וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יפן מסרבת לשלם פיצויים ל"שפחות המין" הפיליפיניות

6.12.2000 / 10:40

עשרות נשים שאולצו לשמש כשפחות מין של החיילים היפנים במלחמת העולם השניה דרשו פיצויים בגובה שמונה מיליון דולר; חלקן היו בנות עשר בזמן המלחמה; "התייחסו אלינו כאל חיות. לעולם לא אשכח את הכאב", סיפרה אחת מהן; בית המשפט היפני סירב גם להכיר בסבלן של הנשים

בית המשפט ביפן דחה היום את תביעת הפיצויים של 50 נשים פיליפיניות שאולצו לשמש כשפחות מין תחת הכיבוש היפני בתקופת מלחמת העולם השניה. כמה מהקורבנות היו ילדות בנות עשר בעת האירועים. בניגוד לפסיקה בנשוא דומה בשבוע שעבר, סירב היום בית המשפט להכיר בסבלן של הנשים או בכך שיחסם של החיילים היפנים לנשים מהווה הפרה של אמנות בינלאומיות.

46 נשים פיליפיניות דרשו פיצוי בגובה 8.3 מיליון דולר. ערכאה נמוכה יותר דחתה את התביעה כבר לפני שנתיים.

"הצבא היפני אנס אותנו, אלי התייחסו כמו אל חזירה,", סיפרה אוטנזיה מאריטנז, בת ה-73. "אני לא אשכח את הכאב. הפסיקה הזו אינה צודקת". אישה נוספת, קרמנסיטה ראמל, אמרה כי "במהלך המלחמה איבדנו את הכבוד שלנו. קיוויתי שבית המשפט יחזיר לנו אותו, אבל זה לא קרה".

בפסיקתו כתב השופט היפני: "לאור החוק הבינלאומי בני אדם פרטיים אינם רשאים לקבל פיצוי מהמדינה שגרמה להם נזק". דובר בית המשפט הבטיח שיימסרו פרטים נוספים, אבל עורך דינם של הנשים אמר כי הפסיקה היתה כה קצרה שהקראתה נמשכה רק חמש דקות.

טוקיו לא שילמה פיצויים ישירים לאף אחת ממאתיים אלף הנשים האסייתיות שנוצלו מינית בשנות השלושים והארבעים. לדבריה, רוב הפיצוי נעשה באמצעות הסכמים בינלאומיים שנחתמו לאחר המלחמה. בשנת 1995 הקימה טוקיו את יפן את "קרן הנשים האסייתיות", גוף פרטי הנהנה מתמיכה ממשלתית נרחבת, האחראי על תשלום פיצויים לנשים. ארגוני זכויות אדם התומכים בנשים אמרו כי הם למדו שלא לצפות לדבר מהממשלה היפנית.

עורכי הדין של הנשים אמרו כי הפסיקה היום מאכזבת במיוחד לאור שני פסקי דין שנתנו בשבוע שעבר. במקרה אחד נדחתה תביעת הפיצויים של אשה קוריאנית אולם בית המשפט הכיר בסבלה ורמז כי יתכן שיש מקום לחקיקה בנושא. במקרה אחר הסכימה חברת הבניה הגדולה ביותר ביפן לשלם 4.5 מיליון דולר לעובדי כפיה סינים. עם זאת, מודים עורכי הדין כי "חברה פרטית יכולה להתנצל, אבל זה משהו אחר כשהמדינה מעורבת".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully