וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיגוע בירדן: תנועת 'המאבק האיסלאמי' נטלה את האחריות

6.12.2000 / 13:55

שלומי רצהבי, עובד שגרירות ישראל בעמאן שנפצע אמש קל מירי על מכוניתו הגיע לישראל ואושפז בבית החולים הדסה עין כרם; ישראל החליטה להחזיר את בני המשפחה של הדיפלומטים ואת הדיפלומטיות; האופוזיציה בירדן: הפיגועים יימשכו

מאת שי שריג

תנועת המאבק האיסלאמי נטלה היום את האחריות לפיגוע הירי אמש בשגרירות ישראל בירדן, במהלכו נפצע קל עובד השגרירות שלמה רצהבי.

בכרוז התנועה שהופץ לסוכנויות הידיעות נכתב כי אנשי התנועה "פתחו באש מתת מקלעים לעבר מכוניתו של רצהבי, פצעו אותו ובכך פגעו באויב הציוני", כפי הכתוב בכרוז.

רצהבי, אושפז בצהריים בבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים, מצבו מוגדר קל. מבית החולים נמסר כי רצהבי אושפז במחלקת הטראומה, אולם בהמשך הוא יועבר למחלקה האורטופדית

משרד החוץ יחזיר בשעות הקרובות את משפחות הדיפלומטים הישראלים המשרתים בירדן ואת הדיפלומטיות העובדות בשגרירות.

ההחלטה התקבלה בעקבות הירי על רצהבי, בעלה של עובדת מינהלה בשגרירות ברבת עמון. רצהבי נסע במכוניתו ברחובות העיר כשלפתע נורו לעברו היריות. שאר הנוסעים לא נפגעו.

זהו הפיגוע השני בבירת ירדן בתוך שבועיים נגד דיפלומט ישראלי. בפעם הקודמת נורה ונפצע סגן הקונסול הישראלי, יורם חביביאן, באירוע שהתבצע באותה שיטה, ירי על הדיפלומט בעת שנסע במכוניתו לכיוון השגרירות. לאחר הירי על חביביאן הועלתה באש מכוניתו של אחד מבכירי השגרירות. כוחות הביטחון הירדנים לא עצרו עד כה איש בשלושת הפרשות.

מאז הירי על חביביאן הוגברה השמירה על הדיפלומטים הישראלים בירדן והשגרירות הפכה ליעד מבוצר. מנכ"ל משרד החוץ, אלון ליאל, אמר אתמול כי "הדפלומטים בירדן ובמצריים נמצאים בחזית הדיפלומטית".

בתגובה ירדנית רשמית ראשונה על הפיגוע, מגנה הבוקר שר החוץ הירדני, עבד אלאילה אלח'טיב, את הפיגוע: "ממשלת ירדן מגנה את הפיגוע. ירדן לא תסכים שמעשים כאלה ייעשו בשטחה. אנו ננקוט בכל הצעדים הדרושים לשמירה על החוק והסדר בממלכה". שר החוץ הירדני ביקר אמש את הדיפלומט הישראלי בבית החולים בו הוא מאושפז.

"ירדן היא חלק בלתי נפרד מאינתיפאדת אל-אקצה"

עם זאת, חוגי האופוזיציה בירדן הביעו תמיכה בפיגוע הירי וציינו כי צפויים פיגועים נוספים מעין אלה ברחבי ירדן, כל עוד נמשכת "אינתיפאדת אל-אקצה" וכל עוד ממשלת ירדן מתירה לישראלים להיכנס לשטחה. ארגון האחים המוסלמים בירדן מזהיר כי העם הירדני ירחיב את מעגל האלימות נגד דיפלומטים ישראליים הנמצאים בירדן, "כל עוד ממשלת ישראל ממשיכה במדיניות האלימה נגד הפלסטינים".

מנהיג האחים המוסלמים בירדן, עבד אלמג'יד אלזוניבאת, אמר שעה קלה לאחר האירוע: "אירועים מן הסוג הזה, דוגמת פיגועי הירי שבוצע הערב, ימשיכו להתרחש ברחוב הירדני. זאת, כל עוד האלימות הישראלית נמשכת וכל עוד ממשלת ירדן ממשיכה להתעלם מהדרישה הגוברת והולכת ברחוב הירדני לגרש את כל הישראלים הנמצאים בשטחה, לטהר את ירדן מהטינופת הציונית ולסגור את שגרירות האויב בעמאן".

מנהיג האחים המוסלמים הדגיש כי ממשלת ירדן צריכה לנצל את ההזדמנות שנקרתה לידיה, לאור המצב באזור ואינתיפאדת אל-אקצה, ולשים קץ לכל סוג של נורמליזציה עם ישראל. "העם הירדני הוא חלק מאינתיפאדת אל-אקצה, ולכן פיגועי ירי נגד ישראלים בירדן הם דבר טבעי ביותר" – הוא הוסיף.

חברי פרלמנט ירדניים נוספים, הנמנים על חוגי האופוזיציה, הדגישו אף הם כי כל עוד תימשך המדיניות הישראלית הנוכחית נגד הפלסטינים, לא מן הנמנע שיימשכו הניסיונות לפגוע בישראלים השוהים בירדן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully