וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: "המחסור בעובדים מהשטחים יביא להורדת האבטלה"

7.12.2000 / 14:37

נגיד בנק ישראל אומר היום כי מלבד ההשפעה על ענפי התיירות, הבניה והחקלאות, השלכות המתיחות הביטחונית באזור על שאר ענפי המשק הן עקיפות ופחות משמעותיות

נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, מתייחס היום למתיחות הביטחונית באזור ואומר כי "המדיניות הכלכלית של הממשלה בעשור האחרון הביאה לשיפור ניכר בכוחו של המשק והתחרות בשוקי העולם, ולפיכך גדלה מאוד יכולתו להתגבר על הפרעה מעין זו הפוקדת אותנו כעת".

בכנס לשכת המסחר שוויץ-ישראל המתקיים היום, אמר קליין כי המתיחות של התקופה האחרונה לא תביא לביטולו של תהליך השלום באזורנו. לדבריו, המתיחות משפיעה על המצב הכלכלי בדרך ספציפית: ירידה בתיירות ופגיעה בענפי הבניה והחקלאות עקב חוסר בעובדים מהשטחים. ההשלכות על שאר ענפי המשק, לדבריו, הן עקיפות והרבה פחות משמעותיות.

עוד ציין קליין כי צפויה ירידה של שיעור האבטלה, הודות לעליית הביקוש לעובדים, במיוחד עובדים לא מיומנים שהם מרבית המובטלים בישראל, לשם החלפת העובדים מהשטחים. קליין הוסיף כי שוקי הכספים המקומיים תומכים, עד כה, בהערכה שהמשק הישראלי יחזור לתפקודו הרגיל בתוך זמן קצר.

קליין אמר כי עד לרבעון האחרון של השנה, צמח המשק בשיעור של כ-6 אחוז, כשהוא מובל על ידי הטכנולוגיה העילית. קליין העריך כי היצוא יגדל השנה ב-20 אחוז והיצוא התעשייתי יצמח ב-25 אחוז. הוא מציין עוד כי גם רמת החיים זינקה השנה.

לסיכום, אמר קליין, שניתן לצפות שכל ממשלה עתידית תמשיך באסטרטגיה הכלכלית שהוכיחה את עצמה בעשור האחרון, כלומר, משמעת פיסקלית, יציבות מחירים ורפורמות מבניות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully