וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדעני נאס"א: נמצאו עדויות למים על המאדים

6.12.2000 / 0:19

תמונות חדשות ממעבורת החלל מגלה מכתשים הדומים לאלה בכדור הארץ; המדענים סבורים כי המכתשים היו בעבר אגמים מלאי מים

מאת מוטי גל

הייתכנו חיים על המאדים? השאלה הנצחית המרתקת עשרות בשנים אסטרונומים ברחבי העולם, עלתה שלב נוסף בנסיון לפתור את התעלומה. תמונות שהגיעו ממעבורת החלל של נאס"א המקיפה את כוכב מאדים, מעלות הימצאותם של מכתשים הדומים דמיון מפתיע למכתשים הנמצאים במידבריות בארצות הברית. מומחי נאס"א סבורים כי בעבר היו המכתשים אגמים מלאי מים. ייתכן, כך משערים החוקרים, כי המכתשים מכילים אף מאובני ייצורי מאדים, אם היו כאלו.

על אף המידע החלקי שהגיע מתמונות המאדים החדשות, וודאי תשתנה דרך החשיבה של מדענים רבים. "הכוכב האדום לא ייחשב עוד כסתם מאובן כמו הירח", אמר האסטרונום ג'ים גארווין, "מעתה מאדים הוא כוכב המכיל שכבות, ומאובנים של חומר ביולוגי".

לדברי גארווין, התמונות מעניקות מידע נוסף לפיו מאדים בראשיתו היה כוכב דינאמי, הדומה בהתהוותו לכדור הארץ. התמונות אשר הגיעו ברזולוציה גבוהה מאי פעם, מראות שכבות עדינות, אשר לדעת המדענים לא היו נוצרות בלא נוכחותם של מים. היתכנותם של הימצאות מים על המאדים מגבירה את האפשרות כי התנאים ששררו בכוכב מאדים בעבר דמו לתנאים בכדור הארץ.

באביב 2001 מצפים בנאס"א לגלות עדויות חדשות מתמונות נוספות אשר יגיעו מהכוכב המסתורי. בסוכנות החלל האמריקאית מתכננים מסע למאדים בשנת 2005, אולם הדרך למסע שכזה, הרצוף קשיים רבים כל כך בשל מרחקו העצום של מאדים מכדור הארץ, רווייה עוד קשיים רבים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully