וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החמאס: דחלאן הבריח את דיף מהכלא כדי להגן עליו מהישראלים

7.12.2000 / 12:05

ערפול ברשות הפלסטינית לגבי מקום הימצאו של בכיר מבוקשי החמאס שהיה כלוא בעזה; תחילה רווחו שמועות שנמלט וערפאת הורה להביאו "חי או מת"; דיף נעצר בחודש מאי אך ברחוב הפלסטיני טענו כי הוא המשיך לנהל מהכלא את ענייני החמאס

אתר האינטרנט של החמאס אישר בשעות הצהריים כי בכיר הארגון, מוחמד דיף, אכן אינו נמצא בכלא הרשות הפלסטינית. באתר נכתב כי ראש שירותי הביטחון בגדה, מוחמד דחלאן, המיודד עם דיף, הבריח אותו אתמול מהכלא למעצר בית במקום מסתור, מחשש שהכלא יופצץ על ידי ישראל. הרשות הפלסטינית הטילה ערפול על פרשת דיף ובשעות האחרונות אי אפשר גם להשיג את דחלאן בטלפון הסלולרי.

העיתון הפלסטיני "אל-איאם", מדווח הבוקר בעמודו הראשי כי דיף נמלט מכלא הרשות לפני מספר ימים. אחד מבכירי החמאס, אסמאעיל אבו שנב, אומר בתגובה כי "כל עוד תנועת החמאס לא פירסמה הודעה רשמית בעניין זה, יש להתייחס לידיעות על בריחתו של דיף כשמועות בלבד".

כתבנו שי שריג, מוסיף: המקורות מסרו כי דיף, המכונה "אבו ח'אלד", הצליח לברוח לפני כחמישה ימים מבית כלא השייך למנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני, אליו נכנס לפני שבעה חודשים. לדבריהם, גורמים בביטחון המסכל הפלסטיני, האחראים על השמירה עליו, שיתפו עימו פעולה וסייעו לו במהלך בריחתו מהכלא.

מנגנוני הביטחון הפלסטינים פתחו בחקירת האירוע ועצרו מספר חשודים בסיוע לבריחה. מקורות פלסטיניים יודעי-דבר הוסיפו כי ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, "רתח מזעם כששמע על בריחתו של דיף, והוציא צו מעצר נגדו, חי או מת !".

דיף נחשב בישראל כמי שאחראי לשרשרת פיגועי ההתאבדות בירושלים ובתל אביב בחודשים פברואר מרס 96', וכן למספר מקרי חטיפה ורצח של חיילים, בהם נחשון וקסמן. דף נעצר במאי השנה אך עד מהרה רווחו השמועות ברחוב הפלסטיני כי הוא בעצם הסגיר את עצמו לרשות הפלסטינית, כדי שלא לחשוף עצמו להתנקשות מצד ישראל בתקופת המהומות. מעצרו נחשב למעצר פתוח - הותר לו להיפגש עם פעיליו ולצאת לחופשות ללא הגבלות.

גורמים בכירים במערכת הביטחון הגיבו לידיעה ואמרו: "אם הידיעה נכונה, ישראל תראה ברשות הפלסטינית כמי שתישא באחריות לתוצאות פעולותיו של דיף".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully