבהן טרם התנסתה מדינת ישראל).

להערכתנו, ההסבר לכך טמון מצד אחד בעובדה, שאי הוודאות השוררת בתקופת טרום הבחירות גורמת למשקיעים ל"שבת על הגדר" עד שתתבהר התמונה הפוליטית והכלכלית. מנגד, קיומה ויישומה של מדיניות כלכלית חדשה בנוסף ליציבות הפוליטית היחסית המלווה את התקופה שאחרי הבחירות מעודדת משקיעים רבים אשר יצאו מהבורסה בתקופה שלפני הבחירות, לשוב ולהשקיע בשוק המניות.

בהסתכלות על הכלכלה הישראלית יש לקוות כי מהלך הבחירות המוקדמות יוביל ליתר יציבות במערכת הכלכלית וליתר יכולת של כל ממשלה שתקום לפעול לקידום הכלכלה. המשך השיתוק יוביל לשחיקת היתרון היחסי של המשק הישראלי בתחרות המתהווה בכל תחומי הכלכלה בשל תהליך הגלובליזציה.

(הכותב הוא מנהל המחלקה הכלכלית בבית ההשקעות אילנות בטוחה)

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully