וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במשטרה שוקלים לזמן את ראש הממשלה לחקירה בפרשת העמותות

7.12.2000 / 7:44

אמש נחקר באזהרה מזכיר הממשלה, יצחק הרצוג, שטען כי מעשיו לא היו בגדר עבירה; החוקרים יצאו לחו"ל לאסוף עדויות; במשטרה מאיצים את החקירה לקראת הבחירות; בקרוב תושלם החקירה בנוגע לעמותות הליכוד ויהדות התורה; ובינתיים, עמותת "ברק לראשות הממשלה" חוזרת לפעילות

מאת אסף לוי

בימים הקרובים ייצאו חוקרי המשטרה לחו"ל כדי לגבות עדויות בפרשת העמותות של מפלגת ישראל אחת בבחירות האחרונות. במשטרה עדיין לא החליטו האם לזמן גם את ראש הממשלה, אהוד ברק, לחקירה.

מזכיר הממשלה, יצחק הרצוג, נחקר אמש תחת אזהרה במשרדי המטה הארצי של המשטרה בירושלים, בחשד למעורבות בפרשת העמותות. הוא סירב להשיב על שאלות החוקרים.

החקירה החלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה לאחר הבחירות הקודמות. הרצוג חשוד, כי במהלך מערכת הבחירות בשנת 99', סייע בגיוס כספים לעמותות פיקטיביות, ששימשו להזרמת כספים לישראל אחת. בעקבות הקדמת הבחירות הוחלט במשטרה להאיץ את החקירה בנושא.

הרצוג נחקר על ידי ראש היחידה לחקירות הונאה, תנ"צ מירי גולן וראש צוות חקירת העמותות, סנ"צ נחום לוי. כבר בראשית חקירתו הציג הרצוג עמדה לפיה היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, קבע כי חוק מימון מפלגות אינו חל על בחירת מועמד לראשות הממשלה. הרצוג טען כי לפיכך אין למעשה עבירה בכל מה שהתרחש במערכת הבחירות האחרונה לראשות הממשלה. הרצוג דחה למעשה את העבירות הפליליות אותן מייחסת לו המשטרה וסירב להמשיך ולענות על שאלות. לאור עמדה זו נראה כי הוא לא יזומן לחקירה נוספת.

השאלה כעת היא האם תוביל החקירה אל ראש הממשלה, אהוד ברק, והאם הוא יזומן לעדות. במשטרה מסרו כי האפשרות נבדקת, אולם עדיין אין החלטה בנושא. ברק התייחס אתמול לפרשת העמותות: "לא נחקרתי במשטרה ולא זומנתי להיחקר על ידם". ברק אמר כי יש לו כבוד רב לחקירת המשטרה, אך הוא נותן אמון מלא במזכיר הממשלה שלו. "הוא איש ישר ורציני", הוסיף ברק.

"שלום, מדברים מעמותת ברק לראשות הממשלה"

ח"כ מיכאל איתן שהגיש את התלונה נגד יצחק הרצוג דורש מהיועץ המשפטי לממשלה להורות על הפסקת כהונתו של עו"ד הרצוג כמזכיר הממשלה לאלתר. לדבריו לא יעלה על הדעת שנושא כהונה בכירה כמזכיר ממשלה יסרב לענות לשאלות המשטרה ויחבל בחקירתה בטענות סרק.

במשטרה מעריכים כי החקירה נגד ישראל אחת, הנמשכת כבר עשרה חודשים, עדיין רחוקה מסיום. החקירה נגד הליכוד ויהדות התורה תסתיים בתוך שבועיים שלושה.

ובתוך כך, בימים האחרונים התגלה כי עמותת "ברק לראשות הממשלה" חוזרת לפעילות. אלפי תושבי תל אביב קיבלו בימים האחרונים טלפונים מאנשים שהזדהו כחברי העמותה, ושאלו אותם האם הצביעו עבור ברק בבחירות האחרונות והאם הם מתכוונים לעשות כן בבחירות הבאות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully