וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בליכוד מאשימים: ישראל אחת 'ממזמזת' הקדמת הבחירות

6.12.2000 / 18:45

צוותי המשא ומתן של מפלגות ישראל אחת והליכוד לא הצליחו למצוא גם היום מועד מוסכם לבחירות; בין התאריכים שהוצעו: מרץ וסוף מאי; בישראל אחת עדיין מקווים להסרת התמיכה בחוק פיזור הכנסת; ברק: בנסיבות מסוימות ישתנה התאריך ממאי למועד אחר

גם היום אין הסכמה למועד הבחירות. צוותי המשא ומתן של מפלגות הליכוד וישראל אחת נועדו משעות הצהריים בניסיון למצוא את המועד הרצוי.

בפגישה הועלו התאריכים: 27 במרץ ו-22 במאי, אולם הצוותים לא הצליחו להגיע להסכמה. בין היתר בשל בקשתו של צוות ישראל אחת שלא להגיע לסיכום לפני ישיבת מרכז מפלגת העבודה ביום ראשון. ישיבה נוספת נקבעה לשבוע הבא. בליכוד האשימו את ישראל אחת בניסיון "למזמז את הקדמת הבחירות". בנוסף, מאיימים בליכוד, לקבוע מועד לבחירות מבלי לקבל את אישורה של ישראל אחת.

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר הערב כי בנסיבות מסוימות, שסירב לפרטן, ישתנה תאריך הבחירות ממאי למועד אחר. "אין לעצב את חוק הבחירה הישירה בפזיזות", הוסיף.

לפני כניסתו לישיבה אמר ראש הקואליציה, אופיר פינס כי מפלגתו אינה מעוניינת בבחירות אבל היא מוכנה להם. לטענתו, אם אחת הסיעות: "ש"ס", "שינוי" או "עם אחד" יחזרו בהן מהחלטתן לתמוך בפיזור הכנסת, ישראל אחת תצטרף אליהן ותפיל את החוק להקדמת הבחירות.

בפגישה השתתף גם מזכיר מועצת חכמי התורה של ש"ס, רפאל פנחסי, שהוזמן על ידי יו"ר סיעת הליכוד רובי ריבלין.

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר אתמול כי תנועתו תתמוך בחוק לפיזור הכנסת ללא קשר לתוצאות ההצבעה על שינוי שיטת הבחירות. ישי, נועץ עם מועצת חכמי התורה שקיבלו את המלצתו לא לקשור בין שני הדברים. "ש"ס תצביע כאיש אחד בעד הקדמת הבחירות בקריאה שניה ושלישית, ובמקביל תפעל בכל כוחה למנוע חזרה לשיטת הבחירות הקודמת", אמר ישי.

בימים הקרובים צפוי היועץ המשפטי לממשלה, אלייקים רובינשטיין, להעביר הנחיות למערכות השונות לקראת אפשרות של בחירות. למרות זאת המשיך אתמול השר בנימין בן אליעזר להעריך כי לא ייתקיימו בחירות בזמן הקרוב. בכינוס פעילים בירושלים אמר "אני כמעט בטוח כי לא יהיו בחירות ולא בגללנו. היד שהרימה למען הבחירות, היד הזו רועדת".

לא הצליח להחיות את מערכת הבחירות

אמש נפגשו ראש הממשלה, אהוד ברק, ויו"ר הליכוד, אריאל שרון, לשיחה שהוגדרה "עדכון מדיני ביטחוני". למרות ההערכות במערכת הפוליטית כי השניים ידונו גם בהקמת ממשלת חירום, הנושא לא עלה. פגישתם של ברק ושרון התקיימה בביתו של ראש הממשלה בירושלים וארכה שעה וחצי. בפגישה נכחו סגן ראש השב"כ, סגן ראש אמ"ן למחקר ומזכירו הצבאי של ברק שבהציגו סקירה ביטחונית בפני יו"ר הליכוד.

בתום הסקירה הביטחונית שוחחו ברק ושרון במשך שתי דקות ביחידות, אולם בלשכת ראש הממשלה אמרו כי גם במפגש זה לא דובר על ממשלת חירום. "הארץ" מפרסם כי בסיום הפגישה אמר שרון כי לא חשב שברק יציע לו להקים ממשלת חירום אחרי שהכשיל את כל הניסיונות בעבר. לדבריו, "כרגע הדבר הזה אינו רלוונטי, וצריך ללכת לבחירות".

במערכת הפוליטית דווקא העריכו כי ראש הממשלה ינצל את הפגישה עם שרון להחייאת רעיון ממשלת החירום. זאת לאחר שברק קרא אתמול בסיור בשומרון לכינונה של ממשלת חירום. ברק אמר האירועים האחרונים בכנסת אינם מוסיפים לכבודה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully