"שילם מחיר בגלל הגזענות": משפחתו של סלומון טקה עלתה לקברו

חודש לאחר שנורה למוות הנער בן העדה האתיופית בידי שוטר, הגיעו חבריו וקרוביו לבית העלמין בתל רגב. במשפחתו טענו כי איבדו אמון במשטרה שמשורותיה יצא הקצין שירה, ובמח"ש שממשרדיה דלפו פרטי חקירה רגישים. אביו: "הוא היה עמוד התווך בבית שלנו"

01/08/2019
צילום: יואב איתיאל, עריכה: עמית שמחה

חודש חלף מאז נורה למוות סלומון טקה בידי שוטר, והבוקר (חמישי) בתום השלושים, עלו שוב בני משפחתו, חבריו ומוקיריו, לבית העלמין בתל רגב לטקס להתייחד עם זכרו ולגילוי מצבה.

טקה בן ה-18 נורה כמה מאות מטרים מביתו בקרית חיים בליל ה-30 ביולי. מעט לפני חצות כבר פרסמה המשטרה את גרסתה לאירוע שקדם למותו וזאת תוך שאת הירי תחקור בכלל המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. מח"ש אותה שעה היתה טרודה בהבאתו של קצין המשטרה שירה לבית החולים בחיפה, לטיפול בחבלות אותן ספג לטענתו מאבנים שהושלכו עליו לפני שנאלץ לשלוף את נשקו. הוא טוען מאז להגנה עצמית.

אביו של טקה אמר כי אני לא אפרד מסלומון לעולם. אני בוער וזועם. הכאב לא יחלוף הכאב יחמיר גם הכאב של הילדים הולך ומחמיר. כל דפיקה, כל זיכרון הופך לאירוע מעצים וקשה. הוא היה עמוד התווך בבית שלנו, וכשעמוד תווך מתמוטט קשה לתאר את מה שאני חווה. קשה לי בלעדיו ואני לא מצליח לישון או להרדים את שאר הילדים. אני מחכה לרגע שיחזור ונחזור להיות המשפחה שהיינו בעבר, ולא מפורקת כמו עכשיו".

קברו של טקה(צילום: יואב איתיאל)

הוא הוסיף לצד קברו כי "סלומון שילם מחיר בגלל הגזענות. הבן שלי לא היה מת על ידי שוטר - ילד שלא חמוש ובמקום מגוריו. אין לזה הסבר מלבד הגזענות לשמה. בכל ממסד קיים הרע הזה וסולומון שילם מחיר כמו חבריו. וזה מתווסף לתשלום היקר של כל הקהילה. אם הוא היה ילד לבן - הנשק לא היה נשלף - כי אין סיבה לירי המיותר הזה. לכן אין טרגדיה יותר נוראית מזו שההורים איבדו ילד בצורה כזאת אי אפשר להשלים עם זה. ולכן הגזענות צריכה להיעקר מהשורש".

משפחת טקה אינה מקבלת את ההסבר הזה וכך גם בעדת יוצאי אתיופיה. לאחר שבוע של מחאה ברחבה הארץ כנגד האלימות המשטרתית, שקטה מאז העדה האתיופית. אבל, המשפחה איבדה אמון במשטרה שמשורותיה יצא הקצין שירה, ובמח"ש שממשרדיה דלפו פרטי חקירה רגישים. פוליטיקאים יצאו ובאו, תשובות שיניחו את דעת המשפחה עדיין אין. ספק אם אי פעם יהיו. טקה ייצטרף לשורה של קרבנות ירי שוטרים מבין בני העדה האתיופית. המשפחה ומקורביה דורשים ועדת חקירה ממלכתית שתיבחן את נסיבות מותו של הנער בפרט ברקע טענות על תופעת הגזענות במשטרה, ברשויות המדינה ובציבור בכלל.

מח"ש הסכימה לשחרורו של הקצין שירה בטקה למעצר בית במלון כבר למחרת האירוע הקטלני. אחרי כמה ימים גם הוסרה ממנו גם מגבלה זו. הוא נותר במחתרת, תחת אבטחה, ושמו אסור בפרסום. בעוד כמה ימים, בתום חודש של חופשה עליה הורתה מחלקת המשמעת במשטרת ישראל, יבקש סניגורו, עו"ד יאיר נדשי, כי ישוב לעבודה וכי יושב לו אקדח השירות שלו. שורת עורכי דין נכבדים מייצגת גם את משפחת טקה אבל בשיחות עמם ועם בני העדה המבקשת צדק חוזר ועולה המשפט: "איבדנו תקווה".

אביו של טקה עולה לקברו, היום(צילום: יואב איתיאל)
  • סלומון טקה
  • תל רגב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully