וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק ושרון ייפגשו הערב

5.12.2000 / 17:50

מטרת הפגישה הוגדרה "עדכון מדיני ביטחוני", אולם ההערכה היא כי השניים ידונו גם בכינון ממשלת חירום; ראש הממשלה: מה שקורה עכשיו הוא "פיאסקו שלא מוסיף כבוד לכנסת"; יורדת התמיכה בכנסת בביטול הבחירה הישירה; ש"ס: נתמוך בהקדמת הבחירות בלי קשר לשינוי השיטה

ראש הממשלה, אהוד ברק ייוועד הערב עם יו"ר האופוזיציה, אריאל שרון, לפגישה שהוגדרה "עדכון מדיני ביטחוני".

עם זאת קיימות הערכות במערכת הפוליטית, כי השניים ידונו גם באפשרות לכינונה של ממשלת חירום לאומית.

ברק אמר היום כי הקמתה של ממשלת חירום כזו הוא הדבר הנכון ביותר לעשות בשעה זו. הוא הגדיר את המצב במערכת הפוליטית כ"פיאסקו שלא מוסיף כבוד לכנסת ולדמוקרטיה", והוסיף כי "המצב של המדינה מחייב חירום ואחדות".

בתוך כך אמר הערב יו"ר ש"ס, כי תנועתו תתמוך בחוק לפיזור הכנסת ללא קשר לתוצאות ההצבעה על שינוי שיטת הבחירות.

יו"ר התנועה, אלי ישי, נועץ עם מועצת חכמי התורה שקיבלו את המלצתו לא לקשור בין שני הדברים. "ש"ס תצביע כאיש אחד בעד הקדמת הבחירות בקריאה שניה ושלישית, ובמקביל תפעל בכל כוחה למנוע חזרה לשיטת הבחירות הקודמת.

אתמול הכחישו בליכוד כי מתקיימים מגעים בינם לבין מקורבי ראש הממשלה להקמת ממשלת אחדות. עם זאת נודע כי הח"כים אלי גולדשמיט ושירי ויצמן (ישראל אחת), המקורבים לברק, ממשיכים לקיים מגעים להקמת ממשלת אחדות. "אף אחד לא רוצה ללכת לבחירות וזה לא עניין של שינוי שיטת הבחירות, חזרת נתניהו או גיוס בחורי הישיבות", אמר היום ויצמן. אולם בימים האחרונים גם ראש הממשלה היה ספקן בנוגע לאפשרות להקים ממשלה עם הליכוד. ברק אמר בשיחות עם מקורביו כי הוא אינו סבור שממשלה שכזו תקום.

נתניהו: שינוי שיטת הבחירות לא יעצור אותי

במקביל לכך,יורד שיעור התמיכה של חברי הכנסת בשינוי שיטת הבחירות ככל שהבחירות הופכות ממשיות יותר. סיעות ש"ס, שינוי ועם אחד, שתמכו בפיזור הכנסת, טוענות עתה כי אם תבוטל הבחירה הישירה לראשות הממשלה הן עשויות לשנות את דעתן ולהתנגד לפיזור הכנסת.

גורם נוסף שלוחץ מאחורי הקלעים, ולפניהם, הוא ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, שחזר אתמול לארץ. נתניהו קיים עוד מחו"ל מספר שיחות עם מקורביו כדי למנוע את שינוי השיטה. בשובו אתמול לארץ הוא הכריז: "אני שומע את הדברים, שומע על כל התרגילים והנסיונות, אבל אין לזה שום ערך, זה לא יעצור אותי". יחד עם זאת טוענים הבוקר מקורביו כי הוא אינו מתכוון לצאת למאבק פומבי נגד שינוי שיטת הבחירות בישראל.

כרגע עומד מספרם של חברי הכנסת התומכים בביטול הבחירה הישירה על 57 ח"כים. לשינוי השיטה מתנגדים 60 ח"כים ושלושה חברי כנסת מהליכוד עדיין אינם בטוחים באשר להצבעתם. ח"כ דני נווה, נעמי בלומנטל וגדעון עזרא, הידועים כאנשי נתניהו, אמרו כי אם תמיכתם בביטול הבחירה הישירה תפגע בהעברת החוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות בקריאות הבאות, הם לא יתמכו בשינוי השיטה.

התפטרו יועצות התקשורת של שרון

כתבנו אסף לוי מוסיף:

יועצות התקשורת של יו"ר הליכוד, אריאל שרון, התפטרו היום במפתיע מתפקידיהן.

רחלי גולדבלט, שהיתה בשנה וחצי האחרונות יועצת התקשורת של שרון, ואיריס גולדמן, שהיתה במהלך השנה האחרונה הדוברת שלו, התפטרו לאור מה שהן מגדירות "חילוקי דעות מקצועיים עם הצוות שלו".

גודלמן סירבה להתייחס לידיעה אולם גולדבלט אישרה את הדברים ואמרה כי "סיימנו ברוח טובה. אריק הוא המנהיג הדגול ביותר שקם למדינת ישראל". היא סירבה לפרט את הרקע לחילוקי הדעות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully