וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק יגיש היום את מכתב ההתפטרות לנשיא

10.12.2000 / 7:32

אמש הודיע במפתיע: אני מתפטר ומוביל את המדינה לבחירות בתוך חודשיים; לדבריו אין טעם לגרור את המדינה למערכת בחירות ארוכה; "לובי נתניהו" יגיש הצעות חוק שיאפשרו לו, למרות שאינו ח"כ, להתמודד; האזרח המודאג ישוב לארץ היום; ברק: "אני לא מתאבד"

ראש הממשלה, אהוד ברק, יגיש הבוקר את מכתב ההתפטרות לנשיא המדינה ובו הוא מפרט את החלטתו לסיים את תפקידו.

אמש הפתיע ברק את המערכת הפוליטית והודיע: "החלטתי להתפטר מראשות הממשלה ולהוביל לבחירות לראשות הממשלה בלבד בתוך שישים יום". ברק אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בלשכתו בירושלים. קולו של ברק נשבר מספר פעמים במהלך דבריו. הוא סיפר כי ההחלטה התקבלה בפורום משפחתי. ראש הממשלה פתח בהצהרה שנשמעה כנאום בחירות ואז אמר: "אני לא עיוור, אני עוקב אחרי האירועים הקשים וליבי נשבר. אישים פוליטים מתקשים להתעלות לגודל המבחן".

לדברי ראש הממשלה, הוא יזם את ההחלטה מאחר והוא לא רואה טעם "לגרור את המדינה למערכת בחירות ארוכה". ברק ציין כי בימים האחרונים פנו אליו חברי כנסת רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית שאמרו כי אינם רוצים בבחירות בגלל מצב החירום. אולם, ציין ראש הממשלה, "אני מכבד את החלטת הכנסת", ולכן אם תאשר הכנסת בקריאה שניה ושלישית את ההחלטה על פיזורה יאוחדו שני תאריכי הבחירות, והבחירות לכנסת ולראשות הממשלה ייערכו באותו יום. במערכת הפוליטית החל כבר הבוקר גיוס נרחב של תומכים בפיזור הכנסת.

בבחירות מיוחדות לראשות הממשלה יכולים להתמודד על התפקיד רק חברי כנסת מכהנים, לכן נתפס צעדו של ברק כתרגיל שנועד לחסום את דרכו של בנימין נתניהו לכסא ראש הממשלה. מקורביו של בנימין נתניהו הודיעו כי יגישו הצעות חוק שיאפשרו לו, למרות שאינו ח"כ, להתמודד מול ברק. הם האשימו את ברק כי פעל בתיאום אם יו"ר הליכוד, אריאל שרון, במטרה לחסום את נתניהו. בתוך כך הודיע נתניהו כי הוא ישוב לארץ היום אחר הצהריים. ראש הממשלה ציין כי יתמוך בהצעת חוק שתאפשר לכל אזרח להתמודד.

ההחלטה על התפטרות ברק הפתיעה גם את חברי מפלגת העבודה. לדברי בכירים במפלגה, ברק לא התייעץ עמם אלא רק עם יועציו. ראש הממשלה יופיע היום בפני מרכז העבודה וינסה להשיג תמיכה במועמדותו, זאת מבלי לקיים פריימריס. מזכ"ל מפלגת העבודה, רענן כהן, אמר כי יציע במרכז להפוך את הישיבה היום לכינוס בו ייבחר ברק כמועמד המפלגה לראשות הממשלה.

"לא מתאבד"

"אני לא מתאבד ולא תחמן פוליטי", אמר אתמול ברק מיד בתום מסיבת העיתונאים. בראיון ל"ידיעות אחרונות" הסביר ראש הממשלה: "לא באתי לספור את השנים, באתי לחולל שינוי". ברק הבהיר כי החלטתו נובעת מרצונו לקדם את תהליך השלום. "הגעתי למסקנה שבחירות בעוד חמישה חודשים מונעות כל סיכוי להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים". לדבריו "גם אם היינו מגיעים להסכם, החמאס היה מפוצץ אותו בגל טרור". עתה, מדגיש ברק, "הבחירות יהיו משאל עם אמיתי על השלום".


"אני חושב ששרון מוכן לשלום יותר ממה שאומרים עליו", אמר ברק. הוא סיפר כי במסגרת ניסיונותיו להגיע להסכם עם הפלסטינים הוא היה מעוניין בהקמת ממשלת חירום. ברק הדגיש כי הוא אינו חושש מהתמודדות בתוך מפלגת העבודה: "כל מועמד שהיה נבחר היה חוטף כישלון, הקולות שמשמיעים אברום בורג וחיים רמון הם הקולות שהם משמיעים לפני כל בחירות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully