וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החרדים: ברק מציע - פטור מגיוס תמורת דחיית הבחירות

6.12.2000 / 11:38

ההסדר שמונע את גיוס בחורי הישיבות יפקע בסוף השבוע; ברק יכנס היום בכירים בצה"ל לדיון במצב; התעוררות: ביילין הבטיח שהפור בנושא גיוס החרדים נפל; הועלתה הצעה שהצבא יבקש מבג"ץ ארכה; החרדים מאיימים ב"אינתיפאדה יהודית" ובעזיבת הארץ; תומכי הגיוס יקיימו מחר הלוויה

ראש הממשלה, אהוד ברק, יכנס היום בכירים בצה"ל על מנת לדון בסיום תוקף ההסדר שמאפשר את אי גיוס תלמידי הישיבות, שיפקע בסוף השבוע. ביממה האחרונה מתגברות השמועות במערכת הפוליטית על כך שברק ומקורביו מנסים לכרוך את הסדרת העניין בהתחייבות הסיעות החרדיות להסרת תמיכתן בחוק לפיזור הכנסת. גורמים חרדיים טוענים כי הצעה מעין זו הופנתה אליהם מטעמו של השר יוסי ביילין, אולם השר הכחיש זאת מכל וכל.

יו"ר המפד"ל, יצחק לוי קורא לכנסת לפעול להארכה בשנה של הפטור מגיוס לצה"ל הניתן לתלמידי ישיבות. לוי טוען כי אסור לפתור את סוגיית גיוס בני הישיבות שלא בהבנה או בהסכמה.

חברי תנועת "התעוררות", למען גיוס שווה, נפגשו הבוקר עם ביילין. לדבריהם הוא אמר להם כי הפור נפל בכל הנוגע לגיוס תלמידי ישיבות.

מלשכתו של ביילין נמסר כי השר גורס שהממשלה וצה"ל צריכים להיערך כדי לקיים את החוק, לצד החובה למנוע מצב שיתדרדר למלחמת אחים.

אתמול כינס ראש הממשלה התייעצות עם השרים ביילין, רמון, שחק ויו"ר ועדת הכנסת, סלאח טריף. בישיבה הועלתה האפשרות שהממשלה תפנה לבג"ץ ותבקש ממנו ארכה נוספת להסדרת העניין, אולם לשרים הוסבר כי הסיכויים לקבלת הבקשה קלושים, מכיוון שהממשלה נקטה סחבת בעניין בשנה האחרונה.

אחת ההצעות שהועלתה בנושא היא שהצבא עצמו יבקש מבג"ץ את ההארכה לטיפול בהסדר. ח"כ טריף, הממונה על הטיפול בחוק טל, האשים אתמול את החרדים בכך שהחוק טרם עבר. "הח"כים החרדים יצטרכו לעשות חשבון נפש מה חשוב להם יותר - גיוס בחורי ישיבות, דבר שעלול להביא למלחמת אזרחים, או מניפולציות פוליטיות", צוטט טריף ב"מעריב".

בימים האחרונים איימו גורמים חרדים כי אם יחוייבו תלמידי הישיבות להתגייס לצבא תהיה "אינתיפאדה יהודית" בארץ. אחרים אמרו כי ישקלו לעזוב את הארץ.

חברי "התעוררות" הדגישו כי לא ירצו לראות מלחמת אחים, אולם מחר בצהריים יקיימו חברי התנועה "מסע הלוויה" לחוק טל שיצא מרחבת הכנסת.

ראש הממשלה הבהיר אתמול כי אין בכוונתו לשלוח לוכדי עריקים שיביאו בכוח את התלמידים לצבא. ההערכה היא כי במקרה ולא יימצא ההסדר יורה בג"ץ להפסיק את העברת הכספים לישיבות בעבור התלמידים שלומדים בהן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully