וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארגון המורים זועם על החוק לזכויות התלמיד

5.12.2000 / 19:55

טוענים כי החוק שהתקבל אתמול, מיותר ואינו מוסיף דבר; "עצם הרעיון של חוק האומר למורים איך ללמד יוצר תחושה של עלבון", אמרו היום בארגון; מנכ"ל המועצה לשלום הילד: "המורים צריכים להפסיק להסתכל על בית הספר כשדה קרב כוחני בין מורים לתלמידים"

מאת גלי סימן-טוב

חוק זכויות התלמיד שעבר אמש בכנסת מעורר התנגדות בקרב ציבור המורים. ח"כ סילבן שלום, יזם את החוק שתומכיו העיקריים הם אנשי המועצה לשלום הילד ומועצת התלמידים הארצית. החוק שהתקבל לא כולל איסורים שהופיעו בנוסח המקורי, בהם: איסור אפליה על בסיס מין בקבלה לבית הספר ובחלוקה למגמות ואיסור הורדת ציון עקב התנהגות.

נציגי ארגון המורים העל-יסודיים טוענים כי החוק החדש הוא מיותר ושאינו מחדש או מוסיף דבר על החוק הקיים. "החוק לא מוסיף אלא גורע. עצם הרעיון של חוק האומר למורים איך ללמד יוצר תחושה של עלבון, שפוגעת במוטיבציה של המורים", אומרים בארגון.

לטענת המורים, לאור העובדה שענישה הגופנית היא מחוץ לחוק ואיסור אפליה קיים בכל מקרה, חוק מיוחד לא נחוץ. על הסעיף המתייחס לכך שלכל התלמידים תינתן האפשרות להיבחן בבחינות הבגרות ללא תנאים מוקדמים אומרים שם כי הוא אינו רלוונטי: "יש שני סוגים של בתי ספר, היוקרתיים שבכל מקרה מקבלים אליהם רק את התלמידים הטובים שממילא ניגשים לבגרות, מצד שני יש את בתי הספר החלשים יותר. גם שם החוק לא רלוונטי מכיוון שבתי הספר הללו משקיעים בתלמידים באופן מיוחד ויש להם אינטרס ברור שכמה שיותר תלמידים ייגשו לבגרות".

בארגון המורים טוענים כי צריך חוק כולל שיעגן את זכויותיהם של התלמידים, המורים ושאר המשתייכים למערכת החינוך. אם זאת הביעו בארגון חשש מסוים כי מעמדם של המורים כמחנכים עלול להיפגע.

יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד ומיוזמי החוק, אמר לוואלה! חדשות כי החוק מעניק לתלמיד זכויות המעוגנות בחוק. "החוק יוצר מעמד חדש לתלמיד, נכון כי סעיפים בחוק הופיעו בחוזרי מנכ"ל משרד החינוך והם קיימים. אבל האיסור על פי החוק נותן להם תוקף משפטי, בנוסף על הסעיפים שלא היו קיימים קודם לכן".

קדמן תקף את המורים שלכל אורכה של החקיקה הביעו עמדה שלילית לחוק מתוך חשש לפגיעה בזכויות המורה: "זו שטות מוחלטת שזכויות התלמיד יפגעו בזכויות המורה. מטרת החוק היא לתת מעמד לתלמיד ולא לפגוע במורה שיש לו זכויות רבות. המורים צריכים להפסיק להסתכל על בית הספר כשדה קרב כוחני בינם לבין התלמידים".

"חוק זכויות התלמיד" קובע, בין היתר, כי מעתה לא יוכל מנהל לסלק תלמיד מבית הספר על דעת עצמו בלבד והדבר יתבצע באמצעות החלטה של ועדה בה יישב גם נציג התלמידים. החוק גם אוסר להרחיק תלמידים או למנוע מהם פעילויות בית ספריות, בשל התנהגות של הוריהם, כמו אי עמידה בתשלומים. כמו כן נאסרה אפלייה מטעמים דתיים, חברתיים או פוליטיים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully