נתניהו על פסקת ההתגברות: "הדלפות פרועות ומגמתיות"

ראש הממשלה כתב כי "המדיניות שלי תמיד הייתה לשמור על בית משפט חזק ועצמאי - אך אין זה אומר בית משפט שהוא כל-יכול". בתגובה לפרסום ב"הארץ" לפיו הוא יקדם גרסה מורחבת של חוק לשלילת סמכויות מבית המשפט העליון, כתב: "בתקשורת רוצים לזרוע פחד ולמנוע שינויים"

צילום: לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי "המדיניות שלי תמיד הייתה לשמור על בית משפט חזק ועצמאי - אך אין זה אומר בית משפט שהוא כל-יכול". בציות בחשבון הטוויטר כתב נתניהו כי "בתקשורת מתפרסמות הדלפות מגמתיות ופרשנויות מעוותות שכוללות הצעות לא נכונות. כל זה נעשה כדי לזרוע פחד ולמנוע שינויים כלשהם, במטרה לבלום את השבת האיזון הדרוש בין הרשויות בישראל".

לדברי נתניהו, "האיזון הזה דרוש כדי להעביר חוקים שנפסלו או עוכבו בעבר. אלה חוקים שהציבור מצפה מאיתנו להעביר: גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים וחוק להוצאת מסתננים. אני נחוש לפעול ללא מורא למענכם, אזרחי ישראל. זאת הסיבה שבחרתם בי".

עוד באותו נושא

גנץ בנאום בכורה במליאה: שלטון החוק כלל לא מעניין את נתניהו

לכתבה המלאה
"האיזון הזה דרוש כדי להעביר חוקים שנפסלו או עוכבו בעבר". נתניהו (צילום: רויטרס)

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה מתכוון לקדם פסגת התגברות מורחבת שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב גם בנושאי חקיקה וגם בהחלטות מינהליות של הכנסת והממשלה. אם החוק אכן יקודם ויאושר, זה יאפשר לנתניהו להפוך החלטה של בג"ץ להסיר את חסינותו של ראש הממשלה במידה וכזו החלטה תתקבל, אך גם יאפשר לכנסת למעשה לעקוף לחלוטין את ביקורת בית המשפט.

פסקת ההתגברות המורחבת היא חלק מסל של רפורמות משפטיות שנתניהו והליכוד מתכוונים לקדם בקדנציה הבאה שתצטרף להסכמים הקואליציוניים בנספח משפטי נפרד, עליה דנים בימים אלה נתניהו, השר יריב לוין, ויו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ'.

בניגוד לדבריו של נתניהו חוק עונש מוות למחבלים לא נפסל על ידי בגץ אלא לא קודם לקריאה שניה ושלישית בשל התנגדות המערכת המשפטית וגורמי הביטחון - ראש הממשלה הוא שעיכב את קידום החוק של ישראל ביתנו. גם חוק גירוש משפחות מחבלים אושר בקריאה טרומית בלבד ולא נפסל על ידי בג"ץ, אלא נבלם טחרי קריאה טרומית בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully