וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ערפאת: המו"מ בין ישראל לפלסטינים יימשך רק לאחר הבחירות

10.12.2000 / 15:36

הפלסטינים: ההתפטרות - עניין פנימי, אך בתנאים שנוצרו לא ניתן להשיג שלום תוך פרק זמן קצר; מצרים: התפתחות חשובה שעלולה להשפיע על תהליך השלום; מוסא: דברי ברק כי לא ניתן לפתור המשבר באמצעים צבאיים - מסר חיובי וחשוב; החיזבאללה: הודעת ברק - הצלחת הפלסטינים

מאת שי שריג

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הגיב לראשונה על התפטרותו של ראש הממשלה, אהוד ברק ואמר כי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים יופסק עד לאחר הבחירות בישראל. בהודעת התפטרותו אמש אמר ברק כי הוא מתכוון להמשיך במו"מ עם הפלסטינים בניסיון להגיע להסכם מדיני לפני הבחירות.

שר החוץ, שלמה בן עמי, נוסע מחר לפגישה חשאית בפריס. לא ידוע אם מי הוא צפוי להיפגש. יועצו של השר הכחיש.

העולם הערבי רותק אתמול כמו האזרחים בישראל למסכי הטלוויזיה. מנהיגי המדינות השכנות הקשיבו בהפתעה לדברי ראש הממשלה, אהוד ברק, המודיע על התפטרותו. ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, אומר הבוקר: "דבר התפטרותו של ברק או אי-התפטרותו אינו עניין פלסטיני פנימי ואינו נוגע אלינו יותר מדי". עם זאת, הוא בוחר להתייחס למשנת השלום, כפי שהציג אמש ברק, ומדגיש: "אינני סבור כי קיים סיכוי כלשהו להשיג שלום בתקופה הקרובה, משום שהתנאים עליהם מדבר ברק הם תנאים בלתי-אפשריים להשגת שלום".

אבו עלא מסביר: "לתוכנית השלום עליה דיבר ברק, ולפיה הוא יבקש את אמון העם הישראלי, אין כל קשר לשלום צודק ואמיתי אליו אנו חותרים. הוא (ברק) מדבר על אותם לאווים שדיבר בעבר. הוא לא דיבר על חזרה לקווי הארבעה ביוני 67', על מימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטיניים ועל הפיכת מזרח ירושלים לבירת המדינה הפלסטינית. תפישה זו אינה מתיישבת עם האפשרות להשיג שלום. לא כך צריך לדבר מי שרוצה בשלום".

מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אלרחים, הגיב על הודעת ההתפטרות של ברק ואמר: "מדובר בעניין פנים-ישראלי, ואיננו מתערבים בו. התפטרות ברק והנאום שנתן נבחנים כעת בהנהגה הפלסטינית". עבד אלרחים הוסיף כי "התפטרות ברק תשפיע על תהליך השלום", אך מבלי להבהיר למה כוונתו.

ההודעה של ברק מאיצה ברשות הפלסטינית לקבל הכרעה על המשך מדיניותה. למרות שכלפי חוץ מצהירים הפלסטינים כי זה "עניין פנימי", ההכרזה מסבכת את המצב. בפני הפלסטינים עומדת כרגע מסגרת זמן של 60 יום לבחור בין שתי אפשרויות: האחת - לקבל את תוכניתו המדינית של ברק על מדינה פלסטינית, השניה - להשיג עצמאות תוך לחימה מבלי להתחשב במצב הפוליטי בישראל.

תמיכה של יו"ר הרשות יאסר ערפאת, בתוכנית ברק תשפיע על הבחירות בישראל, ועשויה להביא לבחירותו פעם נוספת של ברק.

דובר החמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, אמר בתגובה להודעת ברק: "עליית שרון לשלטון תשרת את האינטרס שלנו, זה אדם שלא מבין בפוליטיקה, רק בהרג, וזה יעורר את כל האומה הערבית והאיסלמית שתתגייס לעזור לפלסטינים להשיג באמצעות המאבק החמוש את מטרותיהם". א-זהאר הוסיף כי "את זכויותנו אנו נעקור מבין שיני הישראלים, וזה לא משנה מבחינתנו אם זה יהיה הימין או השמאל בישראל". ואילו מנהיג התנזים בגדה, מרוואן ברגותי, הוסיף ואמר כי מכיוון שלא עלה בידו של ברק למצוא פתרון, "על פי דרישתנו, אין סיכוי שראש הממשלה יצליח לשוב לשלטון בישראל".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully