וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביא ביס, אני בלחץ

10.12.2000 / 11:59

חוקרים טוענים כי מצבי דחק פוגמים בבריאות ותורמים להשמנת יתר; להערכת החוקרים הפרט סבור כי פריט מזון מסויים גורם לו לתחושת רוגע ולפיכך הוא מגביר את צריכתו


מאת מוטי גל

כבר שנים מקובלת התיאוריה בעולם הרפואה כי מצבי לחץ גורמים לפגיעה בבריאות. חוקרים אף סיווגו את הלחוצים במיוחד תחת שם מיוחד: אנשים סוג א' (Type A), בהנחה כי אורח חיים שכזה משפיע ישירות על תהליכים ביוכימיים בגוף ועשוי לגרום להתקפי לב, שבץ מוחי, לחץ דם גבוה ומחלות אחרות. עתה מצאו חוקרים כי מצבי דחק משפיעים גם על הרגלי האכילה. המחקר פורסם בגליון האחרון של הירחון לרפואה פסיכוסומטית.

במחקר ביקשו החוקרים לבדוק כיצד מצבי דחק משפיעים על הרגלי האכילה. נחקרים אשר היו נתונים במצוקה נפשית ומצבי לחץ צרכו מזונות עתירי קלוריות. החוקרים כינו קבוצה זו "אכלנים אמוציונליים". מנגד, אלו אשר לא "טרפו" בעת הלחץ, כונו "אכלנים לא אמוציונליים". בנות המין הנשי היוו את הרוב המכריע בשתי קבוצות הנחקרים.

לחוקרים לא ברור עדיין כיצד קשורה האכילה למצבי הדחק. ההשערה היא כי מזונות שונים גורמים לשחרור חומרים דוגמת ההורמון סרוטונין, אחרים גורמים לעלייה ברמת הסוכר, והשילוב של השניים מפחית את תחושת הלחץ, גורם לעירנות ותורם למידת הריכוז. הנחה אחרת היא כי ההשפעה של המזון היא פסיכולוגית: הפרט סבור כי פריט מזון מסויים גורם לו לתחושת רוגע ולפיכך הוא מגביר את צריכתו. לדברי החוקרים, תוצאות המחקר מצביעות על הסכנה שבהשמנה בקרב טיפוסים המצויים במצבי לחץ רבים במהלך שעות היממה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully