וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחשש לפיגועים: צה"ל אסר על תנועת כלי רכב פלסטינים שבהם גברים בלבד

10.12.2000 / 9:32

ההוראה נועדה למנוע אפשרות לפיגועי ירי בצירי התנועה בשטחים; בכיר ברשות: זו מדיניות אפרטהייד; היום יובא למנוחות חייל צה"ל, סמל טל גורדון, שנהרג ביום שישי מירי לעבר האוטובוס בכביש עוקף יריחו

צה"ל החליט שתנועת כלי רכב פלסטינים בצירים הראשיים ביהודה ושומרון לא תותר לרכבים שבהם נוסעים גברים בלבד. ההוראה, שפורסמה הבוקר, נועדה למנוע פיגועי ירי נוספים, כפי שהיו בתקופה האחרונה. אנשי מועצת יש"ע בירכו על המהלך ואמרו ש"אם זה לא יילך, אנחנו גם ניזום חסימת כבישים".

שר ברשות הפלסטינית, חסן עספור, התייחס היום להחלטה ואמר כי מדובר בהחלטה המשקפת את מדיניות האפרטהייד הישראלית. לדבריו, "ההחלטה מוכיחה שישראל, שקמה על גזענות, ממשיכה להתנהל על בסיס גזעני". עספור הוסיף כי ההחלטה תעלה לישראל ביוקר.

כבר הבוקר החלו המתנחלים בחסימת צירי תנועה לכלי רכב פלסטינים, כצעד מחאה על פיגועי הירי בסוף השבוע, בהם נהרגו שלושה ישראלים. החל מהשעה 6:30 בבוקר נחסמה לתנועה הדרך בצומת גוש עציון ובכניסה לאפרת.

צה"ל הרג הבוקר מחבל, שהיה בדרכו לבצע פיגוע, סמוך ליישוב הר גילה. הכוח זיהה חוליית מחבלים שעסקה בהטמנת מטען בצידי "כביש המנהרות". בחילופי האש במקום נהרג הצעיר הפלסטיני. אתמול נמשכו חילופי האש בשטחים ויריות נורו לעבר כוחות צה"ל מצפון ליריחו ובכפר דרום. לא היו נפגעים, וחיילי צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי. אזרחית ישראלית נפצעה קל ברגלה מאש שנורתה לעבר מכוניתו בצומת חלמיש שבשומרון. חילופי אש היו הלילה גם ברצועת עזה. חיילי צה"ל בנווה דקלים השיבו בירי לעבר מקורות האש הפלסטינים. לא היו נפגעים.

טל דיבר עם אמו בטלפון דקות לפני שנהרג

חייל צה"ל, סמל טל גורדון, שנהרג בפיגוע הירי ביום שישי, יובא היום למנוחות בשעה 15:00 אחר-הצהריים בחלקה הצבאית בהר הרצל בירושלים. גורדון, בן 19, נפצע אנושות מירי לעבר האוטובוס בו נסע בכביש עוקף יריחו, ומת מפצעיו. חברתו, גל פרידמן, שישבה לצידו נפצעה קל.

אמו של גורדון שוחחה עם איתו בטלפון הסלולארי כמה דקות לפני שנהרג: "השיחה נקטעה פתאום ושמעתי צעקה חזקה", סיפרה. "ניסיתי להתקשר שוב אבל לא הצלחתי. שמעתי בחדשות על הפיגוע, והבנתי שמשהו נורא קרה".

"אמא, מי ידאג לנו עכשיו?"

ביום שישי בצהריים הובאה למנוחות רינה דידובסקי ז"ל מבית חגי, שנהרגה בפיגוע הירי לעבר הרכב בו נסעה ליד קריית ארבע. בתה הבכורה, רעות, אמרה בלוויה: "אמא, מי ידאג לנו עכשיו? מי יאמר לקחת סוודר ומי יעודד לפני מבחן? רק אתמול דיברתי איתך על תוכניות לשנה הבאה, והנה, הכל משתנה כך-כך מהר".

ביום שבת בערב הובא למנוחות ההרוג השני בפיגוע, אליהו בן בן-עמי ז"ל, בבית העלמין ברחובות. בן-עמי היה נהג ההסעה, ומדי בוקר היה מסיע מספר מורות לבית הספר בקריית ארבע. אחד מחבריו סיפר אתמול: "דיברנו הרבה על המצב. אליהו אמר לי שהוא יודע כי הדרכים באזור מסוכנות, אבל הוא חייב לפרנס את משפחתו". בן-עמי ז"ל השאיר אחריו אישה ושתי בנות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully