וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שליח האו"ם לאזור: המצב בשטחים עלול להתדרדר למלחמה אזורית

5.12.2000 / 13:30

"על הצדדים לחזור לשולחן המו"מ ולעשות את הוויתורים שצריך", אמר הנורבגי טריה לארסן; טוען כי הסגר המתמשך שמטילה ישראל על השטחים מהווה מכשיר מרכזי בידי הקיצוניים אצל הפלסטינים כדי להתסיס את האווירה; בתוך שבועיים קפץ אחוז האבטלה בשטחים מ-12 ל-40

שליח האו"ם למזרח התיכון, הנורבגי טריה לארסן, מזהיר מפני התדרדרות בשטחים שעלולה לגרום למלחמה כלל אזורית. "המצב כפי שהוא עכשיו הוא בלתי אפשרי. הוא יכול להדרדר במהירות, בדרמטיות ולחייב אותנו להתמודד עם מלחמה אזורית", הוא אמר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "הדרך היחידה לשמר את המצב בין הצדדים היא לחזור במהירות לשולחן המו"מ ולעשות את הוויתורים הכואבים שהם צריכים לעשות", הוסיף לארסן.

לדבריו של שליח האו"ם, המצב מתדרדר מדי יום, והוא לא מהסס להצביע על ישראל כאשמה בעניין. הוא טוען כי הסגר שמטילה ישראל על השטחים, שמונע מאלפי פלסטינים להגיע לעבודתם מדי יום, מהווה פצצה מתקתקת. "אנחנו צריכים פתיחה מיידית של הטריטוריה הפלסטינית ואנחנו צריכים אותה בהקדם בשל הנזק הגדול שנגרם עד כה".

"כל מה שהושג בשלוש השנים האחרונות בכל מה שנוגע לתנאי החיים של הפלסטינים נהרס לחלוטין בתוך חודשיים. הנזק שנגרם לרשות נאמד בחצי מיליארד דולר עד כה, ומדי יום ישנו הפסד של שמונה מיליון דולר נוספים", אומר לארסן. הוא טוען כי הרשות הצליחה לצמצם את האבטלה ביהודה ושומרון ובעזה מ-30 אחוזים ל-12 אחוז, אולם בשל הסגר עלתה האבטלה ל-40 אחוז.

"הכל תלוי בישראל"

"זה (הסגר) לחלוטין אינו מועיל למצב הביטחוני מכיוון מה שקורה עכשיו זה שהמדיניות הזו מתדלקת את הזעם ומהווה כלי חשוב ומרכזי בידי הגורמים הקיצוניים באוכלוסיה".

לארסן עדיין מאמין שדרך אוסלו היא היחידה שיכולה להביא שלום בר קיימא באזור. "תהליך אוסלו הוקפא לעת עתה, גם בזירה הפוליטית וגם מהבחינה הסוציאלית והכלכלית", הוא אמר, "יש אפשרות לתקן את המצב על ידי חידוש השיחות בין המנהיגים. הצעד החשוב ביותר מהבחינה הכלכלית תלוי בישראל", הוא אומר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully