וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שבץ לא. טיפול שורש כן

5.12.2000 / 21:20

מומחים פירסמו השבוע כי צילום שיניים יציל מטופלים משבץ מוחי; בצילום הרנטגן מופיעים גם שני העורקים החיוניים בצוואר שחסימתם גורמת לשבץ; חייה של קשישה ניצלו אחרי שרופא השיניים שלה איבחן כי היא עומדת ללקות בשבץ

מאת מוטי גל

צילום שיניים פשוט המתבצע אצל רופא השיניים, יכול להציל מטופלים משבץ מוחי. כך פרסמו השבוע מומחים בירחון האגודה האמריקאית לרפואת שיניים. בצילום השיניים ניתן להבחין גם בעורקי צוואר מסויידים שעשויים לגרום לפגיעה באספקת החמצן למוח ולאירוע מוחי קשה.

שבץ מוחי הוא אירוע בו נפגעת אספקת החמצן לרקמת המוח הרגישה. שני העורקים שמספקים דם מחומצן למוח, עוברים באופן טבעי תהליך בו רבדי שומן וסידן מצטברים על גבי השכבה הפנימית החלקה, ובאופן הדרגתי חוסמים את מעבר הדם דרכם למוח. איזורים במוח שאינם מקבלים אספקת דם מחומצן, סופם לסבול מנזק בלתי הפיך, שתוצאותיו הרות אסון. בין היתר, גורם השבץ המוחי לשיתוק בחצי גוף, הגבלה בתנועה, התדרדרות באיכות החיים, ולעיתים רבות אף למוות בייסורים.

קשישה שהגיעה לטיפול שיניים רגיל, נשלחה לצילום שיניים פנורמי. במסגרת תמונת הרנטגן נראו גם רקמות הצוואר המכילות את שני עורקים החיוניים. רופא השיניים שבדק את הצילום, הבחין בעורקים החסומים. המטופלת נשלחה לבית החולים שם אושרה האבחנה הראשונית. הקשישה קיבלה טיפול וחייה ניצלו.

בעקבות המקרה, התפרסמה המלצה לרופאי השיניים כי בכל צילום פנורמי יבדקו גם את העורקים החיוניים. כך יאתרו הרופאים חסימות כלי דם בצוואר ויפחיתו את שכיחותו של השבץ המוחי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully