יום העצמאות ה-71

דגלים, זיקוקים וריקודים: ישראל חוגגת 71 שנות עצמאות

עם נעילת אירועי יום הזיכרון, הונף דגל ישראל לראש התורן וברחבי הארץ נפתחו חגיגות יום העצמאות ה-71 ברחבי הארץ. בטקס המרכזי בהר הרצל הושאו 12 המשואות, בין היתר על ידי מייסדי SpaceIL, הזמר יהודה פוליקר ואמהות שלושת החטופים

צילום: סנטרל הפקות, עריכה איתי עמרם

טקס נעילת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה ופתיחת חגיגות יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל התקיים אתמול (רביעי) בהר הרצל בירושלים. האירוע נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

הטקס נפתח בקריאת תפילת יזכור מפי ד"ר שמעון באומל, אחיו של רב-סמל זכריה באומל, שנהרג בקרב סולטאן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה וגופתו הושבה לישראל לאחר 37 שנים. לאחר מכן הונף דגל המדינה לראש התורן והחלו באופן רשמי אירועי יום העצמאות. האירוע התקיים בסימן "רק בגלל הרוח - מצדיעים לרוח הישראלית", והנחו אותו לינור אברג'יל ואביב אלוש.

לקריאה נוספת בנושא
מטס אווירי ובסיסים פתוחים: אירועי צה"ל ביום העצמאות ה-71

טוב לדעת (מקודם)

שיטת השחייה שתשנה את חייכם (ותעשה אתכם חטובים)

לכתבה המלאה
טקס הדלקת המשואות, היום (צילום: ניב אהרונסון)

ראש הממשלה ורעייתו הזמינו לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל כ-50 איש מעוטף עזה - משדרות ושדות הנגב, ניצול השואה שאול לובוביץ, ממשיאי המשואות ביד ושם, את משפחת פוגל ומשפחת סולומון, את הילד מוישי הולצברג שניצל מהפיגוע בבית חב"ד במומבאי, ואת הנערה מיקה ליפסקר אותה מלווה משפחת נתניהו במאבקה במחלת הסרטן.

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר בפתח הטקס כי "בכל שנה אני עומד כאן נפעם אל מול ההישגים של משיאי המשואות. איזו קבוצת אנשים מדהימה ופורצת דרך, שממלאת אותנו בגאווה שנה אחר שנה. חלקם התגברו על אתגרים עצומים שהוצבו בפניהם, חלקם נאלצו להתמודד עם גורל אכזר מאין כמוהו, אבל הם מעולם לא וויתרו". אדלשטיין הוסיף, "היום הם כאן כותבים עוד פרק בסיפור שלנו, כנגד כל הסיכויים".

נאומו של יו"ר הכנסת הוקדש בין היתר לילדי ישראל. הוא תאר את פגישותיו עם ילדים ביישובים שונים ואת הישגיהם. "ביום העצמאות הזה, מקימי המדינה קוראים גם לכם, ילדים וילדות, נערים ונערות - תאמינו. תאמינו בתקווה שלכם, תאמינו ברוח שלכם".

דגלנים בטקס, הערב (צילום: ניב אהרונסון)

הראשונים להדליק את המשואה היו מוריס קהאן וכפיר דמרי, ממייסדי "SpaceIL" העומדים מאחורי שיגור החללית הישראלית "בראשית". קהאן, התורם המרכזי ליוזמה, אמר כי "הערב קר מאוד, אבל בלב אני מרגיש חום. זה אותו חום שחימם אותי לאורך כל העבודה שעשינו במשך שמונה שנים. אני מודה לכם מכל הלב". כפיר דמרי הקדיש את המשואה לשני שותפיו יהונתן ויינטרוב ויריב בש. "לכבוד ההוגים הנועזים ששאפו גבוה יותר להגיע לאופק. לכבוד מהנדסי המחר", אמר.

לאחר מכן עלתה להשיא את המשואה ד"ר הודיה אוליאל, רופאה הסובלת משיתוק מוחין. אחריה עלה הבמאי המצליח אבי נשר, אשר הדליק את המשואה לכבודם של נשות ואנשי הקולנוע הישראלי ולכבודן של משפחות תורמי האיברים בישראל. לאחר מכן עלה ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, שעסק בין היתר בהקמת בית חולים שדה בגולן למענם של פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה.

מוריס קהאן וכפיר דמרי, ממייסדי "SpaceIL", משיאי המשואה הראשונה (צילום: ניב אהרונסון)
אבי נשר, הדליק את המשואה לכבודם של נשות ואנשי הקולנוע הישראלי (צילום: צילום מסך)

גיל שלמה, תלמידת כתה י"א משדרות, עלתה להדליק את המשואה החמישית. משואת הדור הצעיר לכבוד תושבי עוטף עזה וכן לכבוד תנועת "הצופים העבריים", המציינת 100 שנים להיווסדה. מורן סמואל, ספורטאית פרא-אולימפית מצליחה, ומנשה זלקה, קפטן קבוצת הכדורגל הפועל חדרה, הדליקו את המשואה השישית. "לכבוד הספורט הישראלי שבו יש מקום לכל איש ולכל אישה. לכבוד הספורטאים הפרא-אולימפיים שמהווים דוגמא לכל ילד וילדה", אמרו.

"לכבוד הספורט הישראלי", מורן סמואל ומנשה זלקה (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

עוד הדליק משואה ג'ף פינקלשטיין, נשיא ומנכ"ל הפדרציה היהודית בפיטסבורג - שם נהרגו השנה 11 בני אדם בטבח שאירע בבית הכנסת "עץ חיים" - שהשיא את משואת התפוצות. אחריו עלתה ד"ר הלה הדס, מנכ"לית עמותת "אנוש" - העמותה הישראלית לבריאות הנפש.

אלוף-משנה שי סימן-טוב הדליק את המשואה התשיעית, ראש צוות במכללה לפיקוד טקטי, ששב לשירות בצה"ל בתום שיקום ארוך לאחר שנפצע באורח אנוש במהלך מבצע "צוק איתן". סימן-טוב השיא את משואת צה"ל כשהוא עומד על רגילו ושזכה לתושאות הקהל; את המשואה העשירית השיאה מארי נחמיאס, ששימשה אם אומנת ל-52 ילדים וילדות.

משיאת המשואה השנייה, ד"ר הודיה אוליאל (צילום: צילום מסך)

הזמר והיוצר יהודה פוליקר הדליק את המשואה ה-11. "אני, יהודה פוליקר, משיא משואה זו לכבוד דור הילדים של אחרי מלחמת העולם השניה שספגו ללב הקטן להם את כל הפחד ואת כל הכאב של אבא ואמא. לכבוד האנשים הנפלאים, לכבוד המוזיקה הישראלית וקבלת האחר והשונה והזכות של כולנו. ולתפארת, מדינת, ישראל".

את המשואה ה-12 והאחרונה השיאו איריס יפרח, בת-גלים שער ורחלי פרנקל, אמהותיהן של הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ויעקב נפתלי פרנקל, שנחטפו ונרצחו על ידי מחבלים בשנת 2014, ומאז פועלות במשותף כדי לקדם אחדות. "משואה זו לכבוד כל משפחת השכול הישראלית. שמחזקת את העם ומתחזקים בעזרתו. לכבוד בנינו הנאהבים והנעימים שרוחם משיכה לחיות בנו ולהחיות אותנו", אמרו.

"לכבוד המוזיקה הישראלית וקבלת האחר". פוליקר, הערב (צילום: צילום מסך)

לאחר הדלקת המשואות עלו לרחבת הטקס דגלני צה"ל שהציגו צורות שונות, ובהן המנורה, טנק המרכבה והחללית בראשית. בטקס הופיעוה שורה ארוכה של זמרים ובהם עדן אלנה, שירי מימוןף בניה ברבי, שלומי שבת ולהקת שלוה.

איריס יפרח, בת-גלים שער ורחלי פרנקל, מדליקות המשואה האחרונה (צילום: ניב אהרונסון)

לקראת סיומו של הטקס נערך מצעד הדגלים בהשתתפות עשרות חיילי צה"ל. דגל המדינה ודגל צה"ל יועברו מידי פיקוד דרום, שהחזיק בהם למשמרת בשנה היוצאת, לידי זרוע הים, שתחזיק בהם למשמרת עד לשנה הבאה.

(עדכון ראשון: 8/5, 21:30)

דגלנים מציגים את סמל המנורה, הערב (צילום: צילום מסך)
ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות, היום (צילום: ניב אהרונסון)
דגלנים בטקס בהר הרצל, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
הזמרת שירי מימון במהלך הטקס, היום (צילום: ניב אהרונסון)
אדלשטיין בטקס המשואות, היום (צילום: צילום מסך)
מפקד הטקס, אל"מ (צילום: ניב אהרונסון)
דגלנים בטקס בהר הרצל, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
הטקס בהר הרצל, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
ממדליקי המשואות, הערב (צילום: ניב אהרונסון)
הטס בהר הרצל, הערב (צילום: ניב אהרונסון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully