וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תגובת העולם הערבי: התפטרות ברק - משבר פנימי והצלחת האינתיפאדה

10.12.2000 / 7:56

הפלסטינים: ההתפטרות - עניין פנימי, אך בתנאים שנוצרו לא ניתן להשיג שלום תוך פרק זמן קצר; מצרים: התפתחות חשובה שעלולה להשפיע על תהליך השלום; מוסא: דברי ברק כי לא ניתן לפתור המשבר באמצעים צבאיים - מסר חיובי וחשוב; החיזבאללה: הודעת ברק - הצלחת הפלסטינים

מאת שי שריג

העולם הערבי רותק אתמול כמו האזרחים בישראל למסכי הטלוויזיה. מנהיגי המדינות השכנות הקשיבו בהפתעה לדברי ראש הממשלה, אהוד ברק, המודיע על התפטרותו. ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, אומר הבוקר: "דבר התפטרותו של ברק או אי-התפטרותו אינו עניין פלסטיני פנימי ואינו נוגע אלינו יותר מדי". עם זאת, הוא בוחר להתייחס למשנת השלום, כפי שהציג אמש ברק, ומדגיש: "אינני סבור כי קיים סיכוי כלשהו להשיג שלום בתקופה הקרובה, משום שהתנאים עליהם מדבר ברק הם תנאים בלתי-אפשריים להשגת שלום".

אבו עלא מסביר: "לתוכנית השלום עליה דיבר ברק, ולפיה הוא יבקש את אמון העם הישראלי, אין כל קשר לשלום צודק ואמיתי אליו אנו חותרים. הוא (ברק) מדבר על אותם לאווים שדיבר בעבר. הוא לא דיבר על חזרה לקווי הארבעה ביוני 67', על מימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטיניים ועל הפיכת מזרח ירושלים לבירת המדינה הפלסטינית. תפישה זו אינה מתיישבת עם האפשרות להשיג שלום. לא כך צריך לדבר מי שרוצה בשלום".

מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אלרחים, הגיב על הודעת ההתפטרות של ברק ואמר: "מדובר בעניין פנים-ישראלי, ואיננו מתערבים בו. התפטרות ברק והנאום שנתן נבחנים כעת בהנהגה הפלסטינית". עבד אלרחים הוסיף כי "התפטרות ברק תשפיע על תהליך השלום", אך מבלי להבהיר למה כוונתו.

ההודעה של ברק מאיצה ברשות הפלסטינית לקבל הכרעה על המשך מדיניותה. למרות שכלפי חוץ מצהירים הפלסטינים כי זה "עניין פנימי", ההכרזה מסבכת את המצב. בפני הפלסטינים עומדת כרגע מסגרת זמן של 60 יום לבחור בין שתי אפשרויות: האחת - לקבל את תוכניתו המדינית של ברק על מדינה פלסטינית, השניה - להשיג עצמאות תוך לחימה מבלי להתחשב במצב הפוליטי בישראל.

תמיכה של יו"ר הרשות יאסר ערפאת, בתוכנית ברק תשפיע על הבחירות בישראל, ועשויה להביא לבחירותו פעם נוספת של ברק.

דובר החמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, אמר בתגובה להודעת ברק: "עליית שרון לשלטון תשרת את האינטרס שלנו, זה אדם שלא מבין בפוליטיקה, רק בהרג, וזה יעורר את כל האומה הערבית והאיסלמית שתתגייס לעזור לפלסטינים להשיג באמצעות המאבק החמוש את מטרותיהם". א-זהאר הוסיף כי "את זכויותנו אנו נעקור מבין שיני הישראלים, וזה לא משנה מבחינתנו אם זה יהיה הימין או השמאל בישראל". ואילו מנהיג התנזים בגדה, מרוואן ברגותי, הוסיף ואמר כי מכיוון שלא עלה בידו של ברק למצוא פתרון, "על פי דרישתנו, אין סיכוי שראש הממשלה יצליח לשוב לשלטון בישראל".

חיזבאללה: לנו לא משנה מי ישלוט בישראל

שר החוץ המצרי, עמר מוסא, אומר כי "התפטרות ברק היא התפתחות חשובה במצב הפוליטי הפנימי בישראל. מצרים עוקבת אחר התפתחות זו ומידת השפעתה על תהליך השלום באזור". מוסא בחר להתייחס להדגשת ברק כי אין פתרון צבאי למשבר עם הפלסטינים, ואמר: "זוהי התבטאות חשובה וחיובית, ומהווה מסר שאנו שותפים לו. חשוב להתמקד בהשבת החיים לתהליך השלום".

ארגון החיזבאללה מגיב הבוקר מלבנון על התפטרות ברק ואומר: "הודעת אהוד ברק על התפטרותו היא הוכחה נוספת למצוקה הפנימית העמוקה בה שרויה ישראל, ולתסבוכת שבה נמצא תהליך השלום, שהרי הפלסטינים אינם יכולים לוותר עוד והישראלים אינם מסוגלים להתקדם".

סגן ראש המועצה המדינית של החיזבאללה, החאג' מחמוד קמאטי, אמר: "(התפטרות ברק) היא חולייה נוספת בשרשרת ההתמוטטות הישראלית, אשר החלה מאז 82' הודות להתנגדות, אלא שהפעם, התרומה הנוספת הגיעה מתוך פלסטין. אנו סבורים כי לצעד זה תהיינה השלכות שליליות נוספות בישראל, מחד, ותגביר את המוראל של האינתיפאדה וההתנגדות, מאידך. לנו לא משנה מי ישלוט בישראל ההתנגדות תימשך בדרכה שלה".

התקשורת הערבית: ההתפטרות נועדה לטרפד סיכויי נתניהו

הודעתו של ברק כבשה הבוקר גם את כותרות העיתונים ברחבי העולם הערבי. מרבית העיתונים מייחסים את החלטת ברק למצוקה הפוליטית הפנימית הגדלה והולכת בתוך ישראל, להצלחת האינתיפאדה ומכשולים שניצבים בפני חזרת נתניהו לשלטון.

העיתון הפלסטיני "אלאיאם" כותב: "בצעד מפתיע שמגביר את סיכוייו ומרחיק את נתניהו: ברק מתפטר היום לקראת בחירת ראש ממשלה חדש תוך חודשיים". היומון הירדני הרשמי "אלראי" כותב הבוקר בכותרתו הראשית: ברק כורע תחת נטל האינתיפאדה – בחירות תוך 60 יום". העיתון הערבי הבינלאומי "אלחיאת" כותב בעמודו הראשון: "ברק מפתיע ומתפטר כדי לחסום את הדרך בפני נתניהו". העיתון הערבי החשוב "א-שרק אלאווסט" כותב: "ברק מתפטר וקורא לבחירות תוך 60; מציב מכשולים גדולים בפני סיכויי ההתמודדות מול נתניהו, אשר מוביל בסקרים בישראל".

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully