וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקורבן ה-156 מנגיף האבולה באפריקה: הרופא שהציל מאות חולים

6.12.2000 / 22:52

ד"ר מת'יו לוקוויה זיהה לראשונה כי מדובר במגיפת האבולה; לאחר שצמצם את אחוזי התמותה בשיעור ניכר, נפל אף הוא קורבן לנגיף הקטלני; 22 עובדי בריאות מתו עד כה מהאבולה

מאת מוטי גל

הוא נחשב לגיבור היבשת, אשר הוביל את המאבק בנגיף האבולה האימתני שקטל עשרות באוגנדה שבאפריקה. אולם משתקפה המגיפה גם את בית החולים אותו ניהל ד"ר מת'יו לוקוויה, נפל גם הוא קורבן למגיפה, והיום נפטר מקדחת האבולה המדממת.

לוקוויה ניהל את המרכז הרפואי "לקטור" בצפון מחוז גולו. הוא היה אחד הראשונים לזהות כי החולים שהחלו גודשים את בית החולים בהמוניהם כשהם סובלים מסימפטומים מוזרים, לקו כנראה בקדחת נגיפית מדממת, שזוהתה מאוחר יותר כמגיפת האבולה. לאחר שבועות בהם טיפל בחולים והוכתר כרופא אשר הוריד את מניין הקורבנות באופן ניכר, הפך לוקוויה למטופל בעצמו, וכמו רבים אחרים מת מפצעיו.

"הוא היה גיבור לאומי", אמר היום ד"ר אלקס אופיו, מנהל המרכז הלאומי למניעת מחלות באפריקה, "ואין ספק שנתגעגע אליו". לוקוויה, בן ה-40, היה רופא ביישן אולם נחוש. למרות המהומה שסבבה את הצוותים הרפואיים מאז פרוץ המגיפה האיומה, הוא נותר רגוע ושליו, והצליח להשליט סדר במהומה. ארגון הבריאות העולמי הודיע בסוף חודש נובמבר כי לוקוויה נדבק בנגיף, לאחר שטיפל באחות שנפטרה מהקדחת. 22 עובדי בריאות מתו עד כה מהאבולה. אולם לדברי בכירים בארגון הבריאות העולמי, מניין הקורבנות היה מגיע לשיאים חדשים אילמלא עבודתו המסורה של לוקוויה.

ד"ר מת'יו לוקוויה דאג תמיד לשבח את הצוותים הרפואיים שלו בבית החולים, על כך שלא חסכו מעצמם והמשיכו לעבוד גם כשזוהה הנגיף הקטלני בקרב המאושפזים בבית החולים. הוא שיבח אותם על אומץ ליבם, בעודו מסתיר את תושייתו שהובילה את המאבק.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully