וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צרפת ובריטניה מגבשות הצעה חדשה לנוכחות בינלאומית בשטחים

7.12.2000 / 9:10

ההצעה אמורה להוות תחליף לדרישת הפלסטינים לשלוח 2,000 חיילי או"ם לאזור; על פי ההצעה מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, יקבע את הרכב הכוח בהסכמת ישראל והפלסטינים; ישראל, ארה"ב והפלסטינים מחכים לנוסח הסופי של ההצעה לפני שיגיבו

יומיים לפני ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על הדרישה הפלסטינית לשיגור כוח משקיפים בן 2,000 חיילים לאזור, הודיעו צרפת ובריטניה כי הם מגבשים הצעה חדשה שתהיה מקובלת גם על ישראל.

שגרירי צרפת ובריטניה באו"ם הציעו כי 15 החברות במועצת הביטחון יסכימו באופן עקרוני לנוכחות בינלאומית בשטחים וכי המועצה תבקש ממזכ"ל האו"ם לקבוע את עבודתו של הכוח כפי שיוסכם בין ישראל לפלסטינים.

שגריר בריטניה באו"ם, סר ג'רמי גרינסטוק, אמר בתום התייעצות המועצה, כי רוב החברות חושבות כי הקריאה של הפלסטינים להציב כוחות או"ם באזור, ללא הסכמת ישראל, אינה מעשית ולא תוביל לשום מקום. "אנו עדיין מודאגים מהמשך האלימות באזור ובכוונתו לנצל בכל דרך שהיא את השפעת מועצת האו"ם כדי לשנות את המצב", אמר גרינסטוק.

שגרירי בריטניה וצרפת ייפגשו היום במרכז האו"ם על מנת לגבש ההצעה שתהיה מוסכמת על ישראל ועל הפלסטינים גם יחד. לא ייקבע בה היקף הכוח והיא לא תכלול הצבת יחידות צבאיות של האו"ם באזור.

"עושה רושם שההצעה של בריטניה וצרפת תוכל לקדם את העניינים. אולם כל הצעה שעולה חייבת להיות מוסכמת על ישראל והפלסטינים", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, ננסי סודרברג.

המשקיף הפלסטיני באו"ם, נאסר אל-קידווא, אמר כי הפלסטינים עדיין פועלים להשיג תמיכה רחבה באו"ם להצעתם שתידון במועצה ביום שישי, אולם הם מודעים לעובדה כי הסיכוי לכך קלוש.

נציגי ישראל, ארה"ב והפלסטינים לא ציינו עדיין אם יתמכו בהצעה החדשה ואמרו כי הם רוצים לחכות ולראות את הנוסח הסופי של ההצעה.

ארה"ב: התערבות במשא ומתן עלולה להחריף את המצב

ארה"ב אינה מתכוונת לחדש בקרוב את מאמצי התיווך בין ישראל והרשות הפלסטינית בניסיון להגיע להסכם קבע. בממשל האמריקאי מעריכים כי כל ניסיון אמריקאי להתערב בעיתוי הנוכחי ולנסות לקרב את הצדדים, עלול לגרור השלכות חמורות וסיכויי הצלחתו נמוכים, כך מדווח עיתון הארץ.

ראש הממשלה אהוד ברק, ביקש מנשיא ארה"ב, ביל קלינטון, להימנע מתיווך פעיל ולהשאיר את הצדדים לנהל בעצמם מגעים ישרים להורדת האלימות וחידוש המו"מ המדיני. לפיכך דחו בוושינגטון את בקשתם של יוסי ביילין ושלמה בן עמי שקלינטון יכנס פסגת מנהיגים משולשת באזור לפני סיום כהונתו ב-20 בינואר.

במקביל העבירה ארה"ב מסר לברק לפיו אין לישראל כל סיבה לדאגה סביב פעולה של ועדת הבדיקה הבינלאומית לנסיבות העימות בשטחים, שתחל את עבודתה בשבוע הבא. "מדובר בוועדה אמריקאית, שפועלת במנדט של נשיא ארה"ב, המוגבל לבדיקת הסיבות לאירועים והדרכים למניעת חזרתם", אמר מקור בכיר בממשל האמריקאי.


1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully