וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק נכנע: יתקיימו פריימריס במפלגת העבודה

7.12.2000 / 7:26

אמש העבירו רמון, ביילין וברעם מסר לראש הממשלה כי אם לא יתקיימו פריימריס בעבודה, לא יתמודדו ברשימת המפלגה; בן עמי הודיע כי הוא תומך בפריימריס אולם אם יוחלט אחרת, יתמוך ברוב; מקורבי השר שמעון פרס מתכוונים להריצו לראשות הממשלה בראש גוף חיצוני למפלגת העבודה

מפלגת העבודה תבחר, ככל הנראה, את נציגיה לכנסת בשיטת הפריימריס, זאת לאחר שאתמול העבירו השרים יוסי ביילין וחיים רמון וח"כ עוזי ברעם מסר לראש הממשלה, אהוד ברק, על פיו אם יוחלט לבחור את רשימת המפלגה בכנסת במוסדות המפלגה ולא בפריימריס פתוחים, הם לא יתמודדו ברשימת תנועת העבודה.

ברעם ורמון הודיעו שלשום למזכ"ל המפלגה, רענן כהן, כי אם לא יתקיימו פריימריס הם לא יתמודדו על מקום ברשימה. ביילין הודיע אף הוא, כי אינו מתכוון להתמודד בבחירות לרשימה בוועידת המפלגה או במרכז. השלושה חוששים כי בחירות במפלגה ייפגעו במעמדם ויחזקו את ברק.

בעקבות האיומים הודיע כהן, כי הוא מתנגד לבחירת רשימת העבודה על ידי המרכז והוועידה ויפעל כדי לקיים שיטה שתבטיח את שלמות המפלגה ואחדותה. בכיר במפלגה טוען, כי הודעתו של כהן תואמה עם ברק, שאינו מעוניין ביצירת מתחים מיותרים בצמרת המפלגה.

במפלגת העבודה טוענים, כי למאבק על קיום הפריימריס שותף גם יו"ר הכנסת, אברהם בורג, אולם הוא טרם הציב באופן רשמי אולטימטום כלשהו בעניין. השר שלמה בן עמי, שזכה במקום הראשון בפריימריז שהתקיימו ב-99', הודיע שהוא תומך בקיום פריימריס ואף יצביע בעד קיומם בכל פורום של המפלגה, אולם אם יוחלט אחרת, יכבד את החלטת הרוב.

שאלת קיום בחירות מוקדמות במפלגת העבודה עלתה על הפרק, כיוון שוועדת הפריימריס של המפלגה לבחירות 99' קבעה, כי אם ייערכו בחירות חדשות תוך פחות משנתיים ממועד הבחירות האחרונות, אותה הרשימה תוגש לבחירות חדשות. אולם גורמים במפלגה מעריכים כי הסיכוי שלא ייערכו פריימריס קטן מאוד, למרות עלותם הגבוהה.

בידי המפלגה שלוש אפשרויות לבחירת הרשימה: הקפאת הרשימה הקיימת, בחירות בוועידת המפלגה או במרכז או בשילוב שניהם, והאפשרות השלישית היא לקיים פריימריס של כלל הנפקדים, הנאמדים בכ-100 אלף.

נודע כי ברק מתכוון לשריין שלושה מקומות ברשימת המפלגה: מקום אחד לסיעת מימד ושני מינויים אישיים, אחד מהם הוא שריון מקום לשר שמעון פרס.

צוותי המשא ומתן של מפלגות ישראל אחת והליכוד לא הצליחו למצוא גם אתמול מועד מוסכם לבחירות. בפגישה הועלו שני תאריכים אפשריים 27 במרץ ו-22 במאי, אולם הצוותים לא הגיעו להסכמה על אחד מהם. בין היתר בשל בקשתו של צוות ישראל אחת שלא להגיע לסיכום לפני ישיבת מרכז מפלגת העבודה ביום ראשון. ישיבה נוספת נקבעה לשבוע הבא. בליכוד האשימו את ישראל אחת בניסיון "למזמז את הקדמת הבחירות". בליכוד מאיימים כי יקבעו מועד לבחירות גם מבלי לקבל את אישורה של ישראל אחת.

פרס שוקל להתמודד לראשות הממשלה

שמעון פרס שוקל ברצינות רבה לרוץ שוב לראשות הממשלה, כך גילו גורמים פוליטיים המקורבים לשר. לטענתם, מופעל על פרס לחץ עצום מכיוונים שונים להודיע על התמודדותו, אולם בשלב זה הוא רק מקשיב ולא נותן תשובה רשמית שתחייב אתותו.

מקורביו של פרס מתכוונים להריצו לראשות הממשלה בראש גוף חיצוני למפלגת העבודה, "מפלגת השלום". לשם כך הם פועלים לגבש חזית של חברי כנסת בכירים שיתאחדו סביב מועמדותו המוסכמת של פרס.

ברעם, רמון ובורג טרם הסירו את האיום בהצבת מועמד מטעם לראשות הממשלה, שיתמודד מול ברק. פרס אומנם אינו נוקט מהלכים מפורשים נגד ברק, אולם מתואם עם חברי הקבוצה, המהווים אופוזיציה לברק בתוך המפלגה. אמש נפגש פרס עם בורג לשיחה בארבע עיניים. גל השמועות סביבה גרם למורת רוח בלשכת ברק.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully