וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרלמנט הרוסי החליט: יוחזר ההמנון הסובייטי

8.12.2000 / 16:08

מאז נפילת ברית המועצות ב-1991 לא היה לרוסיה המנון; ההמנון הוחלף בנעימה פטריוטית - ללא מילים; בעקבות תלונתם של שחקני הפוטבול, כי אין להם המנון ראוי לשיר לפני משחקים, הפך הנושא לדיון הסוער ביותר בדעת הקהל הרוסי; היום הוחלט לחזור להמנון מימי סטאלין

אחד הנושאים הבוערים שהיו על סדר היום הציבורי הרוסי הוא ההמנון הלאומי. בשנת 1991, עם נפילתה של ברית המועצות, נפל יחד איתה ההמנון הסובייטי ששיבח וקידש את שאיפותיהם ומעשיהם של לנין וסטלין. ההמנון הוחלף בנעימה פטריוטית שחיבר מיכאיל גלינקה, מלחין יליד המאה ה-19. והמילים? על זה לא חשבו הרוסים באותו הרגע.

הבעיה התעוררה שוב בקיץ האחרון. שחקני נבחרת הפוטבול המובילה ברוסיה, ספרטק מוסקבה, התלוננו כי אין להם שיר ראוי לשיר לפני משחקים חשובים. המוני אזרחים רוסים החלו לתרום את הצעותיהם האישיות לתוכן ההמנון החדש. בין המשוררים הפטריוטים, גם מאמן קבוצת ספרטק מוסקבה שהציע שיר משלו. בדיון שהסעיר את המדינה כולה נטל חלק הנשיא, ולדימיר פוטין. פוטין הציע להשיב את ההמנון הסובייטי הישן אך לשנות מילותיו.

הדיון הסוער הגיע היום אל קיצו, לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר היום ברוב סוחף להשיב על כנו את ההמנון מתקופת שלטונו של סטאלין. 381 מנציגי הפרלמנט בדומא תמכו בהצעתו השנויה במחלוקת שהעלה הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין. 51 התנגדו, בהם נציגי המפלגה הליברלית בפרלמנט, שטענו כי יש לקבוע המנון חדש ולא לחזור לסמלים מתקופת סטאלין. נציגי הפרלמנט החליטו גם על החזרת הדגל בעל שלושת הצבעים - אדום, כחול ולבן, שהיה בשימוש בתקופת הצארים, שקדמה למהפיכה הקומוניסטית.

ההמנון הרוסי "איחוד בלתי שביר", אותו חיבר אלכסנדר אלכסנדרוב בשנת 1943, הוחלף בזמן שלטונו של בוריס ילצין בהמנון ללא מילים בשם "שיר פטריוטי", אותו חיבר מיכאל גלינקה. חברי המפלגה הקומוניסטית שמחו על הצעתו של פוטין להחזיר את ההמנון הישן. "ההמנון הזה קשור להיסטוריה של האומה: הניצחון במלחמת העולם השניה, שיקום האומה לאחר המלחמה, התרבות והאמנות של עמנו", אמר אחד מחברי הפרלמנט שתמכו בהצעה. המתנגדים לשינוי ההמנון הפגינו היום מול בניין הפרלמנט במוסקבה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully