וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המערכת הפוליטית - התרחישים האפשריים

10.12.2000 / 10:58

יום לאחר הודעת ההתפטרות של ראש הממשלה, נבחנות כל האפשרויות, מפיזור הכנסת ועד לממשלת חירום; שאלת השאלות: האם נתניהו יוכל להתמודד; ישראל אחת: הצעת אי האמון של קליינר אינה חוקית; מקורבי ברק מאמינים: בסוף יתקיימו הבחירות רק לראשות הממשלה

ביום שאחרי הודעתו הדרמטית של אהוד ברק על התפטרותו מראשות הממשלה, נבדקות היטב כל האפשרויות שעומדות בפני הכנסת. שם המפתח הוא בנימין נתניהו והשאלה הגדולה היא האם בסופו של דבר יוכל להתמודד.

בשעות הבוקר נראה כי הצעת האי אמון של ח"כ מיכאל קליינר (חרות), שאמורה לעלות מחר, עשויה לטרוף את כל הפרטים, אם תתקבל. אולם בישראל אחת טוענים כי הצעתו של קליינר אינה חוקית.

מבדיקה שנערכה בפרוטוקול הכנסת עולה כי הצעתו של קליינר הוגשה על הצעת חוק של ח"כ בשארה. אולם חוקי הכנסת קובעים כי החוק יכול להפוך לאי אמון רק במקרה שהממשלה הגיבה על הצעת החוק המקורית. מכיוון שמפרוטוקול הכנסת עולה שההממשלה לא השיבה על הצעת החוק של בשארה, הופכת הצעת אי האמון של חבר הכנסת קליינר ללא חוקית.

במקביל לכך אמר קליינר כי הוא שוקל למשוך את הצעתו. בראיון לגלי צה"ל הסביר ראש סיעת היחיד כי במקרה והצעתו תעבור ייערכו הבחירות כעבור 90 יום, ובמקרה וייערכו הבחירות לראשות הממשלה בלבד, יש סיכוי שראש הממשלה יוחלף כעבור 60 יום בלבד.

ממשלת חירום עדיין יכולה לקום

תסריטים נוספים שעולים במערכת הפוליטית הינם:

1. בחירות לראשות הממשלה בלבד, ללא נתניהו: אם הכנסת תחליט שלא להתפזר ולא לשנות את חוק יסוד הממשלה, יתקיימו בחירות לראשות הממשלה בלבד, ורק חברי כנסת מכהנים יוכלו להציג את מועמדותם. נתניהו, כידוע, אינו חבר כנסת, וכאזרח ייאלץ להשקיף על הבחירות מהצד.

2. בחירות לראשות הממשלה בלבד, כולל נתניהו: אפשרות זו תתרחש אם הכנסת תחליט שלא להתפזר, אך חוק יסוד הממשלה ישונה כך שכל אזרח יוכל להציג את מועמדותו ב"בחירות מיוחדות". עוד היום מתכוונים חברי כנסת שונים להגיש הצעות חוק לשינוי חוק יסוד: הממשלה.

3. בחירות לכנסת ולראשות הממשלה: התסריט הזה יתרחש אם הכנסת תחליט להתפזר ולא תשנה את חוק יסוד הממשלה. יש לבדוק מה המשמעות החוקית של פיזור הכנסת: האם מהלך זה גובר על התפטרות ראש הממשלה ומאפשר לאזרחים להתמודד, או שכיוון שראש הממשלה התפטר לפני פיזור הכנסת, "כללי ההתמודדות" נותרים - כלומר מועמדים יכולים להיות ח"כים מכהנים בלבד, ואז נתניהו בחוץ.

4. בחירות לראשות הממשלה ולכנסת בתאריכים שונים: אם הח"כים יצביעו בעד חוק פיזור הכנסת, הם יוכלו לקבוע בחוק מתי ייערכו הבחירות. אין הכרח שהם יחליטו על בחירות באותו יום בו ייבחר ראש הממשלה. כך אנו עשויים למצוא את עצמנו מול הקלפי פעמיים תוך מספר שבועות בלבד. אפשרות זאת בעייתית מכיוון שעל פי החוק, בחירות לכנסת מחייבות באופן אוטומטי בחירות לראשות הממשלה. כך עשוי להיווצר מצב שיתקיימו בחירות לראשות הממשלה בתוך זמן קצר.

5. ראש הממשלה מושך את התפטרותו: לברק יש 48 שעות מהגשת ההתפטרות מחר בבוקר, לחזור בו ולעצור מייד את המערבולת הפוליטית. סיבה לכך יכולה להיות "שפן" שישלוף ברק כמו ממשלת חירום או הסכם מדיני.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully