עוד פיסה מהפאזל: המידע האבוד שהציל מאגר מצבות יהודיות בפולין

מישלין הגיעה במקרה לאתר המוקדש ל-1,700 בתי הקברות היהודים בפולין - ואיתרה את המצבה של סבה, שנמצאת היום במוזיאון מקומי לאחר שנעקרה ממקומה. רגינה, תושבת דנמרק, גילתה את האמת על גורלו של דודנה, שחשבה שנספה בשואה. מיזם חדש מבקש לשקם את המצבות ולאגור עוד מידע

27/07/2019
בית העלמין בורשה, פולין. Ignacy Matuszewski, אתר רשמי
ישנם 1,700 בתי קברות יהודים בפולין, רובם המוחלט חרבים. בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)

קז'ישטוף ביאלבסקי הוא אדם עם משימה: הוא הקים ומתפעל אתר הנקרא קירקוטי העוסק בבתי הקברות היהודים בפולין. ישנם 1,700 בתי קברות שכאלה, רובם המוחלט חרבים. לפני 11 שנים הוא פרסם באתר שלו מאמר על בית הקברות בקונסקי, שבנפת שביאטוקשיסקי: זהו בית קברות מהמאה ה-17, שבזמן הכיבוש הנאצי נאלצו יהודי המקום לנתץ את מציבותיו - על מנת שישמשו להקמת חוות חזירים ומגדל בכפר מודלישביצ'ה. גם אחרי מלחמת העולם השנייה נמשך ההרס וההזנחה של בית הקברות. לא היו עוד יהודים באזור, ואבנים מהמציבות שימשו לבנייה של בתי מגורים. את מאמרו על בית הקברות הנטוש עיטר ביאלבסקי בצילום של חלק מציבה הנמצא כעת במוזיאון המקומי, באולם המסורת והזיכרון.

עשר שנים חלפו מאז פרסום המאמר עד שבשנה שעברה הגיעה לאתר במקרה מישלין כרמי, שהוריה עלו מקונסקי. היא הסתכלה בצילום - והשוותה אותו לצילום שהיה ברשותה: כך התגלה כי המצבה ששרדה ונמצאת כיום במוזיאון הקטן היא של לא אחר מאשר יעקב שרגא לעווין, סבה שנפטר ב-19 בפברואר 1931. היא שלחה לאתר את צילום המצבה לפני שהוסרה מבית הקברות, וביקרה שם עם משפחתה. כך, סיפור המתחיל במאה ה-17, בפולין שאז היא מקום מקלט ליהודים וממשיך עם הכיבוש הנאצי - מסתיים במאה ה-21, עם תוספת של עוד פיסה לפאזל היהודי. המעגל נסגר.

סיפורם של ביאלבסקי וכרמי הוא דוגמה נוספת לתפקיד שבו משמשת הטכנולוגיה המודרנית עם נחישות של אנשים מחויבים לשימור מורשת בגישור מעל הפצע הפתוח בין העם היהודי לפולני, בין פולנים קתולים לפולנים יהודים, כפי שתואר בכתבה נרחבת בוואלה! NEWS. סיפור זה הוא אחת מבין התגובות הרבות שהתקבלו לכתבה.

המטרה הבסיסית היא לשמר כמה שיותר מבתי הקברות. בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)

כרמי אינה לבד: רגינה, המתגוררת בדנמרק, נכנסה אף היא לאתר בתי הקברות היהודים בפולין ומצאה שם את מצבתו של שמול צ'רני, דודנה, שמת בוטוצ'טבק בשנת 1982. עד לאותו רגע הייתה המשפחה משוכנעת שצ'רני נספה בשואה כמו רבים מבני המשפחה.

עורכי קירקוטי העבירו את המידע לאישה בשם מירוסלבה סטויאק, ששמה לה למטרה לשמר את זיכרון הקהילה היהודית באזור. היא הכירה את קרוביו של צ'רני שעלו לישראל, והעבירה להם את המידע. שבועיים אחר כך התקיים המפגש המרגש בישראל בין ענפי המשפחה, שלא ידעו עד לאותו רגע שעוד נצרים למשפחה שרדו.

עוד בוואלה!

דיווחים בסוריה: ישראל תקפה יעדים בדרום המדינה

לכתבה המלאה
לאחרונה הוקמה קואליציה של ארגונים המשמרים את בתי הקברות היהודים בפולין. בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)

שני הסיפורים האלה אינם מדגישים רק את חשיבות שימור בתי הקברות היהודים, המטלה של קרן שימור התרבות של פולין. בחודשיים האחרונים מוקמת קואליציה של ארגונים המשמרים את בתי הקברות היהודים בפולין - ומפיצים את המידע שהם מוצאים. המטרה הבסיסית היא לשמר כמה שיותר מבתי הקברות, וכ-50 מהם עד תום השנה הנוכחית.

אבל לא רק זאת: המטרה אינה רק לשמר את המצבות, אלא לאסוף כמה שיותר מידע - כתובות על מצבות בראש ובראשונה, דיגיטציה של המידע, יצירת מאגר של צילומים, יומנים, מכתבים. כל הקואליציה הזו מבקשת לשחזר את מציבות הזיכרון של הקהילה היהודית בפולין, והם מבקשים מכם, מכולנו - כל מי שיש לו תיעוד, אנא שלחו העתק לאתר שלהם. זו תהיה עוד תוספת לזיכרון ההיסטורי של עמנו - ואולי זה יוביל למידע נוסף על מה שקרה לקרוב משפחה, או לבן עיירה שנעלם - ואולי אפילו לעוד מפגש משפחתי שאיש כבר לא האמין שיתרחש.

בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)
בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)
בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)
בית העלמין היהודי בוורשה(צילום: אתר רשמי, Ignacy Matuszewski)
  • פולין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully