וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פוטר מנכ"ל חברת היי-טק שדרש ממזכירתו יחסי מין תמורת קידום

7.12.2000 / 10:10

אמר לה: "אני אתאמץ בצד המקצועי ואת תביאי את החלק האינטימי"; המתלוננת הקליטה אותו ופנתה לנעמת; בהסכם ביניהם נקבע כי היא תקבל את הפיצוי המקסימלי הקבוע בחוק - 50 אלף שקלים, אך שמו של המטריד יישאר חסוי; נעמת: מצב ההטרדות המיניות בחברות היי-טק זהה לענפים אחרים

מאת תולי שרגאי

מנכ"ל חברת היי-טק ממרכז הארץ, שהתנה את קידומה של מזכירתו בקיום יחסי מין, פוטר ממשרתו ושילם לה פיצויים בגובה 50 אלף שקלים.

המתלוננת הצעירה החלה לעבוד בחברה כמזכירה ולאחר כחודש הציע לה המנכ"ל, בן 44, לעבור לשמש בתפקיד העוזרת האישית שלו. המנכ"ל הסביר לה כי מדובר בקידום מקצועי: היא תתלווה אליו לפגישות בארץ ובחו"ל וגם תצטרך לקיים אתו יחסי מין. העובדת סירבה והמנכ"ל אמר לה "כל אחת היתה קופצת על זה".

המנכ"ל שב והסביר לצעירה כי יחסי המין הם התנאי לקידום. "הכל או כלום", לדבריו. הוא טען כי כישוריה המקצועיים אינם מספקים ולכן היא צריכה "לפצות" על כך "ולהתאמץ בצד האינטימי". לטענת העובדת, המנכ"ל אמר לה: "קיום יחסי המין הם חלק מכל המערכת עצמה. אני אתאמץ בצד המקצועי ואת תביאי את החלק האינטימי. אני מבליג מצד אחד ואת מבליגה מצד שני כדי שנספק האחד את השני במאמץ משותף. זה יבוא במיידי".

הצעירה הקליטה את המנכ"ל ופנתה ללשכה המשפטית של נעמת. בהסכם שהושג בין הצדדים התחייב המנכ"ל לשלם לה את הסכום המקסימלי הקבוע בחוק למקרה של הטרדה מינית, כ-50 אלף שקלים. החברה בה עבד המנכ"ל החליטה לפטר אותו לאלתר ולהחזיר לעבודה את המזכירה, לאותו התפקיד בו עבדה.

"למרבה הצער המקרה הזה אינו מייצג מכיוון שבמרבית המקרים החוק למניעת הטרדה מינית אינו מיושם והמעבידים נוטים לטייח את התלונות או להתייצב לצד המטרידים", נמסר מנעמת.

עו"ד מאיה צחור, מהמחלקה המשפטית של נעמת אומרת כי "זהו מקרה נדיר בו המנכ"ל פוטר וזה גם המקרה היחיד שאני מכירה, בו המתלוננת חזרה לעבודתה בראש מורם".

- מדוע לא הוגשה תביעה משפטית, שהיתה מביאה ככל הנראה לחשיפת שמו של המנכ"ל המטריד?

"הייתי שמחה אם היינו מגישים תביעה לבית המשפט והיינו מקבלים את הכרעת הדין ובעקבות כך היה מתפרסם גם שמו של המטריד, אולם במקרה זה המתלוננת קיבלה את ההצעה המקסימלית והעדיפה לחסוך את ההליך המשפטי, הכרוך לפעמים בחקירה אינטימית שהמתלוננות מעדיפות לחסוך מעצמן".

במחלקה המשפטית של נעמת מטופלות עשרות תלונות על הטרדה מינית בשנה. צחור מציינת כי שיעור ההטרדות המיניות בחברות ההי טק אינו שונה מענפים אחרים. עם זאת, אומרת צחור כי בענף ההיי טק רבות במיוחד ההטרדות המילוליות והטרדות מיניות באמצעות הדואר האלקטרוני, שגם הן נחשבות להטרדה מינית על פי החוקים הקיימים בארץ.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully