וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אמנה בינלאומית חדשה תאסור את השימוש בכימיקלים מסרטנים

10.12.2000 / 14:19

מדובר בכימיקלים הנשארים בסביבה שנים רבות ונספגים בצמחים ובבעלי חיים; המארגנים: "האמנה תגן על הדורות בהווה ובעתיד מסרטן, מומים מולדים,ועוד טרגדיות"; ההסכם יהפוך למחייב רק לאחר ש-50 מדינות יחתמו עליו, ככל הנראה בעוד חמש שנים

נציגים של יותר מ-120 מדינות הגיעו להסכם על איסור והגבלת השימוש בכימיקלים המסוכנים ביותר בעולם. ההסכם נחתם לאחר שעות של דיונים בכינוס של האו"ם ביוהנסבורג, דרום אפריקה, שהתקיים במהלך השבוע האחרון. בחודש מאי תחל החתימה הרשמית על האמנה, בשטוקהולם, בירת שבדיה, אולם רק לאחר שלפחות 50 מדינות יחתמו עליה היא תהפוך למחייבת מבחינה חוקית. התהליך יימשך כחמש שנים.

האמנה מתייחסת לאיסור השימוש בכימיקלים מזהמים שנשארים בסביבה שנים רבות לאחר השימוש בהם, ונספגים בצמחים ובבעלי חיים. כבר היום השימוש בחומרים אלה נאסר במדינות רבות. חלק מהכימיקלים הם תוצרי לוואי תעשייתיים, וחלקם משמשים להדברה בחקלאות.

לדברי יו"ר הכינוס, ג'ון בוסיני מקנדה, "ההסכם החדש יגן על הדורות בהווה ובעתיד מסרטן, מומים מולדים, וטרגדיות נוספות שגרמו החומרים הללו".

הדיונים התמקדו בעיקר ב-12 כימיקלים מסוכנים, ביניהם גם הדי.די.טי, שבמשך שנים רבות שימש להדברת יתושי המלריה. מחקרים הראו כי החומר פוגע במערכת החיסונית, בפוריות ובמערכת העצבים של בעלי חיים בהם בוצעו המחקרים. כמו כן ישנן עדויות כי החומר פוגע ביכולתן של נשים להניק את ילדיהן. קיימת הסכמה כי הדי.די.טי לא ייאסר לשימוש, כל עוד לא יפותח חומר אלטרנטיבי כנגד המלריה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully