וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוכרת: הקץ לאינסולין

10.12.2000 / 12:57

המדענים העבירו באמצעות הנדסה גנטית גנים המיצרים אינסולין לתוך תאי המעיים של העכברים ומצאו כי הם הצליחו להמשיך וליצר אותו באופן עצמאי; כעת מקווים כי בעתיד חולי הסוכרת יפתחו את הגנים בעצמם

מדענים הצליחו לגרום לעכבר מעבדה לייצר אינסולין אנושי בתאי מעיים, מתוך תקווה שבעתיד ניתן יהיה לפטור את חולי הסוכרת מהזרקת אינסולין.

בניסוי הצליח העכבר ליצר את האינסולין בתאי המעיים, בעוד שבדרך כלל ניתן לייצרם בתאי הלבלב. חוקרים קנדים שערכו את המחקר הנסיוני מעריכים כי הגן הזהה עשוי לבסוף להוות תחליף לחולי הסוכרת.

האינסולין המיוצר בתאי הלבלב, מסייע לשלוט ברמת הסוכר בדם, בעוד שבקרב חולי הסוכרת תאי האינסולין מושמדים או חלשים. רוב חולי הסוכרת מצליחים לשלוט ברמת הסוכר בדם באמצעות הזרקת אינסולין, אולם המדענים מנסים כל העת למצוא דרך להביא את הגוף לייצר אינסולין לבד.

החוקרים מאוניברסיטת אלברטה, אדמונטון וקנדה העבירו באמצעות הנדסה גנטית, גנים מייצרי אינסולין, לתוך תאי המעיים של העכברים ומצאו כי הם הצליחו לייצר את האינסולין במעיים והיו מוגנים מפני פיתוח סוכרת. המכרסמים שלא הצליחו לייצר את האינסולין, שמרו על רמת סוכר נורמלית בדם.

מנהל המחקר, דר' מויירה מורפי אמר בתגובה כי "המחקר מאוד מעניין אולם הדרך עדיין ארוכה עד שתוצאותיו ישפיעו על חולי הסוכרת". לדבריו, "יש עדיין ספקות האם כל סוג של גן יצליח לספק טיפול חדש לחולי הסוכרת".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully