וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אתה יודע מה הכלב שלך לוקח?

5.12.2000 / 14:03

בדיקת וואלה! חדשות מעלה: וטרינרים מבריחים לארץ חומרי הרדמה שאינם מאושרים על ידי משרד הבריאות. הסכנות: שימוש לא מקצועי עלול להביא גם למוות. השימוש בתרופות – עבירה פלילית. משרד הבריאות: התופעה מוכרת, אנו מנסים לטפל בה

מאת מוטי גל

וטרינרים בישראל מבריחים תרופות וטרינריות שאינן מאושרות לשימוש על ידי משרד הבריאות, באמצעות אנשי קשר המבקרים בחו"ל. בין התרופות גם סמי הרדמה חזקים ששימוש לא מקצועי בהם עלול לגרום לסיכונים שונים ואף למוות. התרופות המוברחות זולות יותר, מה שהופך את ההברחה לכדאית עבור הווטרינר. כך עולה מבדיקה שערכה מערכת וואלה! חדשות.

התרופות המוברחות הפופולריות ביותר הינן מדטומידין, חומר הרדמה רב עוצמה מיוחד לכלבים וחתולים; ואטיפמאזול, חומר נוגד הרדמה. מעדויות שהגיעו לוואלה! חדשות עולה כי השימוש בתרופות הללו הפך לחלק מהטיפול הסטנדרטי בבעלי חיים, ונמצאות באורח קבוע במירפאות וטרינריות רבות בישראל.

מתן חומר ההרדמה עלול לגרום למחלות לב, קשיי נשימה, כשל כלייתי ואף אובדן הכרה. תרופות המיובאות ללא אישור אינן נמצאות תחת פיקוח הרשויות המתאימות. משלוח תרופות שכזה המיובא בצורה לא מאובטחת, ללא כל רשיון ובאופן פרטי, עלול להביא את התרופות המסוכנות לידיים עברייניות.

אלפי דולרים למבריחים

"עבדתי אצל וטרינר בארץ כעוזר", מספר סטודנט לרפואה שהעדיף להישאר בעילום שם. "הוא ביקש ממני בנסיעה פרטית לחו"ל שאביא לו תרופות הרדמה ותרופות מעוררות. אלו תרופות שאין להשיג בארץ והמחיר במדינה בה קניתי אותן היה אטרקטיבי". הסטודנט קיבל מהווטרינר את שם החנות המוכרת את התרופות, ללא כל צורך בהצגת תעודה של בעל מקצוע רפואי, זאת למרות שמדובר בסמי הרדמה חזקים במיוחד.

"לא ידעתי את המשמעויות החוקיות", אומר הסטודנט. "חשבתי שמדובר רק בהתחמקות מתשלום מכס, ואם יחייבו אותי – אקבל החזר מהווטרינר". רק מאוחר יותר התחוור לו כי הברחת התרופות היא עבירה פלילית. גם חבריו הסטודנטים נוהגים להבריח תרופות וטרינריות, תמורת הפיתוי שמציעים הווטרינרים: אלפיים דולר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי התופעה מוכרת להם, וכי השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות דיווחו עליה: "משרד הבריאות פועל לקיום הוראות החוק. אנו עושים כמיטב יכולתנו בנוגע ליבוא תרופות בנמלים. גם במרפאות וטרינריות חלה החובה לשימוש בתרופות רשומות. בכל מקרה של וטרינר העובר על החוק יש לפנות בתלונה ספציפית לשירותים הווטרינריים של משרד החקלאות. משרד הבריאות בשיתוף עם משרד החקלאות ימשיך לפעול לביעור ההברחות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully