וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חולת הסרטן שפוטרה בגלל מחלתה - תשוב לעבודתה

6.12.2000 / 17:54

כך החליטה חברת "אמפא" לאור החשיפה בוואלה!חדשות; אביבה דלל עבדה במשך 11 שנה בחברה; לפני כשנה חלתה בסרטן, אך המשיכה לעבוד ואף שילמה לאחת העובדות כדי שתחליף אותה בהעדרה; לפני שבוע הודיעו לה בטלפון: את מפוטרת; היום התנצלו: לא ידענו על מצבה

מאת גלי סימן-טוב

אביבה דלל מפתח-תקווה, עובדת מסורה שהועסקה כנציגת שירות בחנות 'אמפא' של עובדי התעשייה האווירית, שפוטרה, תחזור לעבוד באמפא. דלל, שעובדת במקום במשך 11 השנים האחרונות דרך חברת כוח-אדם "לין ביכלר משאבי אנוש", טענה כי סיבת הפיטורים היא מחלת הסרטן בה חלתה.

סיפור פיטוריה של דלל פורסם היום באתר וואלה! חדשות והביא לקריאתה של חברת אמפא להחזיר את דלל לעבודתה.

"חברת אמפא לא ידעה על מצבה הבריאותי של אהובה דלל, ויש בנו כעס אל חברת לין ביכלר שנהגה בחוסר רגישות כאשר לא ידעה אותנו על מצבה של דלל, ואף נשקול את המשך עבודתנו עימם. מנכ"ל החברה, זאב בירמבויים, לא ידע אף הוא על מצבה של דלל קודם לכן אך החליט להעסיק את דלל במשרתה הקודמת כנציגת החברה בחנות ש.א.ל בתעשייה האווירת", נמסר מחברת אמפא.

את אביבה דלל יידעו אנשי החברה על החלטתם אך היא חוששת שההחלטה שנתקבלה נובעת מניסיון להשתיקה: "ההצעה היא לעג לרש, בניסיון להשתיק אותי. אני לא מאמינה שמנכ"ל החברה לא שמע על המקרה שלי קודם לכן, הרי נשלחו לו מכתבים בנוגע אלי מארגונים שונים.

אני מאד אשמח לחזור לעבוד מכיוון שאהבתי מאד את עבודתי אבל אני צריכה לשקול את חזרתי מכיוון שמדובר כאן בתקופה מוגבלת של חודשיים שלושה כאילו מנסים להרגיע את הרוחות".
ביחס לטענות ההדדיות בין חברת אמפא לחברת לין ביכלר אומרת דלל כי היא מרגישה נטועה באמצע בין שתי החברות ומקווה שהבעיה הפרטית שלה תעזור לנשים אחרות במצבה.

לפני כשנה, גילתה דלל כי היא חולה בסרטן השד והחלה בסדרת טיפולים יומיומיים שכללו הקרנות בשעות הבוקר. בשעות אחר הצהריים, לאחר הטיפולים הקשים, היא מיהרה לעבודתה באמפא.
"מיד לאחר שגילו את המחלה התחלתי בטיפולים. זאת היתה ממש מכה קשה שנפלה עלי ורק העבודה נתנה לי את הכוח להמשיך, כל יום לאחר הטיפולים הייתי הולכת לעבודה ומרגישה שיש טעם לחיים".

כאשר נתגלתה המחלה נעדרה דלל חודשיים רצופים ממקום עבודתה, אך בחצי השנה הבאה, תוך טיפולים אינטנסיביים, היא דאגה למחליפה שעבדה במקומה כשישה שבועות.

"זה מאד מקובל בחנות שכמישהי חולה אחת השכנות בחנות מחליפה אותה. אני דאגתי למחליפה מכספי הפרטי וזה נעשה בהסכמה של הממונים עלי. עשיתי כל מאמץ כדי לא להחסיר ימי עבודה וכדי שחסרוני לא יורגש ולאחר שאחלים אוכל לחזור למקום עבודתי. הסתבר לי שבזמן שחליתי הגיעו המנהלים לחנות ומחליפתי לא ידעה לענות להם על מספר שאלות ואמרה כי היא רק עובדת זמנית והעובדת המקורית עוברת טיפולים ולכן נעדרת", מסבירה דלל. "נראה לי שמישהו מאד לא אהב את העובדה שאני חולה בסרטן ונאלצת לעבור טיפולים".

"בכיתי, הושפלתי, נעלבתי"

לאחר שהתבשרה דלל על פיטוריה היא המשיכה בכל זאת להגיע לעבודה עד שהגיע מחליפה בעבודה.

"בכיתי, הושפלתי, נעלבתי, לא נתפס שדבר כזה יקרה רק בגלל שאני חולה, כאילו המחלה עצמה היא אינה קשה מספיק לאחר המאמצים שעשיתי מפטרים אותי ממקום עבודתי, עבודה שהבריאה אותי, שהיתה לי למקור תמיכה". אומרת דלל הפגועה.

סיפורה של דלל נודע לח"כ אילן גילאון (מרצ), והוא פנה למנכ"ל חברת כוח האדם, יוסי ביכלר במכתב חריף, בקריאה לתקן את העוול שנגרם לדלל, ולהחזירה לעבודה. "נראה כי העילה האמיתית והיחידה לפיטוריה של אביבה היא העובדה שלאחרונה החלה לעבור טיפולי כימותרפיה, בעקבות מחלת הסרטן בה חלתה", כתב גילאון. "ישראל הופכת לחברה אסקימואית בה מפקירים את החולים והזקנים לגורלם על קרחון מרוחק על-מנת לא להכביד על החברה. אני פונה אליך על מנת לתקן את המעוות ולהחזיר את אביבה לעבודה" הוסיף.

מתברר כי בחוקי העבודה של מדינת ישראל לא קיימות תקנות מיוחדות לעובד החולה במחלה ממארת. התקנות היחידות הקבועות בחוק מתייחסות לתשלום ימי מחלה ולצבירה של עד 18 ימי מחלה בשנה, ושימוש בימי מחלה נצברים תוך חמש שנים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully