וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיי כלב

7.12.2000 / 17:02

המבצע של עיריית אילת להשמיד את הכלבים המשוטטים בעיר עורר תגובות נזעמות; דליה איציק: "אפשר היה להטיסם למרכז ולמצוא להם בית"; עמותת "תנו לחיות לחיות": "עיריית אילת שימשה כתליין"; באילת, מחפשים בעלי כלבים את חבריהם הטובים שנעלמו

מאת גלי סימן-טוב

מבצע השמדת הכלבים המתנהל בימים האחרונים בעיר אילת, עורר מחדש את סוגיית מצב של בעלי החיים המשוטטים ברחובות הערים, חסרי בית. עיריית אילת בשיתוף עם השירותים הוטרינרים ועמותת "חי", החליטה בתחילת השבוע על מבצע השמדת כלבים עזובים בעיר. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב המשרד לאיכות הסביבה, ארגוני בעל-חיים ותושבים החוששים שכלביהם הפרטיים הושמדו אף הם.

גדי וינדר מעמותת "צער בעלי חיים" שלקח חלק במבצע ההשמדה אומר לוואלה! חדשות כי בשום אופן לא היו כלבים פרטיים מבין הכלבים שהושמדו, וכי מצב הכלבים שהושמדו היה בלתי נסבל: "באילת הסתובבו מאות כלבים עזובים בתנאים מחפירים, ראינו ממש מחזות מצמררים של כלבים רעבים החולים במחלות עור וחיים בביובים".

דליה איציק, השרה לאיכות הסביבה, תקפה את עיריית אילת בדרישה להפסיק את מבצע ההשמדה: "השמדת כלבים צריכה להיות הפתרון האחרון ולא הצעד הראשון בו נוקטות הרשויות". לדבריה, המשרד יזם בעבר הטסתם של כלבים מאילת לאימוץ בצפון הארץ וגם הפעם היה ניתן למצוא פתרון אחר שיביא למציאת בית חם לכלבים.

אך וינדר טוען כי הגיע הזמן שמדינת ישראל תתעורר ותבין את המציאות בה היא חיה: "הטסת בעל-חיים הם לא הפתרון המתאים והגיע הזמן שאנשים יכירו בכך. אם במדינות נאורות יותר מישראל לא מצאו פתרון לבעיית כלבים מה גורם לאנשים לחשוב שמכאן תבוא הישועה?".

"עיריית אילת שימשה כתליין"

אתי אלטמן, דוברת תנו לחיות לחיות, תוקפת את הקו המנחה את ארגון צער בעלי חיים להמתת כלבים: "אם כלב חולה או גוסס ומדובר בהמתת חסד אז אפשר להבין את המהלך, אבל אם כלב בריא אין כל סיבה להמית אותו". אלטמן מאשימה את עיריית אילת ברצח החיות: "העירייה פשוט שימשה כתליין מבלי להתייעץ באף אחד".

לטענות אלו מגיב וינדר כי הסיסמה "תנו לחיות לחיות" אינה נכונה בכל מחיר כפי שטוענת אלטמן: "אי אפשר לתת לחיות פגועות להמשיך לחיות במצב בו הן נמצאות, ולצערנו בישראל אין מספיק בתים שיהיו מוכנים לאמץ את הכלבים הללו".

יניב לא מוצא את רפי

בינתיים באילת, יניב אברהמי, תושב העיר שלא מוצא מזה מספר ימים את רפי, כלבו הנאמן, החליט אמש להגיש תביעה במשטרה נגד עיריית אילת יחד עם אזרחים נוספים בטענה כי העירייה השמידה במבצע שערכה גם כלבו הפרטי: "אין סיכוי שהכלב שלי ברח מהבית, זה כלב שמאד תלוי בי ועוד מיום ראשון האחרון" .

יניב שכר אופנוע כדי לחפש את רפי ברחבי העיר, ובמהלך החיפושים אף הגיע לכלביה העירונית בה הושמדו הכלבים: "הריח היה ממש בלתי נסבל והשומר במקום סיפר כי ראה את הכלבים ושמע את היללות כאשר הזריקו להם את הרעל בעודם חיים. זה ממש רצח".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully