וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק התקפל: החוק לגיוס בחורי ישיבות יוקפא

6.12.2000 / 17:39

"נבקש ארכה מבג"צ בגלל המצב המסובך", אמר;על פי ההצעה שתובא בשבוע הבא לאישור הכנסת, שר הביטחון יאריך בשנה נוספת את הפטור מגיוס בני הישיבות; במקביל יימשכו הליכי חקיקת ועדת טל; חברי תנועת התעוררות לא מוותרים: "נמשיך במאבק"; לפיד: מספיק להתחנף לחרדים

יו"ר ועדת הכנסת סלאח טאריף, הודיע כי הוא מתכוון להביא
לאישור הכנסת כבר בשבוע הקרוב את ההצעה להאריך בשנה את סמכות שר הביטחון להקפיא את גיוסם של בחורי הישיבות.

במקביל לפתרון הזמני, יימשכו הליכי חקיקת חוק טל. ההצעה התקבלה על ידי ראש הממשלה, אהוד ברק, והיא עומדת בניגוד לדעתו מתחילת השבוע. ברק ביקש אז, לסיים את תוקף ההסדר הנוכחי ואף התייעץ עם בכירים במטכ"ל בנושא.

ראש ההממשלה, אהוד ברק, אמר הערב כי מחר הוא יקיים התייעצויות לגבי התסבכות שנוצרה. "הכנסת ככל הנראה תבקש מבג"צ ארכה נוספת למועד גיוסם", אמר ברק. לדבריו המדינה לא תשלח משטרה לבתי בחורי הישיבות. "נושא גיוסם עדין, צריך לסיים את התופעה של פטור גורף ולשתף את התלמידים במסלולים שישלבו אותם החברה", הוסיף ברק.

מאז הודיע ברק על כוונתו לסיים את ההסדר, הוא נתקל בלחץ גדול מצד הסיעות הדתיות שטענו כי הוא מנסה להשתמש בבני הישיבות, כבני ערובה לדחיית הבחירות. יו"ר ש"ס אלי ישי אמר כי ברק הפך "נושא כל כך גורלי ומהותי בעולם התורה והיהדות, לחלק ממסע הבחירות שלו".

חברי תנועת "התעוררות" למען גיוס שווה, הבטיחו כי ימשיכו להאבק למען גיוס משותף לכל העם. מחר בצהריים מתכננים חברי התנועה לקיים "מסע הלוויה" לחוק טל שיצא מרחבת הכנסת.
יו"ר שינוי, יוסף לפיד, אמר הערב כי "הסחר מכר בגיוס בחורי הישיבה הוא תופעת לוואי מגעילה של המצב הנוכחי בכנסת, כאשר כל האמצעים כשרים כדי להתחנף לחרדים".

אתמול כינס ראש הממשלה התייעצות עם השרים יוסי ביילין, חיים רמון, אמנון ליפקין שחק וח"כ טריף. בישיבה הועלתה האפשרות שהממשלה תפנה לבג"ץ ותבקש ממנו ארכה נוספת להסדרת העניין, אולם לשרים הוסבר כי הסיכויים לקבלת הבקשה קלושים, מכיוון שהממשלה נקטה סחבת בעניין בשנה האחרונה.

אחת ההצעות שהועלתה בנושא היא שהצבא עצמו יבקש מבג"ץ את ההארכה לטיפול בהסדר. ח"כ טריף, הממונה על הטיפול בחוק טל, האשים אתמול את החרדים בכך שהחוק טרם עבר. "הח"כים החרדים יצטרכו לעשות חשבון נפש מה חשוב להם יותר - גיוס בחורי ישיבות, דבר שעלול להביא למלחמת אזרחים, או מניפולציות פוליטיות", צוטט טריף ב"מעריב".

בימים האחרונים איימו גורמים חרדים כי אם יחוייבו תלמידי הישיבות להתגייס לצבא תהיה "אינתיפאדה יהודית" בארץ. אחרים אמרו כי ישקלו לעזוב את הארץ.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully