וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר בכינוס האיחוד האירופי

10.12.2000 / 10:25

באווירה מתוחה יתכנסו היום מנהיגי המדינות החברות באיחוד ליום הדיונים הרביעי; מטרת הכינוס: ייעול קבלת ההחלטות במוסד; המדינות הקטנות חוששות מכוונתן של הגדולות לצמצם את השפעתן; ספרד, גרמניה, בריטניה וצרפת מסרבות לוותר על זכות הווטו שלהן

מנהיגי האיחוד האירופאי חוזרים היום לשולחן הדיונים בניס, צרפת, על מנת לעשות בדק בית בדרך קבלת ההחלטות באיחוד. מנהיגי האיחוד ינסו להתאושש מהדיונים אתמול, שחשפו עימות חריף בין המדינות הגדולות לקטנות.

הם ינסו לגבש הסכם שיפשט את התנהלות המוסד, בכדי לנסות ללחוץ על מדינות לוותר על זכות הווטו שלהן על החלטות האיחוד. מספר מדינות גדולות, ביניהן בריטניה, צרפת, גרמניה וספרד לוותר על זכות הווטו שלהן במגוון תחומים.

אתמול זעמו נציגי המדינות הקטנות על צרפת, שהציעה צמצם את מספר המשתתפים בנציבות האירופית, מחשש שהדבר יגרום לביטול יכלתן להשפיע על קבלת ההחלטות באיחוד. הנשיא הצרפתי, ז'אק שיראק, וראש הממשלה, ליונל ז'וספן, ניסו להכשיר את הקרקע על ידי פגישות אישיות עם מספר מנהיגים, אולם ראש הממשלה הפורטוגלי הגדיר את המסמך שהם הגישו בפניו כ"הפיכה צבאית" ממוסדת. תגובות נזעמות נתקבלו גם על ידי מנהיגי הולנד ורומניה.

למרות זאת, לאחר שהצרפתים הציגו תיקונים בהצעתם החלה ההצעה לקבל גוון מעשי יותר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully