וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפגנות אלימות בפתיחת ועידת האיחוד האירופי בצרפת

7.12.2000 / 10:20

20 שוטרים נפצעו, ושבעה מפגינים נעצרו במהלך העימותים בהם השתתפו רבבות מתנגדים לתהליך הגלובליזציה ; בתום היום הראשון חתמו ראשי האיחוד על אמנת זכויות לאזרחי המדינות החברות; על סדר היום בוועידה: כניסתן של כ-12 מדינות נוספות לאיחוד

ראשי האיחוד האירופי חתמו היום על אמנת זכויות יסוד בפתיחת ועידה גורלית, בה צפויים המנהיגים האירופאים לקבל החלטות מהותיות לגבי עתיד האיחוד. האמנה קובעת שורת זכויות אזרחיות, פוליטיות, כלכליות, וחברתיות לאזרחי האיחוד, אולם היא לא תהיה חלק מההסכם שאמור להיחתם בתום הוועידה.

במהלך היום התעמתו שוטרים עם רבבות מפגינים מחוץ לבניין בו נערכה הוועידה, בניס שבריביירה הצרפתית. המפגינים, שהגיעו כדי למחות על תהליך הגלובליזציה העולמי, זרקו אבנים ובקבוקי תבערה, ניפצו זגוגיות, שרפו מכוניות והעלו באש סניף בנק סמוך. השוטרים ירו בתגובה גז מדמיע. כתוצאה מהאירועים עלה באש סניף בנק סמוך.

20 שוטרים נפצעו במהלך ההתנגשויות, ושבעה מפגינים נעצרו.
המפגינים שייכים למספר ארגונים.

מטרתה המרכזית של הוועידה היא ליצור תכנית שתארגן מחדש את סדרי האיחוד על רקע הרצון לצרף כ-12 מדינות נוספות בשנים הקרובות. צירופן של 12 המדינות משמעותו איחוי היסטורי של החלוקה האירופאית לשני גושים, מאז מלחמת העולם השנייה.

הדיונים המקדימים הגיעו למבוי סתום לאור חוסר ההסכמה הנובע מאינטרסים לאומיים שונים. המדינות "הגדולות" מסרבות לוותר על זכויות הווטו השונות להן הן זכאיות. בדיוני הכנה לוועידה שארכו 300 שעות לא הצליחו נציגי המדינות להגיע להחלטה. באיחוד מבקשים לצמצמם את המוסדות ואת הביורוקרטיה שבהליך ההצבעה. בארגון, בו חברות היום 15 מדינות, חוששים כי המצב הקיים לא יאפשר את קבלתן של מדינות נוספות.

באיחוד הארופי ממקדים את השינויים בשלושה נושאים עיקריים: הצבעת הרוב, הייצוג במועצה וגודל הנציבות (הגוף המבצע של האיחוד). הצלחת הפיסגה תגדיר מחדש את יחסי הכוחות בין המדינות באיחוד. בוועידות קודמות בסדר גודל כזה התקבלו החלטות חשובות, בהן ההחלטה על מטבע היורו וההתקדמות בגיבוש מדיניות החוץ והביטחון המשותפת.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully