וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועץ המשפטי שוקל לפתוח בחקירה נגד מארגן הטיול בהר עיבל

8.12.2000 / 7:54

ועדת חקירה שהוקמה על ידי הרמטכ"ל מצאה, כי פרלמן הוא האשם העיקרי בהשתלשלות העניינים הטראגית; הוועדה קבעה, כי פרלמן הונה את שלטונות צה"ל במהלך השגת האישורים לטיול; פרלמן בתגובה: אני עומד להגיש תביעה נגד יו"ר הוועדה ולהוכיח כי הוא הונה את כולם - ולא אני"

מאת אסף לוי

היועץ המשפטי לממשלה, פרופ' אלייקים רובינשטיין, שוקל להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד מארגן הטיול בהר עיבל, נחמיה פרלמן, בחשד לרשלנות חמורה בכל הנוגע לתפקודו בארגון הטיול הקטלני.

לפני כשבועיים פורסם בוואלה! חדשות, כי הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל מנחם פינקלשטיין, בחן לאחרונה אפשרות להעמיד לדין את פרלמן לאור התנהגותו בהליך אישור הטיול. זאת לאחר שוועדת חקירה בראשות האלוף במילואים יורם יאיר מצאה, כי פרלמן הונה את שלטונות צה"ל.

אולם לבסוף הגיע פינקלשטיין למסקנה, כי מאחר ופרלמן אינו חייל, לפרקליטות הצבאית אין סמכות להורות על פתיחת חקירה פלילית נגדו. על כן הועברו מסקנות התחקיר להחלטת היועץ המשפטי לממשלה.

"פעולות הטעיה והונאה"

כזכור, לפני כחודש וחצי יצאה קבוצה של כ-30 מטיילים לטיול בהר עיבל, סמוך לשכם, אותו ארגן פרלמן, תחת אבטחה של צה"ל. במהלך הטיול סטו המטיילים, בהוראת פרלמן, מרחק של 400 מטר מהמסלול המקורי, אל תוך שטח A שנמצא בשליטה פלסטינית. בעקבות הכניסה לשטחי הרשות נפתחה אש כבדה לעבר המטיילים, ממנה נהרג הרב בנימין הרלינג ז"ל ונפצעו ארבעה נוספים.

הרמטכ"ל הורה על הקמת ועדת חקירה בראשות האלוף במילואים יורם יאיר לבדיקת התקרית. הוועדה מצאה כי פרלמן הוא האשם העיקרי בהשתלשלות העניינים הטראגית. בדו"ח הוועדה נכתב בין השאר, כי "מארגן הטיול, סא"ל (מיל') נחמיה פרלמן יודע שקיים איסור על טיולים באיו"ש ואין סיכוי לאישור טיול על גבול שטח A. לפיכך הוא נוקט בשורה של פעולות הטעיה והונאה, כשהוא מנצל את העובדה שהוא מכיר היטב את המערכת הצבאית. בכל נקודת זמן שבה מתעוררת תהייה בתוך המערכת הצבאית על עצם קיום הטיול, הוא מספק מידע מטעה וממשיך בעקשנות בתרגילי ההונאה".

בדו"ח מצוין כי מפקד חטיבת שומרון, אל"מ יוסי אדירי, לא היה מודע לפקודת אלוף הפיקוד על איסור טיולים בשטח זה, כתוצאה מתקלה טכנית.

עוד נטען בדו"ח, כי פרלמן בעדותו בפני הוועדה הודה כי "המטרה האמיתית של הטיול היתה לבחון מקום להקים ישיבה". בהמשך עדותו סיפר, כי "אין שום ספק שהמח"ט הוטעה על ידי ואני הכשלתי אותו. אנחנו הלכנו לסרוק את מצבן של אדמות המדינה. חוסר ההגינות שלי היה שסיור כזה לא עושים עם 29 מטיילים, זה חוסר יושר".

בתגובה לכתוב בדו"ח אמר פרלמן "כשהציבור יראה את כתב התביעה שאני עומד להגיש נגד יורם יאיר באופן אישי, על כך שהוא הטעה את כל הציבור והשמיץ אותי לריק, הציבור יווכח שיה-יה הונה את כולם - ולא אני".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "מאחר ופרלמן אינו חייל, אין נתונה לפצ"ר סמכות להורות על חקירה פלילית נגדו. חומר התחקיר הועבר ליועץ המשפטי כדי שיבחן סוגיה זו".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully