פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   האויב החדש של המשטר באיראן: תלמידות ביה"ס שרוקדות בכיתה

   שר החינוך הורה לפתוח בחקירה אחרי שסרטונים שבהם נראים תלמידים, ואף מורים, מקפצים לצלילי שיר של ראפר איראני-אמריקני. "חלק ממלחמה תרבותית של האויב", אמרו בכירי המשטר. הזמר שאל אם אין להם בעיות חשובות יותר לטפל בהן. "שמתם בצד את המחירים הגבוהים?"

   האויב החדש של המשטר באיראן: תלמידות ביה"ס שרוקדות בכיתה
   עריכה: שניר דבוש

   הרשויות באיראן פתחו בחקירה בעקבות סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות ושבהן נראו תלמידות בית ספר רוקדות לצלילי שיר של הראפר האמריקני-איראני סאסיי. שר החינוך מוחמד בתאהי אמר כי מונה צוות של מומחים כדי לאתר את מקור הסרטונים.

   "האויב מנסה בדרכים שונות ליצור חרדה בקרב האזרחים, כולל דרך הפצת הסרטונים המטרידים האלו", אמר. "אני בטוח שיש מזימה פוליטית מאחורי פרסום הסרטונים הסוטים האלו בבתי הספר". שר החינוך אמר כי החקירה תבטיח "שאמון הציבור ואמונתם של המאמינים במערכת החינוך לא ייפגע". הוא הוסיף כי בתגובה, יתגברו התפילות בבתי הספר. "הדבר היחיד שיכול להציל את התלמידים מהסכנות הוא תפילות", אמר.

   לפי ארגון מרכז זכויות האדם באיראן, בסרטונים נראים תלמידים, כולל כמה מורים, משתתפים באתגר הריקוד האינטרנטי של השיר "ג'נטלמן". הזמר עצמו פרסם כמה מהסרטונים האלו במחאה על ביקורת השמרנים באיראן.

   נערות איראניות רוקודת (אתר רשמי , צילום מסך)
   תלמידות רוקדות לצלילי השיר (צילום מסך מטוויטר)

   אחרי שסגן יו"ר הפרלמנט עלי מותהארי קרא לפיטור מנהלי בתי הספר הללו, סאסיי הזמין אותו להשתתף בתחרות לפני שאמר שעדיף שיתמקד בנושאים חשובים יותר. "ברצינות, שמתם בצד את המחירים הגבוהים של הדולר והבשר והחלטתם על ג'נטלמן?", כתב הזמן, שלו יש שני מיליון עוקבים.

   אייתוללה עבאס כעאבי, חבר במועצת שומרי החוקה, קרא גם הוא להעמדתם לדין של מנהלי בתי הספר. לדבריו, הסרטונים הם חלקם "ממלחה תרבותית שמנהל האויב" נגד איראן.

   מערכת המשפט החריפה בתקופה האחרונה את ידה נגד מה שהיא מגדירה כפעילות אנטי-אסלאמית. בשנה שעברה אולצה נערה בת 18 להתנצל מול הטלוויזיה הממלכתית אחרי שצילמה את עצמה רוקדת בחדר השינה שלה. ב-2014 נידונו שבעה אנשים לשישה חודשי מאסר ול-91 מלקות על תנאי אחרי שרקו לצלילי גרסה ביתית של השיר "Happy".

   (עדכון ראשון 13:09)