וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הימור קטלני

7.12.2000 / 11:36

מדענים: הימורים גורמים להתמכרות בדומה לסמים ואלכוהול; במהלך הישיבה מול מכונות המשחק עולים קצב הלב ורמת הסטרואידים בדם, בדומה להשפעת סמים ואלכוהול; כעת מחפשים טיפול תרופתי להתמכרות זו

מאת מוטי גל

אם החסרתם פעימה כשנסגר הקזינו ביריחו, שימו לב לתוצאותיו של מחקר חדש: חוקרים מאוניברסיטת ברמן בגרמניה מצאו כי עבור חלק מהמהמרים, הריגוש העז גורם לשינויים גופניים ונפשיים המביאים אותם לכדי התמכרות, בדומה להתמכרויות מסוכנות אחרות לסמים ואלכוהול.

החוקרים בדקו את קצב ליבם ורמת ההורמון "קורטיזול" ממשפחת הסטרואידים, בנוזל הרוק. הם מצאו כי קצב הלב עלה בשיעור של 60 פעימות נוספות בדקה, וההורמון קורטיזול נמצא בנוזל הרוק ברמות גבוהות, בתום משחק הקלפים "בלאק ג'ק", שנמשך כשעתיים ובמהלכו הימרו המשתתפים בכספם. בניסוי עוקב, התבקשו הנחקרים לשחק על נקודות בלבד, ואז ירדו המדדים באופן ניכר. לדעת החוקרים, כשעברו המשתתפים למשחק על נקודות, איבדו את תחושת הפחד מאובדן הכסף, לפיכך תחושת ההימורים לא היתה "אמיתית".

החוקרים מציינים כי לא תמיד תחושת ההתרגשות עלולה להביא להתמכרות. כך למשל, צנחנים מקבלים תחושת ריגוש דומה לזכיית מהמרים, אולם תחושת הריגוש הזו נעלמת אצלם מהר. לעומתם, מהמרים עשויים לחזור על התנהגותם המרגשת תוך זמן קצר, בו שוב יעלו רמות הקורטיזול וקצב הלב, עד כדי התמכרות של ממש.

חוקרים שוקדים עתה על מחקרים נוספים בתחום ההתמכרות, והביעו תקווה כי בעתיד ימצא פתרון תרופתי שיחסל את בעיית ההתמכרות כליל.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully